Astronautët rritën speca djegës në stacionin hapësinor dhe i bënë vetes tako hapësinore

foto

Astronautët në bordin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës patën kënaqësinë të hanin në tacos hapësinore fundjavën e kaluar: taco të mbushura me kil të gjelbër që në fakt ishte rritur në hapësirë. Si pjesë e hetimit të NASA-s për Habitatin e Bimëve-04, shkencëtarët filluan të rritnin çilin e çelës – një lloj speci i gjetur në Luginën Hatch të Nju Meksikës – në bordin e ISS në korrik në një përpjekje për të kuptuar më shumë rreth “ndërveprimeve bimore-mikrobe” në hapësirë, tha NASA. .

Astronautët kanë kultivuar më parë në hapësirë ​​kultura të tjera, si marule dhe rrepkë. Por specat janë më të vështirë për t’u rritur në hapësirë, sepse atyre u duhet një kohë relativisht e gjatë për të mbirë dhe për të dhënë fryte, sipas njoftimit të NASA-s.

Kjo është hera e parë që NASA ka rritur speca në hapësirë ​​dhe astronautët më në fund arritën të shijonin frytet e punës së tyre të premten përpara se të mblidhnin të dhëna për specat e kuq dhe jeshilë që u korrën. Astronautja Megan McArthur ndau foto të atyre që ajo i quajti “taco-t e saj më të mira hapësinore deri më tani”, të cilat ishin bërë duke përdorur mish lope fajita, domate të rihidratuara dhe angjinare, dhe çilin e rritur në ISS.

Eksperimenti i specit kili është pjesë e një përpjekjeje për të zgjeruar numrin e të korrave që astronautët mund të rritin në hapësirë gjatë misioneve të ardhshme, shpjegoi NASA në një njoftim të korrikut.

“Sfida është aftësia për të ushqyer ekuipazhet në orbitën e ulët të Tokës dhe më pas për të mbështetur eksploruesit gjatë misioneve të ardhshme përtej orbitës së ulët të Tokës në destinacione duke përfshirë Hënën, si pjesë e programit Artemis dhe përfundimisht në Mars,” tha Matt Romeyn. , hetuesi kryesor për eksperimentin e NASA-s Plant Habitat-04. “Ne jemi të kufizuar në kulturat që nuk kanë nevojë për ruajtje, apo përpunim të gjerë.”

Duket se astronautët mund të jenë në gjendje të hanë një kil të gjelbër të freskët në misionet e ardhshme. Quajeni një kafshim gjigant për njerëzimin.