Riparimi i Notre-Dame zbulon një tjetër të parë historike: përforcime hekuri 800-vjeçare

foto

Shkencëtarët që punojnë në brendësinë e djegur të Notre-Dame de Paris kanë zbuluar se hekuri është përdorur në ndërtimin e katedrales në mesin e shekullit të 12-të. Është një zbulim i papritur që ndryshon mënyrën se si studiuesit mendonin se kisha ishte ndërtuar dhe ofron njohuri befasuese mbi tregtinë e hekurit në Parisin e shekullit të 12-të.

foto

Gjetjet u bënë të mundura – për ironi – nga zjarri shkatërrues që përfshiu katedralen e famshme në prill 2019 gjatë rinovimeve të planifikuara. Zjarri shkatërroi pjesën më të madhe të çatisë së kishës dhe shkaktoi punë të paprecedentë riparimi në ndërtesë, e cila pritet të rihapet në vitin 2024. Themelimi në Notre-Dame de Paris filloi në 1163 dhe ndërtimi përfundoi në 1345.

Procesi i rikthimit të katedrales në lavdinë e mëparshme ka hapur mundësi për të studiuar aspekte të ndërtimit të kishës që ishin anashkaluar ose të pamundura për t’u analizuar kur ndërtesa ishte e paprekur.

Së fundmi, një ekip arkeologësh dhe konservatorësh gjetën dhe datuan kapëse hekuri të gjetura në tribunat, korridoret e nefeve dhe muret e sipërme të katedrales. Hulumtimi i ekipit u publikua sot në PLoS One.

“Zjarri ka hedhur dritë mbi disa përdorime të hekurit, të tilla si kapëse në majën e mureve të sipërme, të cilat ishin krejtësisht të fshehura nga korniza,” tha Maxime L’Héritier, një arkeolog në Qendrën Kombëtare de la Recherche Scientifique dhe autori kryesor i studimit, në një email për Shkence.info. “Ne nuk mund t’i kishim parë ata pa zjarrin ose një restaurim të madh.”

foto

Autoritetet franceze thanë se zjarri që shpërtheu Notre-Dame më 15 prill 2019, ishte shkaktuar nga një mosfunksionim elektrik ose një cigare që digjej. Përgjatë 15 orësh, flakët rrëzuan majën ikonë të Notre-Dame dhe shkatërroi “la forêt” (fjalë për fjalë, “pyll”) të pemëve të prera lisi që përbënin mahijet e kishës. Çatia e kishës, maja dhe përbërësit e tjerë ishin prej plumbi, i cili derdhi rrëke toksike mbi Paris ndërsa Notre Dame digjej.

L’Héritier shtoi se katedralet e tjera mesjetare franceze – në Bourges, Chartres, Reims dhe Beauvais – të gjitha përdorin armaturë hekuri, si dhe shufra hekuri dhe zinxhirë. Por ato struktura u ndërtuan më vonë se Notre-Dame, duke treguar se katedralja e shenjtë e Parisit vendosi skenën për atë që erdhi më pas, nga shkalla e saj deri te elementët kryesorë të saj.

“Ne besuam se këto oborre të mëdha ndërtimi të shekullit të 13-të i kishin shpikur këto procese ndërtimi duke përdorur armatura hekuri, por tani duket se gjithçka ndodhi në Notre-Dame,” tha L’Héritier.

Kapëset u futën në pika të veçanta në arkitekturën e Notre-Dame-it që studiuesit thanë se janë mbajtëse (ose do të kishin qenë, para flakëve), duke treguar se hekuri përmirësoi në mënyrë thelbësore integritetin strukturor të katedrales. Lëndët lidheshin me gurë, duke lidhur mure së bashku.

Hekuri, tha L’Héritier, bëri të mundur ndërtimin e “arkitekturës së hollë gotike” të Notre-Dame, duke përfshirë mbështetëset e saj ikonike fluturuese dhe qemerët e hollë, aspekte të ndërtesës që e bëjnë atë të duket elegante pavarësisht shkallës së saj masive.

Ndërsa zbulimi kryesor ishte i papritur, nuk ishte surpriza e parë që doli nga restaurimi i Notre-Dame. Në mars të vitit 2022, arkeologët njoftuan se punëtorët që vlerësonin qëndrueshmërinë e dyshemesë së katedrales zbuluan dy sarkofagë plumbi në mes të hidraulikës post-napoleonike. Më vonë gjatë vitit, një grup i eshtrave u identifikua si Antoine de la Porte, një autoritet i kishës me “dhëmbë jashtëzakonisht të mirë” i cili vdiq në 1710. (Identifikimi nuk ishte i vështirë – de la Porte kishte një pllakë në arkivolin e tij. )

Mbetjet e tjera datojnë në shekullin e 14-të dhe nuk janë identifikuar, por individi kishte një kokë të deformuar, mbante një kurorë lulesh dhe ka të ngjarë të ishte një kalorës në bazë të gjendjes së ijeve të skeletit, sipas Guardian.

Rihapja e vitit 2024 duhet të shihet në mënyrë të ngjashme me lëshimet e raketave; domethënë mund të shtyhej në çdo kohë. Rinovimi i një siti të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s nuk është diçka që ju nxitoni, veçanërisht pas një ferri që ngre pyetje në lidhje me integritetin strukturor të ndërtesës.

Por ka një rresht të argjendtë për atë që ishte padyshim një ngjarje e tmerrshme: për shkak të zjarrit, studiuesit kanë mundësinë të marrin në pyetje pjesë të një strukture historike që përndryshe nuk do ta bënin. Zoja e Parisit ka sekrete shekullore të fshehura brenda mureve të saj dhe tani është shansi i shkencës për t’i nxjerrë ato.