Sam Altman nuk do të kthehet në OpenAI

foto

Pas një fundjave negociatash për të rikthyer potencialisht Sam Altman si CEO të OpenAI pas shkarkimit të tij tronditës , bordi jofitimprurës i kompanisë ka shkuar krejtësisht në një mënyrë tjetër dhe emëroi ish-CEO të Twitch Emmett Shear si CEO të përkohshëm, sipas një personi të njohur me këtë çështje. Ai do të marrë postin e CEO nga Mira Murati, e cila publikisht ishte e lidhur me Altman.

foto

Janë tre CEO në tre ditë, nëse po mbani gjurmët.

foto

Emërimi i befasishëm i Shear vjen pasi bordi prej katër personash i OpenAI refuzoi të jepte dorëheqjen dhe ta linte Altman të kthehej, sipas burimeve të shumta. Lajmi u raportua fillimisht nga The Information , i cili tha se punonjësve iu tha të dielën se heqja e Altman ishte “rruga e vetme” për të arritur misionin e kompanisë për inteligjencën e përgjithshme artificiale “gjërësisht të dobishme”.

Zëdhënësit për OpenAI dhe Microsoft, investitori i tij më i madh, nuk iu përgjigjën kërkesave për koment.

Punësimi i Shear duket se mbyll derën në daljen e papritur të Altman pasi bordi tha se ai nuk kishte qenë “vazhdimisht i sinqertë në komunikimet e tij”. Siç raportuam të shtunën , bordi filloi shpejt të diskutonte kthimin e tij nën presionin e investitorëve dhe kërcënimin e një largimi masiv të punonjësve.

Që nga nata e së shtunës, anëtarët e mbetur të bordit kishin humbur një afat kohor të caktuar nga kampi i Altman në orën 17:00 për të dhënë dorëheqjen dhe për ta rikthyer atë së bashku me bashkëthemeluesin e tij Greg Brockman ose do të përballen me një mori dorëheqjesh të stafit. Pasi kaloi afati, një mori punonjësish të OpenAI filluan të postonin mbështetjen e tyre për Altman në mediat sociale.

Altman u kthye në zyrën e OpenAI të dielën duke thënë se do të ishte ” hera e parë dhe e fundit ” që ai mbante një distinktiv të ftuar, duke lënë të kuptohet se ai ose do të kthehej si CEO ose nuk do të shkelte më në ndërtesë.

Profili i OpenAI është rritur në qiell që nga fillimi i ChatGPT. Vlerësimi i kompanisë thuhet se arriti në 80 deri në 90 miliardë dollarë në javët e fundit. Në fillim të këtij muaji, Altman njoftoi se shërbimi ka mbi 100 milionë përdorues në javë.