Pamjet tronditëse tregojnë një balenë me shpinë të thyer rëndë duke luftuar për të notuar

foto

Një balenë fin me një shtyllë kurrizore shumë të deformuar është filmuar së fundmi duke luftuar për të notuar në brigjet e Mesdheut të Spanjës. Ky rast ekstrem i skoliozës ka të ngjarë të jetë shkaktuar nga një goditje në anije dhe ndoshta do të bëjë që gjigandi i butë të vdesë ngadalë nga uria, thonë ekspertët.

foto

Balena e dëmtuar, 56 këmbë (17 metra) e gjatë (Balaenoptera physalus) u pa më 4 mars nga ekuipazhi i një varke jashtë një plazhi në Cullera afër Valencias. Kapiteni i varkës mendoi se balena ishte bllokuar në një rrjetë peshkimi dhe lajmëroi Gardën Civile spanjolle, e cila dërgoi një ekip biologësh dhe veterinerësh nga akuariumi Oceanographic Valencia. Pas mbërritjes në vendngjarje, u bë e qartë se balena nuk ishte bllokuar; Në vend të kësaj, ajo kishte “skoliozë me origjinë të panjohur”, sipas një postimi në Facebook nga Oceanographic Valencia.

foto

Studiuesit u përpoqën të vendosnin një pajisje gjurmuese në shpinën e kafshës së lënduar, por ajo ishte shumë e deformuar që etiketa satelitore të ngjitej me sukses. Pas “disa orësh vëmendjeje”, balena me fije u largua ngadalë nga bregu dhe u largua në ujërat më të thella ku u zhduk nga pamja, shkruan përfaqësuesit e Oceanographic Valencia.

Ekspertët i thanë Live Science se skolioza ishte shkaktuar ndoshta nga një goditje e anijes që theu kurrizin e balenës.

“Termi skoliozë thjesht i referohet një lakimi anësor jonormal të shtyllës kurrizore,” tha për Live Science në një email Jens Currie, kryeshkencëtari i Fondacionit Pacific Whale në Hawaii. “Shkaku i skoliozës mund të marrë shumë forma, por më e zakonshme është trauma me forcë të hapur”.

Ka të ngjarë që balena “është goditur kohët e fundit nga një anije,” tha Currie, një mendim i ndarë nga Erich Hoyt, një studiues në Ruajtjen e Balenave dhe Dolfinëve (WDC) në MB, dhe Simone Panigada, nënkryetare e Tethys. Instituti i Kërkimeve në Itali. Por ekspertët vunë në dukje gjithashtu se është e vështirë të dihet saktësisht se çfarë ka ndodhur.

Është e mundur që balenat e mëdha të lindin me skoliozë ose ta zhvillojnë atë në vitet e tyre të hershme. Por balenat e reja që zhvillojnë skoliozë pothuajse kurrë nuk jetojnë deri në moshën madhore, tha Currie.

Balenat Baleen – një grup që përfshin balenat me fin, balenat blu (Balaenoptera musculus), balenat me gunga (Megaptera novaeangliae) dhe të tjera – ushqehen duke u futur nëpër tufa të mëdha krustacesh të vegjël të njohur si krill. Për ta bërë këtë, ata mbështeten në bishtin e tyre gjigant, ose flukset e tyre, për të lëvizur me shpejtësi përmes ujit. Por sipas pamjeve, balena e plagosur nuk është në gjendje ta bëjë këtë gjë, që do të thotë se ndoshta po vdes nga uria.

“Ne mund të shohim nga video se balena tashmë është shumë e dobët dhe ka filluar të duket e pashëndetshme,” tha Currie. “Ka shumë pak gjasa që të mbijetojë.” Balenat Baleen mund të mbijetojnë për shumë muaj pa ngrënë siç duhet, që do të thotë se lëndimet si kjo mund të çojnë në një “vdekje të ngadaltë dhe të dhimbshme”, shtoi ai.

Ky nuk është rasti i parë i skoliozës së balenës që lidhet me goditjet e anijeve. Në Dhjetor 2022, një balenë me gunga e quajtur Moon u pa në Hawaii me shpinë të thyer, pasi notoi më shumë se 3,100 milje (5,000 kilometra) nga British Columbia, Kanada duke përdorur vetëm rrokullisjet e saj, sipas The Guardian. Vitin e kaluar, Panigada vuri re një balenë tjetër me skoliozë pranë Barcelonës, megjithëse deformimi i saj kurrizor ishte më pak i rëndë.

Por shumica e balenave nuk i mbijetojnë takimit me një anije. Në total, rreth 20,000 balena vlerësohet të vriten nga sulmet e anijeve çdo vit, për shkak të një rritjeje prej më shumë se 300% në trafikun global të anijeve që nga viti 1992, sipas Friend of the Sea, një organizatë joqeveritare me bazë në Itali. Por është e vështirë ta gjurmosh këtë sepse goditjet shpesh nuk raportohen dhe shumica e balenave të vrarë nuk do të gjenden kurrë, tha Hoyt.

Përveç goditjeve të anijeve, balenat janë gjithashtu të ekspozuara ndaj shumë zhurmës nga transporti që mund të prishë lundrimin, ushqimin dhe komunikimin e tyre. “Unë do të thoja se [trafiku i anijeve] është një nga problemet kryesore me të cilat përballen cetacet globalisht,” tha Currie.