Apple iPhone 13 sjell “Portrait Mode” për videot

foto

Apple ka njoftuar iPhone 13 -n e saj të ri, i cili mund të filmojë video “në modalitetin e portretit” me një efekt të thellësisë së fushës.

Mënyra e re kinematografike “parashikon kur dikush do të hyjë në kornizë” dhe zhvendos fokusin tek ata, tha Apple – diçka e njohur si “tërheqja e fokusit”.

Smartphoneshtë smartphone i vetëm që i lejon përdoruesit të ndryshojnë këtë efekt pas xhirimit, tha shefi i Apple Tim Cook.

Sidoqoftë, shumica e veçorive të tjera në modelin e ri ishin azhurnime shtesë në krahasim me versionet e mëparshme.

Ngjarja u errësua gjithashtu nga lajmet për një defekt të ri të sigurisë në pajisjet Apple që mund të ekspozojnë mesazhet e përdoruesve.

Apple lëshoi ​​një arna sigurie të hënën për të metën e panjohur më parë, e cila mund t’i lejojë sulmuesit të hyjnë në shërbimin e saj iMessage pa u klikuar nga përdoruesi në një lidhje ose skedar me qëllim të keq.

IPhone i ri përfshin një çip më të shpejtë A15, një ekran më të ndritshëm dhe një jetëgjatësi të baterisë deri në 2.5 orë më shumë, dhe vjen në ngjyra të reja duke përfshirë rozë, blu, mesnatë, dritë ylli dhe të kuqe.

IPhone i ri gjithashtu do të ketë deri në 500 GB hapësirë ​​ruajtëse me hapësirën e tij më të ulët në dispozicion në 128 GB nga 64 GB të modeleve të mëparshme.

Apple gjithashtu ishte e prirur të theksojë kredencialet e saj të gjelbra, duke thënë se telefoni përdorte shumë materiale të ricikluara – përfshirë linjat e antenave të bëra nga shishet plastike të ujit, tha ajo.

Nisja vjen pasi blerësit po i mbajnë telefonat e tyre për më gjatë para azhurnimit. Firma e investimeve Wedbush Securities vlerëson se rreth 250 milionë përdorues të iPhone nuk i kanë përmirësuar telefonat e tyre në 3.5 vjet.

Paolo Pescatore, një analist në PP Foresight, tha se shumë ende nuk kanë përjetuar karakteristika moderne.

“Ndërsa shumë do t’i shohin disa azhurnime si shtesë, ka miliona përdorues që ende nuk kanë azhurnuar në 5G. Prandaj, ky i ashtuquajtur moment” supercycle “është ende i rëndësishëm,” tha ai.

Lidhshmëria 5G është e disponueshme vetëm në iPhone 12, të lëshuar vitin e kaluar, dhe modelet e sapo shpallura.

Në tremujorin e dytë të këtij viti, Apple dërgoi 25.9% të të gjitha pajisjeve 5G në botë, sipas firmës analistike IDC.

Marta Pinto, menaxhere e lartë kërkimore në IDC, tha: “Me portofolin e ri, ky numër do të rritet dhe do të konsolidojë dominimin e Apple në atë hapësirë.”

“Të mos jesh i pari [që lançoi një telefon 5G] u shpagua.”

Apple gjithashtu lançoi një iPhone 13 Mini, Pro dhe Pro Max.

IPhone 13 Pro dhe Pro Max përmbajnë tre kamera dhe atë që Apple e quan “sistemi i tij më i përparuar i kamerave deri më tani”.

Modelet e tij premium përfshijnë një ekran Super Retina XDR dhe ProMotion – i cili siguron ritme përshtatëse të rifreskimit deri në 120Hz.

Kjo lejon rrotullim më të butë, animacione dhe lojë.

IPhone 13 mini fillon me 679 £, ndërsa iPhone 13 fillon me 779. IPhone 13 Pro fillon me 949 £, dhe më i madhi Pro Max 1.049.

Apple ka një reputacion për inovacionin. Por nëse ky lansim ishte diçka për të shkuar, ai reputacion është i vjetëruar.

Asgjë veçanërisht e re apo vizionare nuk u njoftua këtu. Përditësimet në iPhone, Apple Watch dhe iPad ndjehen konservatore, të pa frymëzuara, të sigurta.

Duke përjashtuar një aparat të ri të përmirësuar kinematografik (i cili të them të drejtën duket mirë) këto janë përditësime të përsëritura. Edhe prezantimi, edhe pse i shkëlqyeshëm, nuk kishte momente veçanërisht të paharrueshme ose krijuese. Thashethemet për azhurnime më interesante, iPhone me aftësi satelitore për shembull, dolën të jenë të rreme.

“Çfarë grup njoftimesh spektakolare,” tha Tim Cook i Apple – duke iu referuar produkteve si iPhone i ri 13, i cili duket pothuajse identik me iPhone 12.

Disa kishin spekuluar se ndoshta Apple do të ndalonte numërimin e iPhone -it të ri (13 ishte një numër i pafat për disa) – por asnjë veprim i tillë radikal.

Sidoqoftë, Apple do të shesë shumë nga këto pajisje – ata gjithmonë bëjnë.

Por shikoni kalimin e marketingut bombastik dhe ky ishte një lansim goxha interesant – veçanërisht nga një kompani që i pëlqen ta përshkruajë veten si novatore.