Apple mbyll projektin e saj të fshehtë të makinave elektrike

Apple ka ndalur punën e saj të përfolur prej kohësh “ Project Titan ” për zhvillimin e një makine elektrike, sipas Bloomberg. Kompania thuhet se e njoftoi lajmin nga brenda të martën dhe tha se shumë njerëz në ekipin prej 2,000 personash pas makinës do të kalojnë në përpjekjet gjeneruese të AI.

foto

Shefi operativ i Apple, Jeff Williams dhe Kevin Lynch, një nënpresident përgjegjës për projektin, informuan punonjësit për ndërprerjen e projektit, raporton Bloomberg. Gazeta shton se do të ketë edhe pushime nga puna, por nuk është e qartë se sa punëtorë do të prekë.

foto

Përpjekjet e Apple për të ndërtuar makinën e saj elektrike janë përfolur për vite me radhë dhe raportet e fundit sugjeruan se Apple ishte ende duke punuar në projekt. Në fillim të këtij muaji, Wired raportoi se Apple kishte përzënë mbi 45,000 milje në vitin 2023 duke përdorur teknologjinë autonome të drejtimit që është zhvilluar, ndërsa Bloomberg tha në janar se Apple e shtyu lansimin e pritshëm të makinës në vitin 2028. Shkence.info kontaktoi Apple me një kërkesë për koment, por nuk dëgjoi menjëherë.

Thashethemet rreth projektit të fshehtë të makinave të Apple, me nofkën Projekti Titan, u shfaqën për herë të parë në vitin 2015. Apple punësoi një numër udhëheqësish kryesorë për të punuar në projekt, duke përfshirë ish-drejtorin e softuerit Autopilot të Tesla-s dhe ish- CEO i startup-it të luftuar EV Canoo. Megjithatë, projekti duket se ka goditur një sërë pengesash gjatë viteve, duke përfshirë largimin në vitin 2021 të shefit të makinave të Apple, Doug Field. Në vitin 2022, një raport nga The Information përvijoi se si Apple kishte luftuar me qarkullimin e lartë të stafit, planet që ndryshonin vazhdimisht dhe skepticizmin e brendshëm.

Ndërkohë, raporte të tjera sugjeruan se makina, e cila u përfol se do të mbetej nën pragun e 100,000 dollarëve, nuk do të vinte me aftësitë e avancuara vetëdrejtuese që kompania fillimisht shpresonte. Zhvendosja e burimeve të saj në AI mund të ketë kuptim për Apple, pasi thuhet se po shpenzon miliona dollarë në ditë për të trajnuar një model të vetën të AI, të quajtur Ajax. CEO i Apple, Tim Cook gjithashtu konfirmoi kohët e fundit se Apple po lëshon veçori gjeneruese të AI “më vonë këtë vit”, ndërsa thashethemet tregojnë se kompania po teston përditësimet e AI për Spotlight dhe Xcode.

Edhe pse Apple mund të ketë braktisur ëndrrën e automjeteve elektrike vetë-drejtuese, Sony dhe Honda janë ende duke punuar për të hapur paraporositë për makinat e tyre elektrike Afeela me veçori autonome në Amerikën e Veriut vitin e ardhshëm përpara një lansimi në 2026.