Jack Ma dhe misioni i titanëve kinezë të teknologjisë për të dhënë miliarda

foto

Në qytetin amë të Jack Ma, Hangzhou, shtëpia e gjerë e themeluesit të Alibaba krenohet me furnizimin e saj me ushqim brenda një parku ligatinor kombëtar. Por kompleksi është vetëm një nga pronat e tij të gjera tokësore në qytet. “Nofka e tij është” gjysma e qytetit Ma “,” tha një zyrtar në pension i qeverisë në qytetin 10 metra i cili punoi me Alibaba për më shumë se një dekadë. Ai vuri në dukje se pronat e Ma u blenë pjesërisht dhe pjesërisht u morën si dhurata nga qeveria pas donacioneve. Prej vitesh teprica e manjatëve të Kinës ka qenë legjendë. Nga Maja Viktoria e Hong Kongut deri te Kopshtet e Pallatit Kensington të Londrës dhe Upper East Side të Nju Jorkut, ata rrëmbyen pronat më të shtrenjta në botë. Shumë prej tyre kanë mbledhur një sërë blerjesh prestigjioze nga klubet angleze të futbollit dhe vreshtat e Bordos në studiot e Hollivudit dhe gazetat ndërkombëtare. Tani Ma dhe grupi i tij i titanëve miliarderë të teknologjisë janë në një mision urgjent për të shfaqur shpirtin e tyre socialist përmes një shpërthimi të donacioneve dhe premtimeve publike bamirëse. Një shpërthim i papritur i dashamirësisë ka parë miliarda dollarë të ridrejtuar nga arkat e kompanisë dhe llogaritë bankare personale në kauza të lidhura me shtetin gjatë muajve të fundit, pasi elitat më të pasura dhe më të fuqishme të korporatave të vendit përpiqen të qetësojnë Xi Jinping, presidentin kinez. Sidoqoftë, brenda sektorit të filantropisë në rritje të Kinës, kërkesa për donacione është pritur me skepticizëm ndërsa frika e forcimit të kontrollit shtetëror po rritet. Përmbytja e bujarisë vjen pas një breshërie të frenimit rregullator dhe politikave të fokusuara në teknologji nga Pekini, një goditje e gjerë që ka rrëzuar dhjetëra miliarda dollarë nga vlera e disa prej bizneseve më të mëdha të vendit dhe ka penguar pasurinë personale të themeluesve të tyre.

Ju lutemi përdorni mjetet e ndarjes të gjetura përmes butonit të ndarjes në krye ose në anën e artikujve. Kopjimi i artikujve për t’u ndarë me të tjerët është një shkelje e T & C të FT.com dhe Politikës së të Drejtave të Autorit. Dërgoni email licensing@ft.com për të blerë të drejta shtesë. Abonentët mund të ndajnë deri në 10 ose 20 artikuj në muaj duke përdorur shërbimin e artikujve dhuratë. Më shumë informacion mund të gjeni këtu.

“Pjesa e frikshme [për donatorët] është se ata nuk e dinë sa është e mjaftueshme,” tha drejtuesi i një bamirësie të madhe në Pekin. “E tëra që ata mund të bëjnë është të shikojnë sa kanë dhënë bashkëmoshatarët e tyre dhe të përpiqen ta krahasojnë atë.” Fokusi i partisë komuniste kineze në rishpërndarjen e pasurisë u intensifikua këtë muaj pasi Xi bëri thirrje për rregullim më të fortë të “të ardhurave tepër të larta” dhe lëvizje për të “inkurajuar grupet dhe ndërmarrjet me të ardhura të larta të kthehen më shumë në shoqëri”. Udhëheqësi kinez, komentet e të cilit u bënë nga mediat shtetërore pas një takimi të nivelit të lartë të planifikimit ekonomik javën e kaluar, gjithashtu përsëriti se realizimi i Kinës i “prosperitetit të përbashkët” ishte kërkesa thelbësore e socializmit. Disa ditë pasi komentet e Xi u botuan javën e kaluar, Tencent, një nga mediat më të mëdha kineze, lojërat dhe grupet fintech, njoftoi se do të linte mënjanë 50 miliardë dollarë (7.7 miliardë dollarë) për një “program të përbashkët prosperiteti”. Këtë javë Chen Lei, shefi ekzekutiv i Pinduoduo, një nga platformat më të mëdha të tregtisë elektronike në Kinë, iu bashkua përpjekjes së premtimit, duke premtuar të kontribuojë me 1.5 miliardë dollarë nga fitimet e ardhshme të kompanisë për të mbështetur modernizimin bujqësor dhe vitalizimin rural. Të tjerët për të njoftuar kontribute të reja sociale në javët e fundit përfshijnë grupin e kapitalit privat të Zhang Lei Hillhouse Capital dhe Xing Wang, themeluesin e kompanisë së shpërndarjes së ushqimit Meituan.