Historia e fshehur pas një prej lëshimeve më të lagështa dhe më të egra të SpaceX

foto

Dhjetë vjet më parë sot, kur një raketë Falcon 9 u ngrit nga Florida, ndodhi diçka e çuditshme. Në mënyrë dramatike, ndërsa raketa u ngrit, një shatërvan me ujë të pistë spërkati lart së bashku me automjetin, duke e mbuluar raketën me papastërti.

foto

Pas ngritjes përfundimisht të suksesshme të këtij misioni të tretë të ngarkesave Dragon në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, ​​themeluesi i SpaceX Elon Musk u pyet për incidentin gjatë një konference për shtyp. Ai ofroi një përgjigje mjaft të përgjithshme pa hyrë në detaje.

“Ne spërkatëm një tufë me ujë rreth e qark bllokut,” tha Musk . “Në thelb ajo që ndodhi është që ne spërkatëm ujë të ndotur mbi veten tonë. Kështu që është pak e turpshme, por nuk është bërë dëm.”

Ai kishte të drejtë, por historia ka më shumë. Dhe në 10 vjetorin e misionit, është kënaqësi të rishikosh atë që ndodhi në të vërtetë. Përpara se të lexoni më tej, mund të dëshironi të shikoni transmetimin e nisjes në internet këtu , të shënuar me kohë deri në sekondat e fundit përpara nisjes.

Në fillim të vitit 2014, SpaceX ishte ende duke u futur në një version të ri të raketës Falcon 9, v1.1, dhe po përpiqej të rriste frekuencën e lëshimeve të saj. Kompania kishte përfunduar një palë nisje komerciale në orbitën e transferimit gjeostacionar në dhjetor dhe janar – hera e parë që kishte fluturuar ndonjëherë në muajt e njëpasnjëshëm – dhe po bënte presion drejt misionit të saj të tretë të furnizimit me mallra për NASA-n, Shërbimet e Ripërtëritjes Tregtare-3.

SpaceX fillimisht synoi një dritare nga gjysma e dytë e janarit deri në mes të shkurtit për këtë nisje në 2014, por kjo u vonua për shkak të një rrjedhjeje të ftohësit në bordin e stacionit hapësinor. NASA më pas rivendosi datën e nisjes në 22 shkurt, dhe më pas 1 mars dhe më në fund 16 mars. Megjithatë, me afrimin e kësaj dite, SpaceX kërkoi një vonesë dy-javore për të adresuar problemet teknike me Dragon.

Por problemet vazhduan, duke përfshirë një zjarr në bazën e Forcave Ajrore pranë vendit të lëshimit që shkaktoi probleme me radarët e përdorur për të gjurmuar raketat gjatë fluturimit. Më pas, në mënyrë dërrmuese, u zbulua një problem me sistemin e ndarjes së skenës së raketës vetëm një orë përpara një ngritjeje të planifikuar më 14 prill. Një tjetër vonesë.

Të gjitha këto çështje rëndonin shumë mbi shpatullat e një inxhinieri 30-vjeçarësh të quajtur Ricky Lim, i cili kishte ardhur në SpaceX në janar 2008. Pasi ndihmoi kompaninë të përballonte dhimbjet e saj të dhëmbëve Falcon 1, Lim ndihmoi me nisjen fillestare të Falcon 9 raketë. Tani, në fluturimin e nëntë të raketës, Lim e gjeti veten të vendosur në sediljen e nxehtë në Cape Canaveral, Florida.

“Ky ishte i pari im i nisjes si drejtor i nisjes,” tha ai në një intervistë. “Unë isha ende duke pirë nga tuba e zjarrit.”

Selia e Limit do të bëhej më e nxehtë.

Ndërsa ata hynë në një numërim të ri mbrapsht gjatë mesditës së 18 prillit, u shfaq një problem me sistemet tokësore të përdorura për të ushqyer raketën Falcon 9. Ekipet e nisjes filluan të shohin një rrjedhje të vogël të oksigjenit të lëngshëm në pajisjet mbështetëse të tokës në një pajisje tubi. Një oksidues i fuqishëm në djegien e motorëve të raketave, oksigjeni i lëngshëm duhet të mbahet në temperatura shumë të ftohta për të parandaluar vlimin, nën minus-297 ° Fahrenheit (minus-147 ° Celsius).

Duke parë temperaturat dhe videon, ekipi i Lim përcaktoi se kjo nuk ishte thjesht kondensim, por diçka që mund të ishte potencialisht shumë e rrezikshme. Një rrjedhje mjaft e madhe mund të krijojë një xhep oksigjeni të përqendruar dhe të shpërthejë gjatë ndezjes së motorit. Një shqetësim tjetër ishte rrjedhja e oksigjenit në tubacionet ngjitur, të cilat mund të plasnin linjat nën presion dhe të çonin në rezultate të këqija me raketën.

Kjo rrjedhje ishte mjaft e vogël saqë nuk kërkonte një ndalesë të menjëhershme për të nisur përgatitjet. Disa nga inxhinierët më me përvojë të kompanisë, si Brian Childers dhe Mike Rossoni, e kuptuan se problemi mund të përmirësohet duke ‘rrjedhur’ uji mbi tubin që rrjedh. Uji, në fakt, mund të sigurojë një rregullim të përkohshëm të rrjedhjes duke bërë krem ​​mbi të. Kjo zgjidhje e ngjashme me shiritin Flex lejoi që përgatitjet të vazhdonin dhe të shmangte një vonesë tjetër për misionin Dragon.

Kështu, disa orë para ngritjes, ekipi i nisjes aktivizoi sistemin “FireX” në zonën përkatëse të platformës së nisjes. Ky sistem i shuarjes së zjarrit është i ndarë nga sistemi më i madh dhe më i fuqishëm i përmbytjes së ujit, i cili aktivizohet disa sekonda para ngritjes për të zbutur zërin dhe energjinë nga motorët Merlin të raketës. FireX përdoret, zakonisht, për të kontrolluar zjarret në jastëk. Ekipi i Lim vendosi zorrën e zjarrit në zonën përkatëse në një mjedis më të ulët dhe funksionoi, duke lejuar që SpaceX të fuqizohej përmes ngarkimit të lëndës djegëse.

Megjithatë, ekipi i nisjes nuk kishte një mënyrë efektive për të matur rrjedhën e saktë të ujit. Dhe për shkak se ajo u aktivizua disa orë përpara se të ngrihej, gjatë asaj kohe rrjedhja u grumbullua në shumë ujë. Të paktën dhjetëra mijëra gallona, ​​nëse jo më shumë, të ndërtuara në kanalin e flakës së betonit poshtë raketës që largon gazin dhe shkarkimin nga automjeti gjatë sekondave fillestare të lëshimit. Kishte gjithmonë pak ujë në llogore kur ngrihej nga sistemi i përmbytjes së ujit, por asnjëherë kaq shumë.

Në momentin e ngritjes dhe në sekondat pasuese, Lim u përqendrua në rrymën e telemetrisë që kthente informacione për shëndetin e Falcon 9. Ai mezi kurseu një vështrim në video dhe humbi shtëllungën gjigante. Por Musk kishte qenë duke parë dhe ai telefonoi për të pyetur se çfarë kishte ndodhur. Përgjigjja u bë shpejt e qartë – rrjedhja e FireX.

“Kishte aq shumë ujë në kanalin e flakës sa që në momentin e ngritjes krijoi këtë shtëllungë gjigante me ujë të ndotur dhe të mbushur me blozë, si shatërvani Bellagio,” shpjegoi Lim. “Dukej si një përbindësh gjigant tymi”.

Asnjë nga fotografitë zyrtare nga nisja nuk kapi momentin e shatërvanit masiv, i cili shfaqet shkurtimisht në transmetimin në internet. Megjithatë, imazhi më poshtë, i marrë nga Walter Scriptunas II , ofron një pamje të mrekullueshme të shtëllungës së pistë pranë kulmit të saj.

Pavarësisht përbindëshit të tymit, raketa kurrë nuk ishte në të vërtetë aq shumë rrezik. Ndoshta rreziku më i madh, tha Lim, ishte se shtëllunga e madhe e ujit mund të shuante një ose më shumë nga nëntë motorët e raketës. Por kjo nuk ndodhi.

foto

Në atë kohë, çdo raketë e lëshuar nga SpaceX ishte krejt e re, me një shkëlqim të bardhë të shkëlqyeshëm nga bojë e freskët. Megjithatë, fotot e lançimit nga ajo ditë zbulojnë se vetëm disa sekonda pas ngritjes, përforcuesi ishte i mbuluar me papastërti. Kjo sepse uji që ishte mbledhur në kanalin e flakës ishte i ndotur dhe i blozës. Pra, kur Musk tha se raketa spërkati ujë të ndotur mbi vetveten, ai kishte të drejtë.

Sot, kjo nisje e SpaceX tani është më e njohur për t’u bërë hera e parë që një raketë Falcon 9 bëri me sukses një ulje të butë në Oqeanin Atlantik. Përforcuesi goditi ujin në një pozicion të drejtë, duke bërë një fluturim të kontrolluar deri në fund nëpër atmosferë përpara se të rrëzohej në det.