Atletja olimpike pretendon se një pjesë e medaljes së saj të artë ka filluar të zhvishet

foto

Një atlet olimpik që fitoi medaljen e artë në Lojërat e Tokios këtë vit ka ndarë fotografi të medaljes së saj që ajo thotë se tregojnë se një pjesë e vogël ka filluar të zhvishet.

Ylli kinez Zhu Xueying, i cili fitoi ngjarjen e gjimnastikës në trampoline, vendosi imazhe në faqen e mediave sociale Weibo që duket se tregojnë pjesë të tij që dalin në anën e sipërme të majtë.

Ajo shkroi krahas fotove: “#olimpike-medalje Medalja jote … u zhduk kështu?”

Pasi fotografia u bë virale, Zhu postoi një video duke shpjeguar se kishte vënë re një “shenjë të vogël” që ajo fillimisht mendonte se ishte pak e poshtër, por tha se shenja u bë më e madhe kur mori medaljen.

Ajo tha se shtresa sipërfaqësore po zhvishej dhe se ajo kishte postuar fotografitë për të parë “nëse ndonjë atlet tjetër përjetonte të njëjtën gjë”.

Zhu tha se ajo nuk kishte pritur që postimi i saj të bëhej viral – dhe se ajo nuk po priste një zëvendësim.

Komiteti Organizues i Lojërave Olimpike të Tokios i tha Global Times se pjesa e medaljes që doli ishte një shtresë mbrojtëse e aplikuar në sipërfaqen e medaljes – dhe jo vetë veshja e artë.

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar mban modelet e të gjitha modeleve të medaljeve nga Lojërat dhe do t’i zëvendësojë ato nëse është e nevojshme – por fituesit do të duhet të paguajnë një tarifë për një të re.

Medaljet Tokio 2020 ishin një eksperiment miqësor me mjedisin dhe u bënë nga metale të ricikluara të nxjerra nga pajisjet elektronike, përfshirë celularët.

Por njerëzit që iu përgjigjën postimit të Zhu thanë se olimpistët “meritojnë diçka më të vlefshme”.

Megjithë përvojën e Zhu, Japan Mint, prodhuesi i medaljeve për Lojërat e Tokios, i tha Global Times se nuk kishte vënë re ndonjë çështje në lidhje me shtresat që hiqnin medaljet e arta.

Ai shtoi se komiteti organizues i Tokios mund të kryejë një hetim të mëtejshëm mbi incidentin.