Oppo’s Find X6 Pro është smartfoni më i fundit që ka një sensor masiv të kamerës 1 inç

foto

Oppo i është bashkuar kompanive si Xiaomi dhe kompanisë simotër Vivo duke përfshirë një sensor masiv kamere të tipit 1 inç në smartfonin e tij të fundit, Find X6 Pro, i cili gjithashtu nuk kursen në specifikat e kamerës telefoto dhe ultra të gjerë. Ai do të lansohet në Kinë sot së bashku me Find X6 të rregullt.

foto

Në Kinë, Find X6 Pro fillon me 5999 juanë (rreth 872 dollarë) për 12 GB RAM dhe 256 GB hapësirë ruajtëse, duke u rritur në 6999 juanë (rreth 1017 dollarë) për 16 GB RAM dhe 512 GB hapësirë ruajtëse. Ndërkohë, jo-Pro Find X6 fillon me 4499 juanë (rreth 654 dollarë) për 12 GB RAM dhe 256 GB hapësirë ruajtëse. Një zëdhënës i kompanisë nuk ishte i gatshëm të konfirmonte nëse telefonat X6 do të kenë një lëshim më të gjerë ndërkombëtar në të ardhmen.

Kamera kryesore e Find X6 Pro është ylli i shfaqjes dhe përdor sensorin IMX989 të tipit 1 inç 50 megapikselë të Sony. Por Oppo dëshiron që ju të dini se nuk ka harruar kamerat dytësore telefoto dhe ultra të gjerë në telefon. Oppo pretendon se sensorët 50 megapiksel 1/1,56 inç Sony IMX890 të përdorur për kamerat e tij ultra të gjerë dhe periskop janë “më të mëdhenj se çdo aparat fotografik me kënd të gjerë deri më sot” dhe “sensori më i madh i çdo kamere telefoto të smartfonëve në treg”, përkatësisht. . Ky sensor është po aq i madh sa ai që përdor Samsung për kamerën kryesore në telefonat e tij të fundit Galaxy S23 dhe S23 Plus, për referencë.

foto

Natyrisht, madhësia e sensorit është larg nga të gjitha dhe në fund kur bëhet fjalë për cilësinë e imazhit, veçanërisht kur shumica e telefonave inteligjentë mbështeten kaq shumë në softuerin në fotografimin e tyre (në fakt, këtu është një pjesë e shkëlqyer nga kolegu im Allison që shqyrton pikat e forta dhe kufizimet e sensorëve të mëdhenj të kamerës). Pra, Oppo ka gjithashtu disa veçori softuerike në mëngët e saj si një bashkëpunim Hasselblad, i cili ka rezultuar në një modalitet portreti në Find X6 Pro që është krijuar për të imituar “ngjyrat dhe thellësinë e fushës” të lenteve XCD30 dhe XCD80 të prodhuesit suedez të kamerës.

Duke përmbyllur specifikat e kamerës, kamera ultra e gjerë e Find X6 Pro ka një fushë shikimi 110 gradë, hapje f/2.2 dhe mund të trajtojë fotografinë makro me një distancë minimale fokusimi prej 4 cm. Ndërkohë kamera telefoto Periscope ofron zmadhim optik 3x dhe një zmadhim hibrid 6x.

Larg kamerave, të cilat gjenden brenda një përplasjeje masive rrethore të kamerës në pjesën e pasme të telefonit, Find X6 Pro ofron një grup specifikash të përshtatshme flamuri. Mundësohet nga procesori më i fundit kryesor i Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 2, dhe ka një bateri 5,000 mAh që mund të karikohet shpejt në 100 W me një kabllo dhe 50 W me valë.

Ai gjithashtu ka një ekran OLED 6,82 inç 120 Hz me një ndriçim maksimal prej 2500 nits (Oppo thotë se ky është “ekrani i tij më i ndritshëm i smartfonëve”) dhe një prerje vrimash për kamerën e saj selfie 32 megapikselë. Ka një vlerësim IP68 për rezistencë ndaj pluhurit dhe ujit, dhe vjen me një zgjedhje prej 12 GB ose 16 GB RAM, dhe 256 GB ose 512 GB hapësirë ruajtëse.

Lansimi i sotëm është vetëm për tregun kinez dhe për momentin Oppo nuk po njofton një lançim ndërkombëtar as për Find X6 Pro dhe as për uljen e Find X6. Kjo është një largim nga Oppo Find X5 Pro, i cili u shit në Evropë dhe Azi.