Banksy ishte paralajmëruar për defektin në uebfaqe para mashtrimit të NFT

foto

Ekipi i artistit Banksy ishte paralajmëruar se faqja e tij e internetit kishte një dobësi sigurie shtatë ditë para se një haker të mashtronte një tifoz nga 336,000 dollarë (242,000).

Të martën një vepër arti u reklamua në faqen zyrtare të Banksy si NFT e parë e artistit të grafiteve me famë botërore (shenjë jo e kompozueshme).

Një koleksionist britanik fitoi ankandin për ta blerë atë, para se të kuptonte se ishte i rremë.

Një ekspert i sigurisë kibernetike paralajmëroi Banksy se faqja e internetit mund të hakohet, por u injorua.

Me NFT -të, veprat e artit mund të “shenjohen” për të krijuar një certifikatë dixhitale të pronësisë që mund të blihet dhe shitet.

Ato në përgjithësi nuk i japin blerësit veprën e vërtetë të artit ose të drejtën e autorit të tij.

Sam Curry, një haker profesional etik nga SHBA dhe themeluesi i konsulencës së sigurisë Palisade, tha se ai së pari dëgjoi se siti mund të kishte një dobësi në rrjetin social Discord, muajin e kaluar.

“Unë isha në një forum sigurie dhe shumë njerëz po postonin lidhje në këtë faqe interneti. Klikova njërën dhe menjëherë pashë se ishte e pambrojtur, kështu që kontaktova me ekipin e Banksy me email, pasi nuk isha i sigurt nëse dikush tjetër kishte.

“Ata nuk u përgjigjën me email, kështu që unë provova disa mënyra të tjera për t’i kontaktuar ata, përfshirë Instagramin e tyre, por kurrë nuk mora një përgjigje.”

Zbulimi i zotit Curry, i raportuar për herë të parë nga rekt.news u bë fillimisht me email më 25 gusht.

BBC -së iu shfaq fije e -mail dhe është përpjekur të kontaktojë ekipin e Banksy disa herë, pa përgjigje.

Zoti Curry thotë se e meta e faqes në internet – e cila tani është rregulluar – “ju lejoi të krijoni skedarë arbitrarë në uebfaqe” dhe të postoni faqet dhe përmbajtjen tuaj.

Faqja e re, e quajtur ‘Banksy.co.uk/NFT’, u fshi menjëherë pas ankandit, me ekipin e Banksy duke thënë: “Çdo ankand i Banksy NFT nuk është i lidhur me artistin në asnjë formë apo formë”.

Britaniku që fitoi ankandin është një koleksionist i shquar i NFT dhe tifoz i Banksy i njohur në Twitter si Pranksy.

Ai tha se u ndje “i djegur” kur u mashtrua nga gati 340,000 dollarë në monedha kriptovalutash, por u lehtësua kur hakeri i ktheu në mënyrë të pashpjegueshme shumicën e parave tek ai deri në fund të ditës.

Ai tha në fillim të kësaj jave: “Unë mendoj se mbulimi i shtypit i hakimit dhe unë potencialisht duke zbuluar ID -në e hakerave e shtynë atë në një rimbursim.”

Ai thotë se ka përfunduar rreth 5,000 dollarë nga xhepi, pasi tarifa e transaksionit nuk u rimbursua.

Historia e çuditshme ka bërë që disa të spekulojnë se incidenti mund të ketë qenë një lloj marifeti i Banksy.

Por eksperti i Banksy Prof Paul Gough, drejtor dhe zëvendës-kancelar i Universitetit të Arteve Bournemouth, thotë se koha, stili i artit dhe struktura nuk shtohen.

“Unë nuk e shoh atë si një shaka të Banksy. Koha për mua nuk funksionon siç duhet, konteksti nuk ndihet i përshtatshëm. Ai sapo ka kryer marifetin e tij” Spraycation “ku ai bombardoi 10 vende në Anglinë Lindore, dhe e fiki një video në rrjetet sociale në lidhje me të.