Si të fotografoni satelitët SpaceX Starlink në qiellin e natës

foto

E keni pyetur ndonjëherë veten se si të fotografoni satelitët SpaceX Starlink? Epo, ka potencialisht mijëra mundësi. Që nga maji 2023, ka pothuajse 4,000 satelitë Starlink aktualisht në orbitë, me më shumë që lëshohen çdo muaj.

Treni satelitor Starlink shfaqet më i ndritshëm dhe më i dukshëm kur është nisur rishtazi sepse janë më të ulët në orbitë dhe udhëtojnë në një tren, duke i bërë ata më të dukshëm se sa një satelit i vetëm që udhëton nëpër qiellin e natës. Përfundimisht, satelitët Starlink do të ngjiten në lartësinë e tyre përfundimtare të orbitës prej rreth 341 milje (550 kilometra) mbi Tokë. Zbuloni Si të shihni dhe gjurmoni trenin satelitor Starlink me udhëzuesin tonë gjithëpërfshirës. Megjithatë, jo të gjithë mendojnë se dukshmëria e tyre është një gjë e mirë.

Ka polemika se kush i zotëron qiejt e natës dhe se si satelitët në orbitën dhe objektet e tjera të krijuara nga njeriu ndikojnë në qiellin e natës (duke përfshirë faktorë të tillë si efektet në të dhënat shkencore). Një dokument i praktikave më të mira të SpaceX i botuar në 2022 përshkruan se si kompania rishikon vazhdimisht materialet e saj të ndërtimit, teknologjitë e ndryshme dhe teknikat operacionale për të reduktuar ndriçimin e vëzhguar të satelitëve. Megjithatë, shumë prej tyre mbeten të dukshme me sy të lirë dhe mund të fotografohen, gjë që është një lajm i mirë për vëzhguesit e qiellit dhe astrofotografët që duan t’i shohin dhe imazhin e tyre.

Në këtë udhëzues, “ne do t’ju këshillojmë se cilat kamerë, lente, trekëmbësh dhe aksesorë të kamerës do t’ju nevojiten dhe do t’ju tregojmë se si t’i konfiguroni ato për të kapur me sukses Starlinks. “Ne gjithashtu ndajmë se si dhe kur t’i shohim ato në vendndodhjen tuaj.

foto

Ashtu si me të gjitha disiplinat e fotografisë, të kesh pajisjet e duhura do të thjeshtojë procesin dhe përfundimisht do të përmirësojë përvojën dhe fotot tuaja.

Para së gjithash, do t’ju duhet një nga kamerat më të mira për astrofotografi, kjo mund të jetë një DSLR si Nikon D850 ose një aparat fotografik pa pasqyrë si Sony A7R IVA. Çfarëdo aparati që fotografoni me të duhet të ketë një modalitet manual për të dhënë kontroll të plotë mbi aperturën, shpejtësinë e diafragmës dhe ISO. Por duhet të funksionojë mirë edhe në dritë të ulët.

Kamerat me kuadro të plotë 35 mm janë përgjithësisht më të mira në këtë se sa homologët e tyre të prerjes APS-C ose Micro Four Thirds dhe prodhojnë më pak zhurmë të imazhit edhe kur shtyhen ndjeshmëritë ISO. Një aparat fotografik me kohëmatës ose modalitetin e vonesës së ekspozimit është gjithashtu i dobishëm nëse fotografi nuk ka një diapazon ose intervalometër në distancë.

Është e rëndësishme të kihet parasysh se linjat DSLR janë duke u hequr nga shumë prodhues kryesorë të kamerave, kështu që sistemet pa pasqyrë mund të kenë mbrojtje më të mirë për të ardhmen. Megjithatë, ekziston një katalog masiv i lenteve të pasme në dispozicion për revole DSLR dhe ka të ngjarë të jetë mënyra më e lirë për fotografimin e qiellit të natës për shkak të kësaj.

Megjithatë, ka shumë përfitime për të xhiruar pa pasqyrë. Pamjeku elektronik në kamerat pa pasqyrë mund të tregojë pamje më të ndritshme të qiellit të natës sesa DSLR-të me një shikues optik.

Disa sugjerime për kamerën që kanë të gjitha këto funksione përfshijnë Sony A7R IVA i cili performon jashtëzakonisht mirë në dritë të ulët dhe ka një gamë dinamike mbresëlënëse. Më pas është Nikon Z6 II i cili ka një gamë super ISO, ka vlerë të mirë për paratë, i lehtë për t’u përdorur dhe ka një ekran të madh me prekje 3,2 inç. Ndërsa këto kamera janë gjithashtu kamera të shkëlqyera gjeneraliste, nëse po kërkoni diçka pak më pak specialiste, shikoni udhëzuesin tonë për kamerat më të mira për foto dhe video.

foto

Ka kuptim të zgjidhni një nga lentet më të mira për astrofotografi kur fotografoni satelitët Starlink. Ne do të rekomandonim një lente me kënd të gjerë me një hapje maksimale të shpejtë në një përpjekje për të kapur distancën e madhe nëpër të cilën do të përshkojnë satelitët në qiellin e natës, si dhe disa elementë në plan të parë.

Lentja më e mirë me kënd të gjerë që kemi testuar ndonjëherë është Sigma 14mm f/1.8 DG HSM Art. Është jashtëzakonisht i mprehtë dhe ka një hapje të shpejtë prej f/1.8 për të pirë në të gjitha ato fotone të bukura. Megjithatë, është gjithashtu një lente kryesore me gjatësi fokale fikse.

Për ata që kanë nevojë për pak më shumë fleksibilitet, ndoshta një nga lentet më të mira të zmadhimit mund të jetë më i përshtatshëm. Shokët e Canon duhet të shikojnë lentet Canon RF 28-70mm f/2L USM për mprehtësi maksimale dhe një gamë të përshtatshme zmadhimi.

Një opsion i mirë buxhetor është Rokinon/Samyang 14mm f/2.8 i cili është i pajtueshëm me montimin Canon EF, Nikon F-montimin dhe kamerat L-montues.

foto

Një nga trekëmbëshët më të mirë është absolutisht thelbësor për astrofotografinë dhe shkrepjen me ekspozim të gjatë për të mbajtur të qëndrueshme kamerën. Në përgjithësi, ne do të rekomandonim trekëmbëshin Benro Mach3 TMA37C sepse konstruksioni i tij me fibër karboni është i plotësuar me derdhje magnezi dhe është i lehtë, por i fortë.

Vendndodhjet më të mira të xhirimeve satelitore Starlink janë ato me nivele më të ulëta të ndotjes nga drita dhe kjo ndoshta do të thotë të udhëtosh për të marrë fotografitë më të mira. Nëse jeni duke ecur me trekëmbësh, është më mirë të merrni diçka portative dhe të lehtë. Për këtë, ne mendojmë se trekëmbëshat Peak Design Travel ose Manfrotto Element MIII i përshtaten fatit sepse janë të lehta dhe palosen në mënyrë kompakte.

foto

Mund të filloni vetëm me kompletin e përmendur më lart, por pajisje të tjera mund të përmirësojnë dhe thjeshtojnë përvojën tuaj. Për shembull, një intervalometër ose diafragma në distancë, nëse kamera juaj nuk ka një të integruar, do të jetë e paçmueshme për të bërë fotografinë pa prekur kamerën (dhe duke shkaktuar lëkundje). Intervalometri mund të përdoret për të përcaktuar kohëzgjatjen e ekspozimit tuaj, si dhe për të krijuar kalime kohore.

Një elektrik dore ose fener i kuq do të ishte i dobishëm për të ruajtur shikimin tuaj të natës kur arrini në vendndodhjen tuaj, kur vendosni trekëmbëshin tuaj e kështu me radhë. Veshjet tuaja duhet të jenë të rehatshme dhe të ngrohta, nuk ka asgjë më të keqe se sa të shkurtoni një seancë xhirimi sepse jeni shumë të ftohtë. Mos harroni se do të qëndroni mjaft të qetë, kështu që do të ndiheni të ftohtë shpejt. Neve na pëlqen të mbajmë gjithashtu Celestron Elements Firecel Mega 6, pasi është njëkohësisht një bankë energjie dhe ngrohës duarsh, aq i mirë për kursimin e hapësirës, komplet i dobishëm.

Për të bërë foto të trenit satelitor SpaceX Starlink, ne duhet të gjejmë se ku do të shfaqen në qiell bazuar në kohën dhe vendndodhjen dhe të sigurohemi që moti të jetë mjaft i qartë për t’i parë ato.

Një mënyrë e shpejtë për të parë nëse mund të keni një shans për të parë ndonjë satelit Starlink në vendndodhjen tuaj është duke përdorur faqen e quajtur findastarlink.com ose faqen e internetit Find Starlink Satellites, e cila madje ju tregon se në cilin drejtim duhet të shikoni (p.sh., nga veriu në Lindja).

Për shkak të ndryshimit të orbitave, ju mund t’i shihni ato një ditë dhe jo tjetrën, edhe nëse shikoni në të njëjtin drejtim. Ekziston edhe harta satelitore që tregon vendndodhjet në kohë reale të Starlink, duke përfshirë sa shpejt po udhëtojnë, çfarë versioni janë e kështu me radhë. Krejtësisht e panevojshme për qëllimet tona fotografike, por disave mund t’i duken interesante të gjitha të dhënat. Mund të zbuloni se po prisni pak kohë përpara se ato të jenë të dukshme në vendndodhjen tuaj të dëshiruar.

foto

Koha është thelbësore, satelitët mund të kalojnë pikërisht mbi kokën tuaj dhe ju ende nuk mund t’i shihni ata. Vetë satelitët nuk lëshojnë dritë. Ajo që po shihni janë reflektime, kështu që dielli duhet të jetë në pozicionin e duhur për t’i ‘kapur’ ato dhe për të reflektuar dritën tek ju; kjo do të thotë se nuk jeni të garantuar t’i shihni, pa harruar se ata udhëtojnë gati 500 km/300 milje në minutë.

Koha më e mirë për të qenë brenda me një shans për t’i parë ato është afër muzgut dhe agimit kur dielli është afër horizontit (pra qielli është i errët), por është ende mjaft i lartë për të kapur satelitët.

foto

Sigurisht, ju duhet gjithashtu një qiell i pastër dhe pa re. Ka shumë aplikacione që ju tregojnë se sa i pastër do të jetë qielli; gjeni ato në aplikacionet tona më të mira për udhëzuesin e shikimit të yjeve. Megjithatë, mos i përdorni këto si ungjill; moti dhe mbulimi i reve mund të ndryshojnë shpejt. Nëse nuk po planifikoni të udhëtoni larg, thjesht dilni jashtë dhe shikoni nëse është e qartë! Nëse po udhëtoni duke kërkuar për qiej të errët, le të themi se jeni në një qytet ku qielli juaj është i klasit 7 në shkallën Bortle, përdorni Dark Site Finder për të gjetur një vendndodhje më të përshtatshme.

Vendoseni kamerën në modalitetin manual. Kjo jep kontroll të plotë mbi ISO, shpejtësinë e diafragmës dhe aperturën. Ne rekomandojmë shkrepjen në formatin e skedarit RAW për të përmirësuar fotot pas shkrepjes me një nga aplikacionet më të mira të redaktimit të fotografive. Mund ta ndryshoni këtë në menynë e kamerës në bord ose të lexoni manualin për të gjetur se ku ndodhet në kamerën tuaj.

Pasi të vendoset e mësipërme, është koha për të thirrur në hapje. Kjo do të përcaktojë se sa gjerë hapet vrima në lentet tuaja gjatë ekspozimit. Një hapje më e gjerë (numri më i ulët f-stop) do të mbledhë më shumë dritë dhe, kur kemi të bëjmë me diçka aq të errët si qielli i natës, ne kemi nevojë për atë sa më të gjerë të jetë e mundur. Nëse lentja që po përdorni hapet deri në f/2.8, atëherë vendoseni aperturën në f/2.8.

Shpejtësia e diafragmës përcakton se për sa kohë sensori i imazhit është i ekspozuar ndaj dritës. Për të parë Starlink si shtigje, vendosni shpejtësinë e diafragmës midis 10 dhe 20 sekonda. Shpejtësitë më të gjata të diafragmës do të rezultojnë në shtigje më të gjata dhe anasjelltas. Dëshironi të kapni Starlinks si pika kryesore të dritës? Kërkohet një shpejtësi e diafragmës prej 1/2 sek ose më e madhe, por kjo do të thotë se ndjeshmëria e sensorit të imazhit ndaj dritës duhet të rritet në mënyrë dramatike.

foto

Për ta bërë sensorin e imazhit më të ndjeshëm ndaj dritës, duhet të rrisim ISO (ISO do të thotë Organizata Ndërkombëtare e Standardeve). Por me një ndjeshmëri më të lartë ISO vjen edhe më shumë zhurmë e imazhit. Ne do të rekomandonim të filloni me rreth ISO800-1000 në varësi të modelit të kamerës suaj (modelet më të reja zakonisht trajtojnë më mirë zhurmën e lartë ISO).

Nëse ka shumë zhurmë imazhi për dëshirën tuaj, ulni ISO-në, por kundërbalanconi këtë me një hapje më të gjerë ose një shpejtësi më të ngadaltë të diafragmës për të ruajtur një ekspozim të mirë. Mund të duhen disa teste për të marrë diçka të ekuilibruar mirë.

Kontrolloni histogramin në ekranin tuaj LCD të pasmë për t’u siguruar që ka një përplasje në grafikun në kuadrantin e dytë nga e majta. Nëse të dhënat e grafikut ngjiten deri në të majtë (pjesa më e errët e grafikut) ose e prekin plotësisht dhe është e vështirë të dallohen yjet/satelitët në imazh, rrisni ndjeshmërinë ISO ose ngadalësoni shpejtësinë e diafragmës që i përshtatet.

Nëse jeni duke përdorur një DSLR, mbulojeni pamorin me një kapak pamor nëse keni një ose improvizoni me ndonjë shirit. Kjo parandalon që drita e padëshiruar të hyjë në kamerë përmes shikuesit dhe të dëmtojë potencialisht ekspozimin. Nuk do t’ju duhet ta bëni këtë për kamerat pa pasqyrë, sepse ato përdorin një pamor elektronik (EVF), një mini-ekran brenda dritares së shikuesit dhe nuk lejojnë që drita të kalojë te sensori i imazhit.

Vendoseni kamerën tuaj në një trekëmbësh, duke kompozuar fotografinë tuaj duke përfshirë çdo plan të parë interesant që mund të keni, duke treguar drejtimin që do të kalojë Starlink (mund t’ju duhet të përdorni një busull për të dalluar nga cili drejtim do të shfaqen). Nëse trekëmbëshi juaj është jashtëzakonisht i lehtë ose nëse fryn veçanërisht erë, atëherë peshoni trekëmbëshin tuaj. Shumica e trekëmbëshëve kanë një dorezë bashkëngjitjeje për pesha. Ndërsa mund të blini pesha të specializuara për kamerë, ne rekomandojmë të merrni një kordon bungee dhe të lidhni çantën e kamerës për të mbështetur trekëmbin për të kursyer peshë kur lëvizni në vendndodhje.

Nëse keni një intervalometër ose lëshim në distancë, konfiguroni edhe këtë. Nëse nuk e bëni këtë, thjesht përdorni cilësimin e vonesës së ekspozimit të kamerës suaj. Kjo është e rëndësishme sepse prekja e butonit të diafragmës gjatë ekspozimit pothuajse me siguri do të shkaktonte turbullim të dridhjeve të kamerës.

Përdorni EVF ose aktivizoni ‘live view’ në ekranin e pasmë LCD për të kompozuar foton. Ngritja automatike në detajet e ekspozimit do të ndihmojë në hapin tjetër.

Shumica e kamerave nuk do të jenë në gjendje të fokusohen automatikisht në objekte në qiellin e natës sepse është shumë e errët, kështu që ne duhet ta bëjmë këtë me dorë. Ekziston një teknikë e provuar dhe e testuar që është koka dhe supet mbi pjesën tjetër.

Për t’u fokusuar, gjeni yllin më të ndritshëm në fushën tuaj të shikimit (në ekran), zmadhoni dhe lundroni drejt tij; ky ‘yll’ mund të jetë një planet. Sigurohuni që të jeni vendosur në fokus manual dhe jo fokusim automatik. Ka një çelës në trupin e lenteve dhe ndonjëherë në trupin e kamerës pranë montimit të lentes.

Rrotulloni unazën e fokusit derisa ylli/planeti të shfaqet si një pikë e mprehtë drite (në vend të një rrethi). Mund të jetë e nevojshme të bëni disa kalime përpara dhe mbrapa me unazën e fokusit derisa të arrihet fokusi optimal. Në ekran, zmadhoni përsëri dhe mos e rregulloni fokusin për pjesën e mbetur të shkrepjes nëse nuk është dukshëm jashtë fokusit ose nuk është goditur aksidentalisht.

Bëni disa foto testuese dhe kontrolloni ekspozimin tuaj duke përdorur histogramin; mund t’ju duhet të shtypni butonin tuaj të informacionit për ta aktivizuar këtë nëse zakonisht nuk e përdorni.

Histogrami na jep një paraqitje vizuale të vlerave të ndriçimit të të gjithë pikselëve në foton tonë; është më mirë të përdoret kjo metodë, pasi mbështetja vetëm në ekran nuk është gjithmonë e saktë.

Siç u përmend më lart, nëse të gjitha ‘majat e maleve’ në grafik janë në ‘murin’ e majtë, imazhi është shumë i errët; në të djathtë, është shumë e ndritshme. Ne synojmë që shumica e majave të jenë në të majtë, por me disa të dhëna më afër mesit të histogramit (që do të thotë se imazhi është i errët, por me pika drite).

Bëni rregullime nëse është e nevojshme. Nëse është ende shumë errësirë dhe nuk mund ta hapni hapjen më të gjerë, ngadalësoni më tej shpejtësinë e diafragmës. Nëse kjo ende nuk funksionon, ngrini ISO, por kini kujdes që të mos e rritni shumë, pasi shumë zhurmë e imazhit mund të jetë e ndërlikuar për t’u modifikuar.

Tani i keni imazhet tuaja, shkarkoni ato në një nga aplikacionet më të mira të redaktimit të fotografive për astrofotografi për të bërë ndryshime dhe ndryshime për t’i përmirësuar ato në përputhje me stilin tuaj ose për të hequr çdo element të padëshiruar.

Këtu i keni, bazat e shkrepjes së satelitëve Starlink – kjo do të funksionojë gjithashtu për kapjen e fotove të Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës. Përdorni spotin e stacionit të NASA-s ose gjurmuesin satelitor të Jamie Darpinian për të zbuluar mundësitë më të mira të shikimit.