Aurorat “e pamundur” portokalli u dalluan në Mbretërinë e Bashkuar pasi stuhia diellore godet Tokën

foto

Aurora portokalli që shihen rrallë, të cilat supozohet se janë të pamundura për t’u parë, dhe një meteor me fotobombë shkëlqeu së fundmi mbi MB pasi një stuhi diellore “kanion zjarri” u përplas në Tokë, zbulojnë imazhe të reja mahnitëse.

foto

Fotografi Graeme Whipps vuri re aurorat e zjarrta në qiejt mbi Aberdeenshire në Skoci rreth orës 18:00 me kohën lokale më 25 nëntor, raportoi Spaceweather.com .

Ngjyrat e pazakonta ishin një “pamje e pabesueshme”, tha Whipps për Spaceweather.com. Ata u shfaqën gjatë një kulmi të aktivitetit auroral që zgjati për rreth një orë, shtoi ai. Whipps gjithashtu këputi një meteor që shtrihet nëpër qiell në një pikë tjetër gjatë shfaqjes së dritave.

Aurorat ishin pjesë e një stuhie të vogël gjeomagnetike (G2) – një shqetësim në fushën magnetike të Tokës , ose magnetosferë – që u shkaktua nga një re e shpejtë e plazmës së magnetizuar, e njohur si një nxjerrje në masë koronale (CME), e cila u përplas në Tokë pak para se të shfaqeshin aurorat.

CME u nis nga një lak masiv i plazmës, ose i spikatur diellor, i cili u këput dhe u hodh në hapësirë, duke lënë pas një luginë masive në sipërfaqen diellore të njohur si një “kanion zjarri”. Një humnerë e ngjashme e zjarrtë u la pas nga një shpërthim diellor në Halloween .

foto

Aurorat shfaqen kur grimcat me energji të lartë nga CME ose era diellore anashkalojnë magnetosferën dhe molekulat e gazit të mbinxehur në atmosferën e sipërme. Molekulat e ngacmuara lëshojnë energji në formën e dritës. Ngjyra e asaj drite varet nga cili element është duke u ngacmuar dhe ku në qiell ndodhen.

Dy ngjyrat më të zakonshme të aurorës janë e kuqja dhe jeshile, të cilat të dyja lëshohen nga molekulat e oksigjenit në lartësi të ndryshme. Aurorat e kuqe prodhohen në lartësi më të larta se variantet e tyre jeshile. Kur grimcat diellore depërtojnë thellë në atmosferë dhe ngacmojnë molekulat e azotit, ato mund të shkaktojnë aurora të rralla rozë .

Teorikisht, si molekulat e oksigjenit ashtu edhe ato të azotit mund të lëshojnë gjatësi vale të zbehta portokalli në kushte specifike. Megjithatë, edhe kur kjo ndodh, ngjyra e pazakontë pushtohet nga jeshilja dhe e kuqja, duke e bërë praktikisht të pamundur shikimin e këtyre gjatësive valore.

Në vend të kësaj, nuancat portokalli në imazhin e ri shkaktohen nga përzierja e dritës së kuqe dhe jeshile. Kjo ndodh vetëm kur brezat vertikal të aurorave të kuqe dhe jeshile mbivendosen në mënyrë të përsosur, duke i bërë ato shumë të rralla.