Ether ETF merr miratimin e befasishëm në moment emocionues për industrinë e kriptove

foto

Komisioni Amerikan i Letrave me Vlerë (SEC) miratoi të enjten aplikimet nga Nasdaq, CBOE dhe NYSE për të listuar fondet e tregtuara në shkëmbim (ETF) të lidhura me çmimin e eterit, duke hapur potencialisht rrugën për fillimin e produkteve tregtimit në fund të këtij viti.

foto

Ndërsa lëshuesit e ETF gjithashtu duhet të marrin dritën jeshile përpara se produktet të fillojnë, miratimi i së enjtes është një fitore e madhe surprizë për ato firma dhe industrinë e kriptomonedhave, të cilat deri të hënën kishin pritur që SEC të refuzonte dosjet.

foto

Nëntë emetues duke përfshirë VanEck, ARK Investments/21Shares dhe BlackRock (BLK.N), shpresojmë të lançojmë ETF-të të lidhura me kriptomonedhën e dytë më të madhe pasi SEC në janar miratoi ETF-të e bitcoin në një moment vendimtar për industrinë.

“Ky është një moment emocionues për industrinë në përgjithësi,” tha Andrew Jacobson, nënkryetar dhe kreu i departamentit ligjor në 21Shares, duke vënë në dukje se ishte “një hap i rëndësishëm” drejt tregtimit të produkteve.

E enjtja ishte afati i fundit që SEC të vendoste për paraqitjen e VanEck. Pjesëmarrësit e tregut po përgatiteshin për kritikat poshtë sepse KSHZ-ja nuk ishte angazhuar me ta për aplikimet.

Por në një lëvizje të befasishme, zyrtarët e SEC të hënën kërkuan nga shkëmbimet që të rregullojnë shpejt dosjet, duke e çuar industrinë në përpjekje për të përfunduar javë të punës në vetëm ditë, thanë burimet.

Reuters nuk mund të përcaktojë pse KSHZ duket se kishte një ndryshim në mendim.

“Pranimi i ETF-ve spot bitcoin ka demonstruar tashmë përfitime të rëndësishme për asetet dixhitale dhe hapësirën ETF, dhe ne besojmë se ETF-të spot eter në mënyrë të ngjashme do të ofrojnë mbrojtje për investitorët amerikanë”, tha Rob Marrocco, kreu global i listimeve të ETP në Cboe Global Markets.

Nasdaq dhe NYSE nuk pranuan të komentojnë.

Kur u pyetën për ETF-të eterike nga gazetarët në një ngjarje të industrisë më herët të enjten, kryetari i SEC Gary Gensler – një skeptik i kriptove – nuk pranoi të komentojë. Një zëdhënës i SEC tha në një email duke njoftuar miratimin se agjencia nuk do të komentonte më tej.

Aplikacionet e këmbimit kishin kërkuar miratimin e SEC për një ndryshim rregulli të kërkuar për të listuar produktet e reja, por emetuesit ende kanë nevojë që SEC të miratojë deklaratat e regjistrimit të ETF që detajojnë shpalosjet e investitorëve përpara se të fillojnë tregtimin.

Ndryshe nga dosjet e shkëmbimit, nuk ka një kornizë kohore të caktuar në të cilën KSHZ duhet të vendosë për ato deklarata. Pjesëmarrësit e industrisë thanë se ishte e paqartë se sa kohë do të zgjaste. Dy burime të njohura me procesin thanë se shumë emetues janë gati për të nisur, por divizioni i financave të korporatave të SEC ka treguar se ka të ngjarë të kërkojë ndryshime dhe përditësime në ditët dhe javët e ardhshme.

SEC refuzoi ETF-të e bitcoin spot për më shumë se një dekadë për shqetësimet e manipulimit të tregut, por u detyrua t’i miratonte ato pasi Grayscale Investments fitoi një sfidë gjyqësore vitin e kaluar.

Sui Chung, CEO i CF Benchmarks, ofruesi i indeksit për disa prej ETF-ve të bitcoin dhe eter, tha se eteri është më kompleks se bitcoin dhe mund të duhen muaj që SEC të rishikojë deklaratat. Por meqenëse ETF-të e bitcoin ofrojnë një shabllon të vendosur, “ka vetëm një lëvizje të ngadaltë” që SEC mund të bëjë, tha ai.

Një grup investitorësh, duke përfshirë fondet mbrojtëse, këshilltarët e pasurisë dhe investitorët me pakicë, kanë derdhur më shumë se 30 miliardë dollarë në ETF-të e kriptove.

Vendimi i së enjtes është një tjetër pengesë për përpjekjet e industrisë së kriptomonedhave për të shtyrë drejt financave kryesore. Këtë javë, rregullatori i Mbretërisë së Bashkuar miratoi gjithashtu produktet e listuara të kriptomonedhave ndërsa Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA miratoi një projekt-ligj historik që kërkon të sigurojë qartësi rregullatore për kriptovalutat.

Ndërsa ai projekt-ligj ende duhet të kalojë në Senat, mbështetja e tij e gjerë dypartiake shënon një miratim të madh për industrinë.