Solana tejkalon Dogecoin, si kriptomonedha e 7-të në botë

foto

Solana (SOL) kaloi Dogecoin (DOGE) të Premten për t’u bërë kriptovaluta e shtatë më e madhe sipas kapakut të tregut, me një vlerë totale aktuale prej 41,293,847,394 dollarë (nëpërmjet CoinMarketCap).

Kjo vjen pas rritjes meteorike të çmimit të Solana gjatë javës së fundit. Çmimi i Solana është rritur me 71.80% në shtatë ditët e fundit – deri 22.90% në 24 orë. Aktualisht kushton 142.68 dollarë.

Dogecoin, kriptovaluta e bazuar në meme që frymëzoi panumërt kripto-monedha të tjera Shiba Inu, ra me 1.21% në 0.2983 dollarë. Në kohën e shkrimit, ajo ka një kapak tregu prej 39,112,326,304 dollarë.

Solana së pari hyri në 10 kriptovalutat kryesore në mes të gushtit, në të njëjtën kohë kur Cardano u zhvendos në vendin e tretë.

Tani ai qëndron prapa XRP të vendit të gjashtë, i cili ka një kapital tregu prej 59.576 miliardë dollarësh.

Shenja SOL për herë të parë theu shifrën 100 dollarë më 30 gusht, e nxitur nga eksitimi rreth Solana Ignition, i cili doli të ishte një hackathon.

Përpara rritjes së tij në gusht, niveli i lartë i mëparshëm i Solana erdhi në maj 2021, kur arriti kulmin në 55.91 dollarë. Në fillim të vitit, çmimi i SOL ishte 1.5386 dollarë

Rrjeti kryesor i Solana dhe shenja SOL u lançuan për herë të parë në Mars 2020. Ish inxhinierët e Qualcomm Anatoly Yakovenko dhe Greg Fitzgerald fillimisht krijuan projektin përmes Solana Labs, para se ta transferonin projektin në Fondacionin Solana.

Rrjeti krenohet me një shpejtësi transaksioni deri në 50,000 transaksione në sekondë, falë algoritmit të tij hibrid të konsensusit. Ky algoritëm kombinon provën e aksioneve me protokollin e dëshmisë së historisë të Solanës për të rritur shkallëzimin e rrjetit.

Duke pasur parasysh shpejtësinë e tij të transaksioneve, zbatimin e kontratës së zgjuar/DApps dhe rritjen e saj në nivelet e kriptomonedhës, Solana është ndër disa kriptovaluta të shpallura si ‘vrasësi Ethereum’.