Lionel Messi thyen rekordin në Instagram me foton më të pëlqyer të të gjitha kohërave

foto

Lionel Messi më në fund vuri disa demonë të futbollit ndërkombëtar në shtrat pasi ai ndihmoi në frymëzimin e Argjentinës për lavdinë e Copa America, duke mposhtur rivalët e ashpër Brazilin në këtë proces.

Si rezultat i suksesit, Messi gjithashtu theu një rekord që ishte mbajtur më parë nga rivali afatgjatë i Balon D’or Cristiano Ronaldo.

Në vazhdën e fitores më 10 korrik, Messi shkoi në Instagram për të dalë në shesh triumfin e tyre me një foto të tij në dhomën e ndërrimit me krenari duke mbajtur trofeun së bashku me mbishkrimin: “Çfarë një çmenduri e bukur! Kjo është e pabesueshme! Faleminderit, Zot! Ne jemi kampionet!”

Ndërsa gjërat qëndrojnë, fotoja është pëlqyer më shumë se 20 milion herë, duke e bërë kështu imazhin postimin më të njohur në Instagram të postuar ndonjëherë nga një atlet.

Rekordi i Ronaldos zgjati pak më pak se një vit, pasi postimi më parë më i pëlqyer erdhi në formën e nderimit të tij prekës për të ndjerin Diego Maradona pas vdekjes së tij në fund të vitit 2020.

Rastësisht, homazhi i vetë Messit për Maradona, dikë me të cilin ai ka punuar ngushtë në skuadrën ndërkombëtare, gjithashtu përfshiu në 20 postimet më të njohura nga një atlet, duke qenë i pëlqyer 16.4 milion herë, duke e vendosur atë të 16-ti në listë.

Suksesi i turneut ishte i fituar mirë, me Messin në mënyrë të qetë lojtari i turneut, një gjemba e vazhdueshme në këmbë e pothuajse çdo skuadre me të cilën u përball.

Sidoqoftë, pa dyshim që nata më e qetë e Messit erdhi në finale, ku iu la yllit të Paris Saint-Germain, Angel Di Maria të rritet dhe të shënojë fituesin e ndeshjes në Maracana.

Duke përjetuar kaq shumë dhimbje zemre në skenën ndërkombëtare më parë, gëzimi dhe lehtësimi i Messit në bilbilin me kohë të plotë ishin të dukshme, pasi ai ra në gjunjë për të festuar.

Trofeu shënoi copën e parë të argjendtë të Argjentinës në 28 vjet, kryesisht deri tek gjeniu i kapitenit të Barcelonës, i cili u dha një pasqyrë se si po ndihej para gazetarëve pas fishkëllimës me kohë të plotë.

“Crazyshtë e çmendur, lumturia që po ndiej nuk është diçka që mund të shpjegohet. Unë jam larguar i trishtuar më parë, por e dija që në një moment do të ndodhte.”

Fitorja do t’i japë fund argumentit që Messi nuk jep në fazën më të lartë për vendin e tij, pasi ai bashkohet me Ronaldon në një trofe ndërkombëtar, pasi kapiteni i Portugalisë fitoi Euro në 2016.