A ja vlen të blesh një iPhone 13?

foto

Formacioni i iPhone 13 është këtu. Apple filloi shitjen e pajisjeve të reja të Premten pasi filluan porositë në 17 Shtator. Kjo do të thotë që shumë besimtarë të Apple po përballen me një pyetje të madhe: A duhet të përmirësoj? Nëse i keni lexuar tashmë rishikimet e CNET për iPhone 13 dhe 13 Mini, dhe iPhone 13 Pro dhe Pro Max, dhe akoma nuk mund të vendosni nëse do të grumbulloni para për më të fundit dhe më të mëdhenjtë të Apple, mund t’ju ndihmojë të shihni të gjitha dallimet kryesore të përcaktuara. Kështu që ne krahasuam të gjithë iPhone -ët nga pesë vitet e fundit, duke shkuar deri në iPhone 7.

Nuk ka përgjigje të lehtë që vlen për të gjithë dhe vendimet për blerjen do të ndryshojnë gjithmonë në varësi të buxhetit, sa mirë punon telefoni i dikujt tani dhe nevojave personale. Por le të parashtrojmë të gjitha faktet për ta bërë atë vendim sa më të lehtë të jetë e mundur. Dhe nëse doni edhe më shumë këshilla për blerjen, ja se si iPhone 13 krahasohet me iPhone 12 dhe nëse ka ende kuptim për të blerë iPhone 12, iPhone 11 apo edhe iPhone SE në 2021.

Përgjigja e shkurtër është se shumica e pronarëve të iPhone 12 dhe iPhone 11 me siguri mund ta kalojnë këtë azhurnim pasi telefoni i tyre ndoshta është akoma në gjendje të shkëlqyer dhe nuk ka shumë që ndryshon në mënyrë kuptimplote përvojën.

Por ata që posedojnë modele më të vjetra, veçanërisht iPhone XS dhe më herët, ka të ngjarë të kenë shumë për të fituar kur bëhet fjalë për veçoritë e kamerës dhe jetën e baterisë. IPhone -ët e vjetër të Apple që datojnë nga brezi i iPhone 6S ende mbështesin iOS 15, i cili u lançua në fillim të kësaj jave (këtu është rishikimi ynë për iOS 15), por ata nuk do të ndjehen pothuajse aq të shpejtë dhe të fuqishëm sa modelet më të fundit të iPhone.

Nëse keni një iPhone 12, ka pak arsye për të përmirësuar tani. Kjo ndodh sepse iPhone 12 ka shumë të përbashkëta me iPhone 13. Ata të dy kanë mbështetje 5G, një ekran të gjallë OLED 6.1 inç, një procesor të shpejtë, kamera të shkëlqyera dhe mbështetje për aksesorët MagSafe. Arsyet më të mëdha për të marrë parasysh përmirësimin janë azhurnimet e kamerës – veçanërisht për xhirimin e videove – dhe jetëgjatësia më e gjatë e baterisë.

Të gjithë iPhone -et e rinj të Apple, përfshirë iPhone 13 dhe 13 Mini standard, po marrin një veçori të re të xhirimit të videove të quajtur Cinematic mode, e cila kalon automatikisht fokusin midis subjekteve për t’i dhënë pamjes një estetikë më filmike. Duket si një truk i zoti për ata që përdorin shpesh telefonat e tyre për projekte video, dhe recensenti ynë Patrick Holland e provoi atë. Apple thotë se mënyra Cinematic përfiton nga procesori i ri A15 Bionic, por vlen të përmendet se Apple gjithashtu ka një histori të sjelljes së përmirësimeve si këto në iPhone -et e mëparshëm përmes përditësimeve të softuerit.

Kamera e gjerë në modelet standarde gjithashtu mund të marrë më shumë dritë për rezultate më të mira, dhe iPhone 13 dhe 13 Mini trashëgojnë teknologjinë e ndërrimit të sensorit të iPhone 12 Pro Max për stabilizim më të mirë. Apple po prezanton gjithashtu një veçori të re të quajtur Stilet fotografike, e cila lejon përdoruesit të aplikojnë preferenca të caktuara në një skenë në fotografi. Apple thotë se është ndryshe nga një filtër pasi mund të aplikojë rregullimet e duhura për të siguruar që elementët si toni i lëkurës të ruhen me saktësi.

Siç ndodh zakonisht, përmirësimet më të mëdha të fotografisë të Apple mund të gjenden në iPhone 13 Pro dhe 13 Pro Max. Modaliteti i natës funksionon në të tre lentet e kamerës së pasme, duke përfshirë lentet telefoto, dhe modelet Pro gjithashtu mund të bëjnë fotografi makro që mund të fokusohen në një subjekt deri në 2 centimetra. Shikoni historinë tonë të plotë për të mësuar më shumë rreth përmirësimeve të kamerës së iPhone 13 këtu.

IPhone 12 ende ka sistemin e kamerave të dyfishta 12 megapiksel të Apple që vjen me një aparat të gjerë dhe ultrawide, ndërsa linja iPhone 12 Pro ka konfigurimin e lenteve të trefishta 12 megapiksel të Apple me kamera të gjera, ultrawide dhe telefoto. Shumica e veçorive të kamerës janë ndryshe të njëjta midis brezave, përveç aftësive të reja të disponueshme vetëm në familjen iPhone 13 të përmendur më lart.

Procesori i lartpërmendur A15 Bionic i iPhone 13 po ofron shpejtësi më të shpejtë dhe jetë më të gjatë të baterisë në krahasim me çipin A14 Bionic të iPhone 12. Në mënyrë të veçantë, iPhone 13 duhet të zgjasë afërsisht 2.5 orë më shumë se iPhone 12, ndërsa iPhone 13 Mini merr 1.5 orë shtesë mbi 12 Mini të vitit të kaluar. IPhone 13 Pro do të zgjasë 1.5 orë më shumë se iPhone 12 Pro, ndërsa iPhone 13 Pro Max do të përfitojë 2.5 orë shtesë në krahasim me paraardhësin e tij.

Ju gjithashtu do të merrni më shumë hapësirë ​​ruajtëse nga niveli bazë iPhone 13, i cili vjen me 128 GB në vend të 64 GB, dhe shkon deri në 512 GB në vend të 256 GB në modelin e zakonshëm. IPhone 13 Pro shkon deri në 1TB hapësirë ​​ruajtëse, ndërsa iPhone 12 Pro maksimalizohet në 512 GB.