Anija kozmike SpaceX Cargo Dragon ngrihet nga Florida

foto

Një anije kozmike SpaceX Cargo Dragon e mbushur me gati 6,300 paund ushqime të freskëta, pajisje dhe eksperimente për Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor u ngrit të martën mbrëma nga Qendra Hapësinore Kennedy e NASA-s në Florida, duke nisur një tranzit 36-orësh në kompleksin kërkimor orbital ku do të ankoroni për një mision njëmujor.

Ngritja e anijes kozmike Dragon në majë të një rakete SpaceX Falcon 9 ndodhi në orën 20:30:42. EDT e martë (0030:42 GMT e mërkurë). Falcon 9 bubulloi në një qiell kryesisht të pastër në një mbrëmje të freskët në portin hapësinor në Florida.

Fluturimi i furnizimit është misioni i 27-të i dërgesës së ngarkesave të SpaceX në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, një seri lëshimesh logjistike që filluan në vitin 2012 nën një kontratë shumë miliarda dollarëshe për Shërbimet e Rifurnizimit Tregtar me NASA-n.

Ky mision, i njohur si CRS-27, vazhdon një orar të ngjeshur për ekuipazhin prej shtatë personash në stacionin hapësinor dhe ekipet e tyre të mbështetjes tokësore në Tokë. Në fillim të këtij muaji, një anije kozmike SpaceX Crew Dragon u nis në stacionin hapësinor me një grup të ri prej katër anëtarësh të ekuipazhit për një ekspeditë gjashtëmujore, duke zëvendësuar katër banorë të stacionit që u kthyen në Tokë me një kapsulë të veçantë Crew Dragon të shtunën mbrëma.

Në muajt e ardhshëm, NASA dhe partnerët e saj tregtarë planifikojnë të dërgojnë dy misione të ekuipazhit me kohëzgjatje të shkurtër në stacion – misionin e parë të astronautëve në kapsulën e ekuipazhit të Boeing Starliner dhe një mision plotësisht privat me dy amerikanë dhe dy fluturues hapësinorë të Arabisë Saudite në një. SpaceX Crew Dragon. Çdo mision do të qëndrojë në postë për një javë deri në 10 ditë.

Një anije e papilotuar e furnizimit Northrop Grumman Cygnus do të niset në stacionin hapësinor nga Virxhinia më vonë këtë pranverë dhe agjencia hapësinore e Rusisë planifikon të kthejë një anije kozmike të dëmtuar nga kompleksi në Tokë më 28 mars. Anija kozmike Soyuz MS-22 do të ulet pa një ekuipazh në bord pasi rrjedhi i gjithë lëngu i ftohësit në dhjetor, një incident ende nën hetim nga inxhinierët rusë.

Muajin e kaluar, Rusia nisi një Soyuz zëvendësues për të siguruar një udhëtim në shtëpi më vonë këtë vit për ekuipazhin prej tre personash që fillimisht pritej të kthehej në Tokë në Soyuz MS-22.

Ardhjet dhe largimet po ndodhin ndërsa ekuipazhi prej shtatë personash në stacionin hapësinor vazhdon një plan të ngjeshur eksperimentesh kërkimore dhe detyrash mirëmbajtjeje në stacionin hapësinor. Ekuipazhi i Ekspeditës 68 aktualisht në bordin e stacionit udhëhiqet nga komandanti rus Sergey Prokopyev, të cilit i bashkohen kozmonautët rusë Dmitri Petelin dhe Andrey Fedyaev, astronautët amerikanë Frank Rubio, Steve Bowen, Woody Hoburg dhe astronauti i Emirateve të Bashkuara Arabe Sulltan Alneeyadi.

SpaceX rrotulloi raketën Falcon 9 dhe kapsulën Cargo Dragon në platformën e lëshimit gjatë fundjavës, më pas e ngriti atë vertikalisht që ekuipazhet tokësore të përfundonin ngarkimin e ngarkesave të ndjeshme ndaj kohës në anijen kozmike të hënën.

I vendosur brenda një dhome zjarri në një qendër kontrolli lëshimi në Kenedi, ekipi i lëshimit të SpaceX filloi të ngarkonte vajgurin super të ftohur, të densifikuar dhe lëndë djegëse oksigjeni të lëngshëm në raketën Falcon 9 215 këmbë të gjatë (65 metra) në T-minus 35 minuta.

Presioni i heliumit rrodhi gjithashtu në raketë në gjysmën e fundit të numërimit mbrapsht. Në shtatë minutat e fundit përpara ngritjes, motorët kryesorë të Merlin të Falcon 9 u kondicionuan termikisht për fluturim përmes një procedure të njohur si “chilldown”. Sistemet e sigurisë udhëzuese dhe të gamës së Falcon 9 u konfiguruan gjithashtu për nisje.

Pas ngritjes, raketa Falcon 9 u drejtua në verilindje nga Qendra Hapësinore Kennedy për t’u rreshtuar me rrafshin orbital të stacionit hapësinor, duke u ngjitur në stratosferë me 1.7 milion paund shtytje nga nëntë motorë kryesorë Merlin 1D.

Raketa mbylli përforcuesin e saj të fazës së parë rreth dy minuta e gjysmë në mision, duke e lejuar përforcuesin të zbresë në ulje në një anije dron rreth 186 milje (300 kilometra) poshtë rrezes së Oqeanit Atlantik përafërsisht shtatë e një. – gjysmë minuta pas ngritjes.

foto

Përforcuesi Falcon 9, numri i bishtit B1073, përfundoi fluturimin e tij të shtatë në hapësirë në misionin CRS-27. Kapsula Dragon, duke fluturuar për herë të tretë, u vendos nga shkalla e sipërme e Falcon 9 gati 12 minuta pas ngritjes për të filluar udhëtimin drejt Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës. Anija kozmike Dragon është vendosur të ankorohet me stacionin hapësinor në orën 7:52 të mëngjesit EDT (1152 GMT) të enjten për të filluar një qëndrim njëmujor në kompleksin kërkimor orbital.

Astronautët në stacionin hapësinor do të hapin kapakë dhe do të fillojnë të zbërthejnë ngarkesën brenda ndarjes nën presion të anijes kozmike Dragon, ndërsa krahu robotik i ndërtuar nga stacioni hapësinor do të arrijë në bagazhin pa presion të anijes kozmike për të nxjerrë një paketë gjysmë ton të shkencës dhe teknologjisë. eksperimente demo të sponsorizuara nga Programi i Testimit Hapësinor i ushtrisë amerikane.

Anija e mallrave pa pilotim është e mbushur me 6,288 paund (2,852 kilogramë) furnizime dhe eksperimente, sipas NASA-s. Pothuajse gjysma e masës së ngarkesës përbëhet nga hetime kërkimore, me furnizime të ekuipazhit dhe pajisje për sistemet e stacioneve hapësinore gjithashtu në anijen kozmike Dragon.

Ekuipazhi prej shtatë personash në bordin e postës do të marrë një dërgesë me ushqime të freskëta, duke përfshirë mollë, boronica, domate qershi dhe djathëra, sipas Phil Dempsey, menaxher i integrimit të transportit të NASA-s për programin e Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor.

Meghan Everett, zëvendëskryeshkencëtarja e NASA-s për programin e stacionit hapësinor, tha se misioni CRS-27 do të nisë pajisje për të mbështetur afërsisht 60 hetime të reja shkencore dhe eksperimente të demonstrimit të teknologjisë. Shumica e ngarkesave kërkimore janë të paketuara brenda kabinës nën presion të anijes kozmike Dragon.

“Me këto hetime, ne presim me padurim rezultate shkencore me ndikim për të çuar përpara eksplorimin njerëzor në hapësirë dhe teknologji këtu në Tokë,” tha Everett.

Eksperimentet e brendshme përfshijnë një palë hetime nga Instituti Kombëtar i Shëndetit dhe Laboratori Kombëtar ISS që shqyrtojnë nëse barnat e miratuara klinikisht dhe terapitë e reja mund të kundërshtojnë ndryshimet në qelizat dhe indet e zemrës të shkaktuara nga mjedisi i mikrogravitetit të fluturimit në hapësirë.

foto

Nxënësit nga shkollat e mesme të zonës së Hjustonit po dërgojnë gjithashtu në stacionin hapësinor montazhet e kamerave monopodike që ata montuan si pjesë e një nisme arsimore të sponsorizuar nga NASA. Pesë monopodët kanë aplikime reale për ekuipazhin në stacionin hapësinor, të cilët kanë raportuar vështirësi në pozicionimin e kamerave që notojnë në mes të moduleve për fotografim brenda kompleksit.

Një eksperiment nga Qendra Kërkimore Ames e NASA-s që nis në bordin e misionit CRS-27 do të shqyrtojë teknologjinë e re që mund të mundësojë sisteme më të mira për të pastruar dioksidin e karbonit nga ajri brenda stacionit hapësinor. Eksperimenti do të studiojë një mënyrë për të kontrolluar lëngjet duke përdorur forcat kapilare, një hap që mund të ndihmojë në zhvillimin e sistemeve më efikase të heqjes së dioksidit të karbonit me bazë lëngu për përdorim në mikrogravitet, të ngjashme me teknologjinë e përdorur në nëndetëse.

Eksperimenti i Biofilmave të Agjencisë Evropiane të Hapësirës do t’i lejojë shkencëtarët të vlerësojnë formimin e biofilmave bakterialë në hapësirë. Biofilmat janë kombinime të mikroorganizmave që krijojnë material zhavorr rezistent ndaj pastrimit që mund të dëmtojë pajisjet dhe potencialisht të shkaktojë infeksione. Shkencëtarët evropianë po kërkojnë lloje të ndryshme të sipërfaqeve antimikrobike që mund të pengojnë rritjen e biofilmit.

“Këto rezultate do të informojnë drejtpërdrejt përzgjedhjen e materialeve me cilësi antimikrobike për anijen kozmike të ardhshme,” tha Everett.

Një eksperiment japonez gjithashtu në bordin e misionit CRS-27 do të ekspozojë bakteret dhe sporet e myshkut në mjedisin e ashpër të hapësirës duke përdorur një kllapë të bashkangjitur jashtë stacionit hapësinor.

“Qëllimi i këtij hetimi është të shikojë origjinën, transportin dhe mbijetesën e jetës në hapësirë”, tha Everett.

Ngarkesa ushtarake STP-H9 është e fiksuar brenda bagazhit të pasmë të anijes kozmike Dragon. Pas lidhjes me stacionin hapësinor, krahu robotik i ndërtuar nga laboratori do të shtrihet në bagazhin për të kapur paketën STP-H9, më pas do ta montojë në një port jashtë modulit laboratorik japonez Kibo për të paktën një vit funksionimi.

Ngarkesa STP-H9 është paketa e shtatë e Programit të Testit Hapësinor ushtarak që do të bashkangjitet jashtë Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës për eksperimente, pas dy platformave të ngjashme të eksperimentit STP që fluturuan në anije kozmike. NASA asgjëson ngarkesat STP kur misionet e tyre të përfundojnë, duke i kthyer ato në atmosferë për t’u djegur brenda seksionit të bagazhit të harxhueshëm të anijes kozmike Dragon, ndërsa kapsula e ngarkesave e ripërdorshme hidhet me parashutë në një spërkatje të butë në det.

Eksperimentet në ngarkesën STP-H9 përfshijnë një demonstrim të rrezeve të fuqisë lazer në hapësirë të zhvilluar nga Laboratori i Kërkimeve Detare.

foto

Eksperimenti Space Wireless Energy Laser Link, ose SWELL, do të përpiqet të krijojë një lidhje rrezatuese të fuqisë optike midis transmetuesve dhe marrësve lazer të paketuar brenda një tubi 5,7 këmbë të gjatë (1,7 metra). Eksperimenti është një përparim në teknologjinë e rrezatimit të fuqisë lazer, e cila transmeton energjinë në formën e valëve elektromagnetike, pa transportin e masës.

Transmetimi i energjisë elektrike duke përdorur valë elektromagnetike do të thotë që energjia mund të dërgohet nga një vend në tjetrin me shpejtësinë e dritës. NRL thotë se fizibiliteti dhe siguria e rrymës lazer është vërtetuar në terren.

Eksperimentet në hapësirë mund të çojnë në aplikime që përfshijnë transmetimin e energjisë elektrike nga sateliti në hapësirë, transmetimin e energjisë nga gjeneratorët e energjisë me bazë hapësinore përsëri në Tokë për përdorim në tokë, ose mbështetjen e misioneve që eksplorojnë krateret me hije të përhershme në Hënë. Në fund të fundit, rrezatimi i energjisë mund të përdoret për të shtyrë anijen kozmike me shpejtësi rekord për të eksploruar hapësirën ndëryjore.

Por deri më tani, asnjë demonstrim i rrezeve të fuqisë në orbitë nuk ka testuar aftësinë për të transmetuar energji në një interval prej më shumë se një metër, me më shumë se 1% efikasitet nga skaji në skaj. Eksperimenti SWELL synon ta bëjë këtë dhe do të mbledhë të dhëna se si funksionon hardueri në mjedisin hapësinor.

“Me këtë eksperiment modest, ne do të identifikojmë zonat kryesore të fokusit për zhvillimin e lidhjeve me fuqi më të madhe dhe distancë më të gjatë për hapësirën,” tha Paul Jaffe, inxhinier elektronik dhe hetues kryesor i SWELL, në një deklaratë. “Duke përdorur transmetues lazer dhe marrës fotovoltaikë, do të krijohen lidhje të rrymës që do të hapë rrugën për sisteme të shpejta, elastike dhe fleksibël të shpërndarjes së energjisë.”

Ushtria amerikane testoi një teknologji të transmetimit të energjisë të bazuar në mikrovalë në një mision sekret në bordin e aeroplanit hapësinor X-37B të Forcave Ajrore që ishte në orbitë nga viti 2020 deri në vitin e kaluar. Eksperimenti me lazer në paketën e ngarkesës STP-H9 do të hetojë një mënyrë të ndryshme të transmetimit të fuqisë nga hapësira në tokë.

“Ky është hapi tjetër në zgjerimin e kësaj aftësie për aplikimet hapësinore, hënore dhe planetare,” tha Chris DePuma, menaxher i programit SWELL në Laboratorin e Kërkimeve Detare. “Rrezatimi i energjisë është i përgatitur si një mundësi kritike për shpërndarjen e energjisë në Hënë dhe gjetkë në hapësirë.”

“Rrezatimi i energjisë mund të përdoret gjithashtu për shpërndarjen e energjisë për dhe rreth Tokës, duke përfshirë nga satelitët që mbledhin energjinë diellore në hapësirë,” tha Jaffe. “SWELL është hapi tjetër drejt këtij kufiri të ri.”

foto

Eksperimente të tjera në ngarkesën STP-H9 të ushtrisë përfshijnë një analizues elektrostatik të shtytjes elektrike nga Akademia e Forcave Ajrore dhe një Instrument për zbulimin e rrezatimit neutron dhe Eksperimentin e mbrojtjes së joneve të tensionit të ndryshueshëm nga NRL.

Një tjetër eksperiment NRL në platformën STP-H9 është Eksperimenti për Karakterizimin e Jonosferës së Poshtme dhe Prodhimin e Sporadic-E, ose ECLIPSE, do të matë kushtet në jonosferë, një shtresë e atmosferës së sipërme ku rrezatimi diellor mund të prishë komunikimet radio.

Instrumenti Glowbug në ngarkesën STP-H9, i menaxhuar gjithashtu nga NRL me mbështetjen e NASA-s, është një teleskop miniaturë me rreze gama, i krijuar për të zbuluar rrezet kozmike të emetuara nga shpërthimet super-energjike në universin e largët, të quajtur shpërthime të rrezeve gama. Glowbug do të përpiqet gjithashtu të zbulojë emetimet misterioze të rrezeve gama nga stuhitë në Tokë.

Një hetim demo teknologjik i quajtur Bashkëpunimi Inteligjent i Nyjes SpaceCube Edge nga Qendra e Fluturimeve Hapësinore Goddard e NASA-s – në bashkëpunim me Laboratorin e Kërkimit të Forcave Ajrore dhe Aerospace Corp. – do të vlerësojë inteligjencën artificiale dhe teknologjinë e të mësuarit të makinerive duke përdorur mikroçipe të AI.

Dhe një eksperiment nga Laboratori Kombëtar Lawrence Livermore, i quajtur ngarkesa e imazhit hipertemporal të okultimit yjor, do të testojë një kamerë me rezolucion të lartë dhe me shpejtësi të lartë kuadro që mund të përdoret në misionet e ardhshme hapësinore për të matur profilet e temperaturës atmosferike duke vëzhguar se si përkulet ajri. ose përthyhet, drita nga një yll që kalon nëpër atmosferë.

Në fund të misionit CRS-27, anija kozmike Dragon e SpaceX do të kthehet në Tokë për t’u rrëzuar në brigjet e Floridës në mes të prillit, duke sjellë në shtëpi ekzemplarë të shumtë kërkimi, pajisje që kërkojnë rinovim dhe pajisje që nuk nevojiten më në stacionin hapësinor.