Arkeologët zbulojnë statujën e jashtëzakonshme prej mermeri femër 2000-vjeçare

foto

Një statujë mermeri “e jashtëzakonshme” nga epoka romake është zbuluar në Itali, kanë njoftuar studiuesit.

foto

Statuja daton rreth 2000 vjet më parë – diku midis mesit të shekullit të parë para Krishtit dhe mesit të shekullit të parë pas Krishtit.

foto

Studiuesit nga Shkolla Spanjolle e Historisë dhe Arkeologjisë së Romës (EEHAR) – pjesë e Këshillit Kombëtar të Kërkimit Spanjoll (CSIC) – gjetën statujën, e cila përshkruan një figurë femërore, gjatë gërmimeve në vendin arkeologjik të Tusculum.

Qyteti antik ndodhet në një zonë të njohur si Kodrat e Albanit, e cila shtrihet në periferi të Romës. Në kohët e lashta, kjo zonë – e njohur për vilat luksoze dhe shtëpitë e saj fshatare – përdorej shpesh nga të pasurit si një arratisje nga kryeqyteti.

Statuja me përmasa reale është në gjendje të shkëlqyer dhe me cilësi të lartë, megjithëse sipas studiuesve i mungon koka dhe pjesët e krahëve. Ndoshta dikur i përkiste një banje të lashtë në qytet.

“Ky është një zbulim i jashtëzakonshëm. Në kohën e zbulimit, vetëm një pjesë e shpinës së statujës ishte e dukshme dhe ajo ishte e shtrirë në një shtresë të hollë llaçi të pikturuar, kështu që do të ishte pjesë e programit dekorativ të banjave termale,” drejtori i EEHAR. tha Antonio Pizzo në një deklaratë për shtyp.

Disa karakteristika të statujës kanë bërë që studiuesit të arrijnë në përfundimin se ajo mund të ketë qenë e lidhur me kultin e perëndisë Dionis. Për shembull, statuja përmban një përshkrim të një lëkure dreqi që mbanin pasuesit e kultit të perëndisë.

Dionisi, i njohur gjithashtu si Bacchus, ishte një perëndi greko-romake i verës, frutave, vegjetacionit, pjellorisë, çmendurisë rituale dhe ekstazës, ndër tipare të tjera.

Në gusht, arkeologët njoftuan se kishin zbuluar një kompleks të lashtë banjash poshtë rrugëve të një qyteti gjerman që daton nga Perandoria Romake.

Zbulimi erdhi gjatë ndërtimit të një shatërvani të ri në Neumarkt, që ndodhet në zemër të Këlnit, një qytet në perëndim të vendit, historia e të cilit shtrihet rreth 2000 vjet më parë.

Dhe në fillim të këtij muaji, studiuesit njoftuan zbulimin e një arke armësh nga periudha romake që ishin fshehur në një shpellë të largët në Izrael.

Memoria përfshinte katër shpata romake jashtëzakonisht të ruajtura mirë nga 1900 vjet më parë, sipas Autoritetit të Antikiteteve të Izraelit. Ai përmbante gjithashtu një armë me bosht të njohur si pilum —një lloj shtize e përdorur nga ushtria romake dhe në përgjithësi me gjatësi rreth 6 metra.

Shpella në të cilën arkeologët gjetën armët ndodhet në Rezervatin Natyror En Gedi, vetëm në perëndim të Detit të Vdekur. Shpella është e vogël dhe e vendosur brenda një grupi shkëmbinjsh të izoluar dhe të paarritshëm, tha autoriteti i antikiteteve.

Rezervati En Gedi është pjesë e shkretëtirës së Judesë, e cila shtrihet në lindje të Jeruzalemit dhe zbret në Detin e Vdekur. Shkretëtira është e përhapur në pjesë të Bregut Perëndimor dhe Izraelit.