PayPal fillon shërbimin e saj të kriptomonedhës në Mbretërinë e Bashkuar

foto

Gjigandi amerikan i pagesave online tha të hënën se do të lejojë klientët britanikë të blejnë, mbajnë dhe shesin monedha dixhitale, duke filluar nga kjo javë.

Ajo shënon zgjerimin e parë ndërkombëtar të produktit kripto të PayPal, i cili filloi për herë të parë në SHBA në tetor të vitit të kaluar.

“Ka qenë vërtet mirë në SHBA,” tha Jose Fernandez da Ponte, menaxheri i përgjithshëm i PayPal për blockchain, kripto dhe monedha dixhitale, për CNBC. “Ne presim që do të shkojë mirë në Mbretërinë e Bashkuar.”

Karakteristika kripto e PayPal i lejon klientët të blejnë ose shesin bitcoin, bitcoin cash, ethereum ose litecoin me aq pak sa 1 £. Përdoruesit gjithashtu mund të ndjekin çmimet e kriptove në kohë reale dhe të gjejnë përmbajtje edukative në treg.

Ashtu si versioni amerikan i produktit, PayPal po mbështetet në Paxos, një kompani monetare dixhitale e rregulluar në Nju Jork, për të mundësuar blerjen dhe shitjen e kriptove në Mbretërinë e Bashkuar PayPal tha se është angazhuar me rregullatorët përkatës të Mbretërisë së Bashkuar për të nisur shërbimin.

Një zëdhënës i Autoritetit të Sjelljes Financiare, mbikëqyrësi i shërbimeve financiare të Britanisë, nuk ishte menjëherë në dispozicion për koment mbi njoftimin.

Shërbimi kripto i PayPal është i ngjashëm me atë të firmës fintech në Mbretërinë e Bashkuar Revolut. Siç ndodh me Revolut, përdoruesit e PayPal nuk mund të lëvizin zotërimet e tyre të kriptove jashtë aplikacionit. Edhe pse Revolut kohët e fundit filloi të testojë një veçori që lejon përdoruesit të tërheqin bitcoin në kuletat e tyre personale.

PayPal thotë se sulmi i saj në kripto ka të bëjë me lehtësimin e pjesëmarrjes së njerëzve në treg. “Shenjat dhe monedhat kanë qenë për një kohë të gjatë, por ju duhet të jeni një përdorues relativisht i sofistikuar për të qenë në gjendje të përdorni atë,” tha da Ponte. “Të kesh atë në një platformë si e jona bën një pikë hyrje vërtet të mirë.”

Përpunuesi i pagesave është një nga shumë kompanitë e mëdha që bën një hap në botën më të parregulluar të kriptomonedhës. Pavarësisht shqetësimeve të vazhdueshme në lidhje me paqëndrueshmërinë e çmimeve, mbrojtjen e konsumatorit dhe pastrimin e parave në industri, firmat kryesore duke përfshirë Mastercard, Tesla dhe Facebook janë ngrohur në kripto kohët e fundit.

Bitcoin, monedha dixhitale më e madhe në botë, arriti një rekord të lartë prej gati 65,000 dollarë në prill, para se të binte nën 30,000 dollarë në korrik, pasi rregullatorët kinezë zgjeruan goditjen në treg. Që atëherë është rikuperuar me një çmim prej mbi 50,000 dollarë.

Ndërsa PayPal filloi me tregtimin e kriptove, kompania po vë bast se monedhat dixhitale do të marrin një rol më të madh në tregtinë elektronike në planin afatgjatë. Në fillim të këtij viti, PayPal filloi të lejojë konsumatorët amerikanë të përdorin kripto për të paguar në miliona tregtarët e tij online në nivel global. Firma gjithashtu zgjeroi blerjen dhe shitjen e kriptove në Venmo, portofolin e saj të njohur celular.

“Ne patjetër kemi ambicie për të vazhduar zgjerimin e gamës së produkteve në SHBA, Britani të Madhe dhe tregje të tjera,” tha da Ponte.

“Ne jemi shumë të qëllimshëm për të filluar me funksionalitetin fillestar, dhe më pas do të shohim se ku do të na çojë tregu. Tregjet e ndryshme kanë oreks të ndryshëm për produktet. “

Nisja e shërbimit kripto të PayPal në Mbretërinë e Bashkuar gjithashtu vjen pasi rregullatorët bëhen gjithnjë e më të kujdesshëm në lidhje me rritjen e monedhave dixhitale. Në qershor, FCA ndaloi filialin britanik të Binance, shkëmbimi më i madh i kriptove në botë, duke përmendur dështimin për të përmbushur kërkesat e pastrimit të parave.

“Ka kuptim që, me rritjen e interesit të konsumatorit dhe rritjen e vëllimit, rregullatorët po i kushtojnë më shumë vëmendje kësaj hapësire,” tha da Ponte, duke shtuar se PayPal ka ndërtuar “marrëdhënie të forta rregullatore”.

Ndërkohë, bankat qendrore po eksplorojnë emetimin e mundshëm të monedhave të tyre dixhitale, pasi përdorimi i parave të gatshme në një numër vendesh të zhvilluara zvogëlohet me shpejtësi. Në Prill, Thesari i Mbretërisë së Bashkuar dhe Banka e Anglisë thanë se do të vlerësonin fillimin e mundshëm të një versioni dixhital të paundit britanik, të quajtur “Britcoin” nga shtypi britanik.

Da Ponte tha se monedhat dixhitale të bankës qendrore, ose CBDC -të, ishin një “perspektivë fantastike”, por do të duhej një kohë për politikëbërësit për të zgjidhur çështjet kryesore të përfshira.