Astronautët e SpaceX zbarkojnë në Tokë

foto

Katër turistë hapësinorë përfunduan udhëtimin e tyre të mrekullueshëm në orbitë të Shtunën me një shpërthim në Atlantik në brigjet e Floridës.

Kapsula e tyre SpaceX u hodh me parashutë në oqean pak para perëndimit të diellit, jo shumë larg nga vendi ku filloi fluturimi i tyre tre ditë më parë.

“Në emër të SpaceX, mirë se erdhët në planetin Tokë,” tha një kontrollues i misionit SpaceX pas spërkatjes. “Misioni juaj i ka treguar botës se hapësira është për të gjithë ne.”

“Faleminderit shumë, SpaceX,” tha komandanti i misionit Jared Isaacman kur u ul. “Ishte një udhëtim i mirë për ne … sapo filluam.”

Ekuipazhi amator ishte i pari që rrethoi botën pa një astronaut profesionist.

Miliarderi që pagoi miliona të pazbuluara për udhëtimin dhe tre mysafirët e tij donin të tregonin se njerëzit e zakonshëm mund të shpërthenin në orbitë vetë, dhe themeluesi i SpaceX, Elon Musk i mori ata si turistët e parë të kompanisë të hipur në raketa.

Kapsula Dragon plotësisht e automatizuar e SpaceX arriti një lartësi jashtëzakonisht të madhe prej 585 km (363 milje) pas ngritjes mbrëma të së mërkurës. Duke e tejkaluar Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar me 160 km, pasagjerët shijuan pamjet e Tokës përmes një dritareje të madhe në formë flluske të shtuar në krye të kapsulës.

Të katër u kthyen në atmosferë herët në mbrëmje të Shtunën, udhëtarët e parë në hapësirë ​​që përfunduan fluturimin e tyre në Atlantik që nga Apollo 9 në 1969. Dy spërkatjet e mëparshme të ekuipazhit të SpaceX – duke transportuar astronautë për NASA – ishin në Gjirin e Meksikës.

Brenda pak minutash, një palë anije të SpaceX u tërhoqën së bashku me kapsulën bobbing. Kur çeli u hap në anijen e rimëkëmbjes, punonjësi i kujdesit shëndetësor Hayley Arceneaux ishte i pari që doli, duke ndezur një buzëqeshje të madhe dhe duke ngritur gishtin lart. Të gjithë u shfaqën mirë dhe të lumtur.

Të katërt duhej të kishin kontrolle mjekësore para se të shkonin në Qendrën Hapësinore Kennedy me helikopter për një ribashkim me familjet e tyre.

Këtë herë, NASA ishte pak më shumë se një vëzhgues inkurajues, lidhja e saj e vetme ishte platforma e lëshimit e Qendrës Hapësinore Kennedy, e përdorur dikur për aparatet e hënës Apollo dhe ekuipazhet e anijes, por tani me qira nga SpaceX.

Sponsori i udhëtimit, Isaacman, 38 vjeç, një sipërmarrës dhe pilot i suksesshëm, synonte të mblidhte 200 milionë dollarë për Spitalin Kërkimor të Fëmijëve St Jude. Duke dhuruar 100 milion dollarë vetë, ai mbajti një llotari për njërën nga katër vendet. Ai gjithashtu mbajti një konkurs për klientët e biznesit të tij në përpunimin e pagesave në Allentown, Pensilvania, Shift4 Payments.

Atij iu bashkuan në fluturim Arceneaux, 29 vjeç, një asistent mjek i St Jude, i cili u trajtua në spitalin Memphis, Tennessee gati dy dekada më parë për kancerin e kockave, dhe fituesit e konkursit Chris Sembroski, 42 vjeç, një inxhinier i të dhënave në Everett, Washington dhe Sian Proctor, 51 vjeç, një edukator kolegji, shkencëtar dhe artist nga Tempe, Arizona.