SpaceX lëshon satelitin e komunikimit për Hispasat e Spanjës

foto

SpaceX lëshoi një raketë Falcon 9 të hënën në mbrëmje nga Kepi Canaveral me Amazonas Nexus, një satelit i fuqishëm në pronësi të kompanisë spanjolle Hispasat për të lidhur pasagjerët e linjave ajrore transatlantike, trafikun detar dhe komunitetet rurale në të gjithë Amerikën.

foto

Nisja u vonua nga e diela për shkak të motit të keq në vendin e nisjes dhe kushteve të pafavorshme në Oqeanin Atlantik, ku SpaceX zbarkoi përforcuesin e fazës së parë të Falcon 9 në një anije drone.

Kushtet shumë më të mira u parashikuan të hënën, me një shans 95% të motit të pranueshëm për ngritjen e raketës Falcon 9 nga platforma 40 në Cape Canaveral gjatë një dritareje lëshimi katër-orësh. Koha e nisjes rrëshqiti tre orë në dritare për t’i lejuar ekipet e SpaceX të përfundonin kontrollet para fluturimit.

Falcon 9 më në fund u kthye në jetë dhe u ngjit nga baza 40 në Stacionin e Forcave Hapësinore Cape Canaveral në orën 20:32. EST (0132 GMT).

Raketa Falcon 9 229 këmbë e gjatë (70 metra) u nis në lindje nga Kepi Canaveral për të dërguar satelitin Amazonas Nexus të Hispasat në një orbitë transferimi eliptike “super sinkron” që shtrihet dhjetëra mijëra milje mbi Tokë në pikën e saj më të lartë. U deshën rreth 36 minuta që raketa të lëshonte ngarkesën e saj në orbitën e synuar.

Pas vendosjes së grupeve të saj diellore, anija kozmike do të përdorë sistemin e vet të shtytjes plazma për të riformuar gradualisht orbitën e saj gjatë muajve të ardhshëm, duke u vendosur përfundimisht në një orbitë rrethore gjeostacionare më shumë se 22,000 milje (gati 36,000 kilometra) mbi ekuator.

Ekipet tokësore do ta bëjnë satelitin përmes një serie gjithëpërfshirëse testesh pasi të arrijë në stacion. Amazonas Nexus është planifikuar të fillojë shërbimin operacional në korrik për të filluar një mision të planifikuar 15-vjeçar.

“Amazonas Nexus është sateliti më i avancuar i flotës së Hispasat. Është një satelit shumë i veçantë,” tha Ignacio Sanchis, shefi tregtar i Hispasat.

Hispasat, me qendër në Madrid, operon shtatë satelitët e komunikimit komercial në orbitë gjeosinkrone me mbulim mbi Amerikën, Evropën dhe Afrikën e Veriut. Nëpërmjet një filiali, Hispasat gjithashtu ka pronësi të pjesshme mbi dy satelitë të komunikimit që ofrojnë shërbime për qeverinë spanjolle.

Amazonas Nexus do të pozicionohet në 61 gradë gjatësi perëndimore, ku orbita e tij do të përputhet me shpejtësinë e rrotullimit të Tokës, duke i dhënë satelitit një fushë fikse shikimi për misionin e tij të komunikimit. Sateliti do të bashkëvendoset me tre satelitë të tjerë Hispasat në 61 gradë në perëndim: Amazonas 2, Amazonas 3 dhe Amazonas 5.

“Kam kënaqësinë të njoftoj lëshimin e suksesshëm të satelitit tonë, Amazonas Nexus, në bordin e një rakete Falcon 9,” tha Miguel Ángel Panduro, CEO i Hispasat.

“Sateliti ynë ka nisur udhëtimin e tij, i cili do të zgjasë disa muaj, drejt pozicionit të tij gjeostacionar në 61 gradë në perëndim”, tha Panduro. “Ky satelit do të ofrojë shërbime komunikimi në zona të tilla si Groenlanda, korridoret e Atlantikut Verior dhe Jugor dhe në të gjithë Amerikën.

“Ky është një satelit i gjeneratës së ardhshme në avantazhin e teknologjisë,” tha ai. “Amazonas Nexus do të ofrojë shërbime të lidhjes direkte të internetit në aeroplanë. Ai do të ofrojë shërbime lidhjeje në zona të gjera të largëta si Grenlanda, Amazona dhe rajone të tjera në Amerikën Latine. Ky satelit do të kontribuojë në përmirësimin e komunikimeve të sigurta që ne të gjithë kemi nevojë në këtë botë shumë komplekse.”

E ndërtuar nga Thales Alenia Space në Kanë, Francë, anija e re kozmike mbart ngarkesa komunikimi me brez Ku dhe Ka dhe një procesor dixhital “të fundit”, duke i ofruar Hispasat aftësinë për të rikonfiguruar rrezet nga Amazonas Nexus për të përmbushur kërkesat në ndryshim të tregut, Sanchis tha për Spaceflight Now në një intervistë para nisjes.

“Kjo e bën atë, me të vërtetë, një pasuri të ndryshme brenda flotës sonë,” tha Sanchis. “Sateliti do të mbulojë të gjithë Amerikën, plus korridoret e Atlantikut të Veriut dhe Atlantikut të Jugut. Siç mund ta merrni me mend tashmë nga kjo, një nga tregjet kryesore të synuara për këtë satelit është lëvizshmëria, veçanërisht lidhja gjatë fluturimit dhe detari (shërbimet).

“Ne gjithashtu do të ofrojmë shërbime të lidhjes për qeveritë dhe korporatat në fushat e energjisë, naftës dhe gazit, etj., si dhe operatorët e telekomit dhe rrjeteve celulare në zgjerimin e rrjeteve të tyre celulare përmes backhaul-it celular. Të gjitha këto janë tregjet kryesore të synuara për Amazonas Nexus.”

Rreth dy të tretat e kapacitetit të rrjetit në satelitin Amazonas Nexus tashmë u janë shitur klientëve, sipas Sanchis. Sateliti i ri do të ndihmojë në “zvogëlimin e ndarjes dixhitale duke lidhur komunitetet rurale, duke përfshirë lidhjen e shkollave, duke ofruar aplikacione të telemjekësisë”.

“Është një satelit me xhiro të lartë, por në vend që ta përqendrojmë atë në brez të gjerë banimi apo konsumator, ne po e fokusojmë atë në aplikacionet premium të korporatave në lëvizshmëri, detar, gjatë fluturimit dhe aplikacione të tjera të korporatave dhe telekomunikacionit,” tha ai.

Hispasat porositi satelitin Amazonas Nexus nga Thales në janar 2020. Sateliti, i ndërtuar në platformën Spacebus Neo të Thales, peshonte 9,140 paund (4,146 kilogramë) në konfigurimin e nisjes, sipas një zëdhënësi të Hispasat. Amazonas Nexus është rreth 20 këmbë (6 metra) i gjatë dhe do të zgjerojë panelet diellore që gjenerojnë energji në një hapësirë prej më shumë se 100 këmbë (30 metra) pas ndarjes nga Falcon 9.

Amazonas Nexus do të zëvendësojë satelitin Amazonas 2, i cili u lançua në vitin 2009.

“Ndërsa në të vërtetë do të zëvendësojë, me kalimin e kohës, Amazonas 2, është një koncept krejtësisht i ndryshëm. Amazonas 2 ka gjithashtu një fokus në aplikacionet video, të transmetuara drejtpërdrejt në shtëpi në Amerikën Latine, ndërsa Amazonas Nexus është plotësisht i përkushtuar ndaj lidhjes, jo vetëm në Amerikën Latine, por një pjesë e madhe e kapacitetit i kushtohet Amerikës së Veriut dhe Atlantikut të Veriut. ”, tha Sanchis.

Amazonas Nexus ka një ngarkesë të dedikuar për të ofruar shërbime për Tusass, operatorin kombëtar të telekomit të Grenlandës, për të lidhur qytetet, fshatrat dhe qytetarët në të gjithë vendin. Një klient tjetër i regjistruar për të përdorur Amazonas Nexus është Intelsat, i cili do të sigurojë gjerësi brezi për WiFi gjatë fluturimit për pasagjerët e linjave ajrore mbi Shtetet e Bashkuara përmes shërbimit të njohur më parë si Gogo.

Forca Hapësinore e SHBA ka gjithashtu një transponder në satelitin Amazonas Nexus për mbulimin e komunikimit. Ngarkesa e pritur e ushtrisë, e quajtur Pathfinder 2, drejtohet nga ofruesi i shërbimit Artel dhe mbështetet nga Hunter Communications. Pathfinder 2 përbëhet nga një ngarkesë 108 MHz që plotëson kërkesat e sigurisë së Departamentit të Mbrojtjes për të plotësuar satelitët e komunikimit të ushtrisë.

“Ky mision demonstron shkallën e lartë të partneritetit midis blerjeve ushtarake dhe komerciale,” tha Charlotte Gerhart, shefe e Delta Taktike e Përvetësimit të Komandës së Sistemeve Hapësinore të SATCOM, në një deklaratë për shtyp pas nisjes. “Pathfinder 2 plotëson kërkesat e Warfighter duke blerë transponderë të ofruar komercialisht para nisjes dhe duke siguruar gjerësinë e brezit me një kosto totale më të ulët të pronësisë.”

foto

Gjatë numërimit mbrapsht të së hënës, lëshuesi Falcon 9 u mbush me një milion paund vajguri dhe lëndë shtytëse me oksigjen të lëngshëm në 35 minutat e fundit përpara se të ngrihej.

Pasi ekipet verifikuan se parametrat teknikë dhe të motit ishin të gjithë “të gjelbërt” për nisje, nëntë motorët kryesorë Merlin 1D në përforcuesin e fazës së parë do të vijnë në jetë me ndihmën e një lëngu ndezës të quajtur trietilalumin/trietilboran, ose TEA-TEB. Pasi motorët u ngritën në mbyt të plotë, kapëset hidraulike u hapën për të liruar Falcon 9 për ngjitjen e tij në hapësirë.

Nëntë motorët kryesorë prodhuan 1.7 milion paund shtytje për më shumë se dy minuta e gjysmë, duke shtyrë Falcon 9 dhe Amazonas Nexus në atmosferën e sipërme. Më pas, stadi përforcues u mbyll dhe u nda nga shkalla e sipërme e Falcon 9 për të filluar një zbritje të kontrolluar drejt anijes drone të SpaceX “Just Read the Instructions” e parkuar në Oqeanin Atlantik gati 400 milje (rreth 620 kilometra) në lindje të Kepit Canaveral.

Përforcuesi, i caktuar B1073, zgjeroi fins rrjeti hipersonik të titanit dhe përdori shtytës të gazit të ftohtë të azotit për të kontrolluar orientimin e tij, më pas rindez tre nga nëntë motorët e tij kryesorë për një manovër frenimi prej 30 sekondash gjatë rihyrjes. Një djegie përfundimtare në ulje vetëm me motorin qendror ngadalësoi raketën për t’u prekur në anijen me dron rreth tetë minuta e gjysmë në mision.

Një anije rikuperimi SpaceX ishte gjithashtu në pozicion në Atlantik për të rikuperuar ngarkesën e ngarkesës së raketës Falcon 9 pasi dy gjysmat e gocës së konit të hundës u hodhën me parashutë në det. Hapësira e ngarkesës u hodh nga raketa rreth tre minuta e gjysmë pas fluturimit, menjëherë pas ndezjes së motorit të fazës së sipërme të Falcon 9.

Raketa Falcon 9 shkrepi motorin e saj të fazës së sipërme dy herë për të injektuar anijen kozmike Amazonas Nexus në një orbitë eliptike transferimi super sinkron. SpaceX konfirmoi ndarjen e ngarkesës në T+plus 35 minuta e 44 sekonda, dhe një kamerë në bord tregoi anijen kozmike Amazonas Nexus duke fluturuar pa lëshuesin Falcon 9 duke u nisur drejt lindjes mbi Afrikë.

Nisja e radhës e SpaceX është planifikuar për jo më herët se të shtunën, 11 shkurt, nga Kepi Canaveral me një grup tjetër satelitësh të internetit Starlink.