Xbox Series X mund të mbizotërojë këtë sezon festash

foto

Xbox Series X i Microsoft është i gatshëm të japë këtë sezon festash në një mënyrë të madhe. Në fakt, unë do të shkoja aq larg sa të thosha se ky është pozicioni më i fortë që Microsoft ka qenë që nga ditët e lavdisë së gjeneratës së Xbox 360 – është sikur të gjitha pjesët më në fund kanë zënë vendin e tyre.

Pronarët e Xbox Series X dhe Xbox Series S jo vetëm që do të gëzojnë dy ekskluzivitete të mëdha në prag të Krishtlindjeve-Forza Horizon 5 dhe Halo Infinite-PS5 i Sony papritmas humbet nga lëshimet e palëve të para tani që Horizon: West Forbidden ka rënë në 25 shkurt 2022.

It’sshtë një kthesë e madhe nga mënyra se si konzollat ​​e reja PlayStation dhe Xbox filluan jetën në Nëntor 2020, me Sony që ofroi një mori lojërash ekskluzive të nivelit të lartë si Demon’s Souls, Marvel’s Spider-Man Miles Morales dhe Sackboy: A Big Adventure. Microsoft, ndërkohë, e ndjeu thumbimin e Halo Infinite që mungonte në datën e synuar të nisjes, dhe duhej të mjaftonte me lëshimet e Xbox Game Pass dhe shpërtheu versionet e bibliotekës ekzistuese të titujve.

Sony vazhdoi të kthejë vidhën në Microsoft gjatë gjithë vitit me lojëra më ekskluzive si Returnal dhe Ratchet and Clank: Rift Apart, të cilat të dyja shfrytëzuan fuqitë e PS5 me efekt të madh. Por që atëherë, anija e mirë Sony ka hasur në ujëra më të trazuar.

Mungesa e njoftimeve për atë që do të vijë në PS5 në të ardhmen, si dhe vendimi për të lëshuar tituj që më parë ishin shpallur ekskluzivë të PlayStation 5 në PS4, si Gran Turismo 7, nuk u pritën me pritjet më të ngrohta. Vonesa e Horizontit: Perëndimi i ndaluar pothuajse dukej si një formalitet gjithashtu, pas muajsh heshtje në radio.

Sigurisht, kjo nuk do të thotë që pronarët e PlayStation do të jenë plotësisht pa lojëra për të luajtur para Krishtlindjeve. Ghost of Tsushima: Director’s Cut sapo zbarkoi – megjithëse disa mund të bëjnë përjashtim nga mënyra sesi kyç funksionet e PS5 prapa një muri pagese – dhe polarizimi i Death Stranding gjithashtu do të marrë trajtimin e Director’s Cut më 24 shtator 2021. Ekziston edhe Deathloop, një me kohë ekskluzive, nga Arkane Studios në pronësi të Xbox.

Realiteti është, megjithatë, nëse tashmë keni luajtur njërin nga këta dy tituj të publikuar nga Sony, teknikisht nuk ka asgjë “të re” nga studiot mbarëbotërore të Sony Interactive Entertainment deri në fillim të vitit të ardhshëm. Dhe kjo nuk është diçka që ne prisnim të shihnim gjatë vitit të parë të PS5 në shitje.

Microsoft, në krahasim, ka hipur në një valë vrulli që nga ngjarja e tij e shkëlqyer Xbox Bethesda Showcase në E3 2021 në qershor. Jo vetëm që shërbimi i abonimit, Xbox Game Pass, vazhdon të zbehë PS -në e Sony tani për sa i përket vlerës dhe tërheqjes së përhapur, por ne tani po fillojmë të shohim cilësi, jo vetëm sasi.

Në korrik, lojtarët u trajtuan me Microsoft Flight Simulator, një lojë që më parë ishte e kufizuar në sferat e kompjuterëve të nivelit të lartë, por tani është e aftë të funksionojë në një Xbox Series S, një tastierë që kushton 299 dollarë / 249 £.

Gushti ka parë ardhjen e Psychonauts 2, një platformer krijues që ka marrë brohoritje të shumta kritike; dhe në Nëntor, tifozët mund të vënë pedale në metal në Forza Horizon 5, një lojë për të cilën mendoj se pakkush do të argumentonte se ka potencialin të jetë një lojë e vitit pretendente për shumëkënd.

Njoftimi i Xbox Cloud Gaming që vjen në Xbox One është gjithashtu domethënës. Së shpejti pronarët e tastierës së gjeneratës së fundit të Microsoft do të jenë në gjendje të transmetojnë titujt e Xbox Series X me 1080p/60fps dhe të luajnë tituj të Gen 9 që thjesht nuk do të funksiononin në pajisjet e vjetra. Shtë një veprim i paparë, dhe diçka që është në përputhje me qasjen miqësore të Microsoft-it për këtë brez.