Përparon në nisjen testuese të Starship, por anija dhe përforcuesi shpërthejnë

foto

SpaceX të shtunën bëri përparim në lëshimin e dytë provë të raketës së tij gjigante Starship, me përforcuesin që ndahej nga anija kozmike, por që të dyja më pas shpërthyen pak më pas mbi oqean.

foto

“Një ditë kaq tepër e suksesshme,” tha një njoftues i SpaceX. “Edhe pse ne kishim një çmontim të shpejtë të paplanifikuar si të Super Heavy Booster ashtu edhe të anijes.”

Raketa më e madhe e ndërtuar ndonjëherë – Elon Musk shpreson se një ditë do të përdoret për të kolonizuar Marsin – u shpërthye nga Starbase e kompanisë në Boca Chica, Teksas pak pas orës 7:00 të mëngjesit me orën lokale (1300 GMT).

Ndryshe nga përpjekja e mëparshme e tillë në prill, raketa përforcuese u nda me sukses nga megaanija, por më pas shpërtheu, e ndjekur menjëherë nga vetë anija kozmike.

Bill Nelson, kreu i agjencisë hapësinore NASA, e cila është në pritje të një versioni të modifikuar të Starship për të ulur njerëzit në Hënë, tha se përpjekja e së shtunës tregoi përparim.

“Urime skuadrave që bënë përparim në testin e sotëm të fluturimit”, tha ai në X, dikur Twitter. “Fluturimi në hapësirë ​​është një aventurë e guximshme që kërkon një shpirt të mundshëm dhe risi të guximshme. Testi i sotëm është një mundësi për të mësuar – pastaj fluturoni përsëri.”

“Ishte një sukses i pjesshëm fantastik,” i tha AFP shkencëtarja e hapësirës Laura Forczyk. “I ka kaluar pritshmëritë e mia”.

Krahasuar me përpjekjen e parë për të fluturuar anijen kozmike në konfigurimin e saj plotësisht të grumbulluar në prill, Anija kozmike e bëri atë më tej në fluturim të shtunën, me përforcuesin që u shkëput nga anija përpara se të shpërbëhej.

“Siç mund ta shihni, Super Heavy Booster sapo ka përjetuar një çmontim të shpejtë të paplanifikuar; megjithatë, anija jonë është ende duke u zhvilluar,” tha një lajmërues.

Ndërsa përforcuesi ra, faza e sipërme filloi atë që duhej të ishte një udhëtim i pjesshëm rreth Tokës – ishte planifikuar të binte në Oqeanin Paqësor afër Hawaiit pas 90 minutash – por edhe ai shpërtheu.

Kur kombinohen dy fazat e Starship, raketa është 397 këmbë (121 metra) e lartë – duke mposhtur Statujën e Lirisë me një lartësi prej 90 këmbësh.

foto

Përforcuesi i tij Super Heavy prodhon 16.7 milionë paund (74.3 Meganewton) shtytje, pothuajse dyfishi i raketës së dytë më të fuqishme në botë, Sistemit të Nisjes Hapësinore të NASA-s (SLS) — megjithëse ky i fundit është tashmë plotësisht funksional.

Të dy sistemet janë projektuar të jenë plotësisht të ripërdorshëm, një element kyç i dizajnit të SpaceX që synon të reduktojë ndjeshëm kostot.

SpaceX u detyrua të hidhte në erë Starship gjatë fluturimit të tij të parë testues katër minuta pas nisjes më 20 prill, sepse dy fazat nuk ndaheshin. Raketa u shpërbë në një top zjarri dhe u përplas në Gjirin e Meksikës, duke dërguar një re pluhuri mbi një qytet disa milje (kilometra) larg.

Pas një hetimi një mujor, Administrata Federale e Aviacionit (FAA) të mërkurën më në fund e la të lirë SpaceX për të provuar përsëri, pavarësisht kundërshtimeve nga grupet e ruajtjes, të cilat po padisin rregullatorin, duke pretenduar se nuk ishte në përputhje me ligjin mjedisor.

SpaceX ka këmbëngulur se shpërthimet gjatë fazave të hershme të zhvillimit të raketave janë të mirëseardhura dhe ndihmojnë në informimin e zgjedhjeve të projektimit më shpejt se testet tokësore – megjithëse koha po shkon drejt që një Starship i modifikuar të jetë gati për një ulje të planifikuar në Hënë në 2025.

Këtë herë, Starship u modifikua për të përdorur “instalimin e nxehtë”, që do të thotë se motorët e fazës së sipërme ndizen ndërsa është ende i lidhur me përforcuesin , një qasje që përdoret zakonisht në raketat ruse dhe mund të zhbllokojë fuqi shumë më të madhe.

Ndryshime të tjera përfshinin përmirësime të ventilimit për të ulur gjasat e një shpërthimi.

Lëshimi i parë shkaktoi gjithashtu dëme të mëdha në platformën e lëshimit të kompanisë në Starbase. Tani ai është përforcuar me beton me rezistencë të lartë dhe një sistem që lëshon tonelata ujë për të mbrojtur kundër nxehtësisë dhe forcës së madhe të krijuar nga lëshimi.

Administrata Federale e Aviacionit të SHBA-së tha se po hapte një hetim për atë që e quajti një “fatkeqësi” gjatë nisjes të së shtunës, në mënyrë që të “identifikonte veprimet korrigjuese për të shmangur përsëritjen e saj”.

“Anomali rezultoi në humbjen e automjetit,” tha agjencia në një deklaratë. “Nuk është raportuar për të lënduar apo dëme në pronë publike”.

Forczyk, shkencëtarja e hapësirës, ​​tha se SpaceX arriti “më shumë përparim se sa në prill” dhe ajo priste që kompania të lirohet nga autoritetet e aviacionit për një përpjekje tjetër më shpejt se më parë, duke shtuar, “Do të jetë një pjesëmarrje më e shpejtë. “