Studimi zbulon se lojtarët djegin sa më shumë kalori në një seancë dy-orëshe sa do të bënin me 1.000 pompa

foto

Ne e dimë për një kohë të gjatë se ka përfitime për lojërat, si mënyra se si ndihmon në ndërtimin e aftësive vizuale-hapësinore dhe zgjidhjen e problemeve, por një studim i ri ka sugjeruar se të qenit lojtar mund t’ju ndihmojë të digjni dhjamin gjithashtu.

Studimi-i cili padyshim u krye nga një platformë esports e quajtur Stakester që lejon përdoruesit të fitojnë para dhe shpërblime duke luajtur lojëra video-zbuloi se lojtarët meshkuj djegin një dajak 420 kalori gjatë një sesioni lojërash dy orësh. Kjo, sipas Stakester, është e barabartë me bërjen e 1000 ulëseve.

“Ne të gjithë e dimë se konkurrenca rrit rrahjet tona të zemrës dhe shumica prej nesh kanë përjetuar” djersën e lojërave “që ndodh kur jeni duke kërkuar për një gol të minutës së fundit në FIFA ose në një vend të ngushtë në Warzone,” tha Tom Fairey, CEO dhe themelues i Stakester.

“Nuk është për t’u habitur që kjo djeg kalori, por ne jemi të befasuar kur shohim sa janë djegur gjatë një sesioni dy orësh, sigurisht që mund të bëjë 1000 ulje në këmbë,” shtoi ai.

Për studimin e Stakester, studiuesit gjurmuan rrahjet e zemrës dhe djegien e kalorive të 50 lojtarëve ndërsa ata luanin FIFA dhe Warzone për dy orë.

Ata zbuluan se lojtarët meshkuj djegën mesatarisht 210 kalori në orë gjatë një sesioni intensiv të lojërave, i cili ishte i ngjashëm me numrin e kalorive që ata djegën gjatë kryerjes së 1000 stërvitjeve.

Dhe ndërsa kjo mund të jetë befasuese, studimi i Stakester nuk është hera e parë që luhet lojëra dhe një mënyrë jetese e shëndetshme janë lidhur.

Vitin e kaluar, një studim i Universitetit të Teknologjisë në Queensland (QUT) me 1,400 lojtarë nga 65 vende zbuloi se lojtarët kanë 21% më shumë gjasa të kenë pesha trupore më të shëndetshme sesa mesatarja e popullsisë. Sondazhi gjithashtu zbuloi se lojtarët e esportit pinë dhe pinë më pak se publiku i gjerë dhe janë dukshëm më aktivë.

“Gjetjet sfidojnë stereotipin e lojtarit me sëmundje të trashë”, tha studiuesi i QUT esports Michael Trotter.

“Kur mendoni për esports, shpesh lindin shqetësime në lidhje me sjelljen sedentare dhe shëndetin e dobët si rezultat, dhe studimi zbuloi disa rezultate interesante dhe të përziera.”