Curiosity dërgon një ‘kartolinë me foto’ nga Marsi! Roveri i NASA-s fotografon një pamje mahnitëse nga lart në një mal marsian ndërsa feston 10 vjetorin e saj

foto

Roveri Curiosity i NASA-s ka shënuar 10 vjetorin e nisjes së tij në Mars duke dërguar një ‘kartolinë me foto’ spektakolare nga Planeti i Kuq.

Eksploruesi robotik shkrepi dy imazhe bardh e zi të peizazhit marsian, të cilat më pas u kombinuan dhe iu shtuan ngjyra për të prodhuar përbërjen e jashtëzakonshme.

Curiosity, i cili u nis drejt Planetit të Kuq pothuajse saktësisht 10 vjet më parë, më 26 nëntor 2011, i bëri fotografitë nga pozicioni i tij më i fundit në anën e malit Sharp të Marsit.

Ai kap një pamje 360 gradë të rrethinës së tij me kamerat e tij të navigimit bardh e zi sa herë që përfundon një makinë, përpara se të kthejë panoramën në Tokë.

Aq i frymëzuar ishte ekipi i misionit nga bukuria e peizazhit, ata kombinuan dy versione të imazheve bardh e zi nga periudha të ndryshme të ditës dhe shtuan ngjyra për të krijuar një kartolinë të rrallë, tha Laboratori Jet Propulsion i NASA-s (JPL).

Në një deklaratë, ekipi tha: “Shumë nga panoramat më mahnitëse të roverit janë nga instrumenti me ngjyra Mastcam, i cili ka rezolucion shumë më të lartë se kamerat e navigimit.

“Kjo është arsyeja pse ekipi shtoi ngjyrat e veta në këtë imazh të fundit.

‘Ngjyrat blu, portokalli dhe jeshile nuk janë ato që do të shihte syri i njeriut; në vend të kësaj, ata përfaqësojnë skenën siç shihet në kohë të ndryshme të ditës.’

Curiosity i shkrepi imazhet në dy kohë të ndryshme më 16 nëntor: e para në orën 8:30 dhe e dyta në orën 16:10 me orën lokale të Marsit.

Kjo siguroi kushte të kundërta ndriçimi që nxorrën në pah një sërë detajesh të peizazhit, tha JPL.

Ekipi më pas kombinoi dy skenat në një rikrijim artistik që përfshin elemente nga skena e mëngjesit në blu, skena e pasdites në portokalli dhe një kombinim i të dyjave në të gjelbër.

Në qendër të imazhit është pamja prapa malit Sharp, ose Aeolis Mons, një mal që formon majën qendrore të Kraterit Gale.

Curiosity ka lëvizur lart në malin 5 km të lartë që nga viti 2014.

Kodrat e rrumbullakosura mund të shihen në distancë në qendër të djathtë dhe një fushë me valëzime rëre e njohur si ‘Sands of Forvie’ shtrihet një çerek deri në gjysmë milje (400 deri në 800 m) larg.

Në skajin e djathtë të panoramës është “Mali i Rafael Navarro” i thepisur, i quajtur sipas një shkencëtari të ekipit Curiosity i cili vdiq në fillim të këtij viti.

Duke u ngjitur pas tij është pjesa e sipërme e malit Sharp, shumë mbi zonën që Curiosity po eksploron.

Mali Sharp shtrihet brenda Kraterit Gale, një pellg 96 milje (154 km) i gjerë i formuar nga një ndikim i lashtë.

Buza e largët e Kraterit Gale është 2.3 km e gjatë dhe është e dukshme në horizont rreth 18 deri në 25 milje larg (30 deri në 40 km).

Misioni Curiosity udhëhiqet nga Laboratori Jet Propulsion i NASA-s, i cili menaxhohet nga Caltech në Pasadena, Kaliforni.

Nuk është roveri më i ri në Mars – ky nder i takon Këmbënguljes, e cila mbërriti me helikopterin Ingenuity të NASA-s në shkurt të këtij viti dhe po kërkon jetën e lashtë mikrobike në Planetin e Kuq.

Javën e kaluar Perseverance mblodhi mostrën e saj të tretë marsiane, këtë herë nga një shkëmb “i ngarkuar me mineralin e gjelbër olivine”.

Roveri mbart 43 tuba titani dhe ndërsa gjen një pjesë shkëmbi me interes, e ngarkon kampionin në një prej këtyre tubave për mbledhjen e mëvonshme.