Canon krijoi një lente të dyfishtë për sistemin e saj të ri EOS VR

foto

Canon ka bërë një njoftim befasues të produktit të ri, duke zbuluar një lente të dyfishtë, të montuar në RF, e cila është pjesë e një sistemi krejt të ri të quajtur EOS VR. Qëllimi i tij nuk është asgjë më shumë sesa transformimi i prodhimit të realitetit virtual (VR) dhe realitetit të shtuar (AR) duke e bërë rrjedhën e punës më të thjeshtë se sistemet aktuale të kapjes VR, duke ofruar cilësinë e një aparati pa pasqyrë me kornizë të plotë.

Produkti kryesor është lente manuale RF5.2mm F2.8 L Dual Fisheye prej 1,999 dollarë e krijuar posaçërisht për t’u montuar në kamerën EOS R5 të Canon me aftësi 8K. It’sshtë një produkt me pamje shumë të pazakontë, për të thënë të paktën, me dy lente të fryrë të peshkut të montuar krah për krah. Ato janë të vendosura afërsisht 60 mm (2.4 inç) larg për të përputhur distancën ndërpupilare të njeriut dhe për të siguruar paralaks të rehatshëm për VR dhe AR.

Lente funksionon vetëm me EOS R5 të Canon, e zgjedhur për aftësinë e saj video 8K. Kur xhironi, ai projekton dy imazhe rrethore në sensorin 45 megapiksel të kamerës. Ai mbështet kapjen e 190 shkallëve, duke lejuar shpërndarjen e pamjeve stereoskopike 3D të shkallës 180 ose fotografive me rezolucion deri në 8,192 x 4,096 (8K) për aplikimet AR ose VR.

Lente ka disa karakteristika të pazakonta, si një unazë që fokuson të dy lentet në të njëjtën kohë dhe një rregullim të vidës Allen që ju lejon të ndryshoni fokusin e njërës lente për t’u përputhur saktësisht me tjetrën. Përndryshe, ju merrni tipare që gjenden zakonisht në xhamin e montuar të Canon L RF, si veshje për të kontrolluar ndezjen dhe shkëlqimin, vulosjen rezistente ndaj pluhurit dhe ujit dhe një gamë të fortë të hapjes F2.8 deri F16. Pavarësisht nga pamja e çuditshme, lentet janë mjaft kompakte dhe jo shumë më të mëdha se lentet 35mm F1.8 të Canon.

Thjerrëza është vetëm një pjesë e ekuacionit, megjithatë. Canon është duke punuar në një përditësim të firmuerit për R5 me veçori të reja për të mbështetur lentet dhe sistemin EOS VR. Kjo përfshin kulmin MF dhe konfirmimin e fokusit manual përmes sistemit të fokusimit automatik të Canon Dual Pixel, së bashku me një ndërfaqe ndërfaqeje “Magic Window” që ndihmon përdoruesit të planifikojnë dërgimin në lloje të ndryshme të kufjeve.

Për më tepër, Canon bëri aplikacionet e veta EOS VR Utility dhe EOS VR Plugin, secila e disponueshme me pajtim për 5 dollarë në muaj (me një periudhë prove falas). Aplikacioni VR Utility rrokullis imazhet stereo nga e majta në të djathtë dhe i konverton ato nga një rrethore në një imazh katror “të barabartë drejtkëndor” që mund të shihet në një kufje VR. Ai gjithashtu ofron mjete të shpejta redaktimi si shkurtimi i klipeve dhe aplikimi i një LUT, ndërsa ju lejon të ndryshoni në rezolucionet e paracaktuara dhe llojet e skedarëve (DPX, Pro Res, H264, etj.) Para eksportit.

Ekziston edhe shtojca EOS VR për Adobe Premiere që “do të shndërrojë imazhet e dyfishta të syve të peshkut në drejtkëndëshe, duke lejuar mundësinë e prerjes, ngjyrosjes dhe redaktimit me kontrollin e plotë të Premiere Pro”, tha Canon për Engadget. Gjithashtu ju lejon të eksportoni pamjet në specifikimin e dëshiruar për lloje të ndryshme të shpërndarjes.

Në krye të atyre aplikacioneve, do të jeni në gjendje të përdorni aplikacionin aktual Camera Connect dhe EOS Utility të Canon për të kontrolluar kapjen. Të dy do të azhurnohen gjatë rrugës për të ofruar “funksionim të telekomandës të shikimit të drejtpërdrejtë për qëllime monitorimi gjatë lëvizjes,” tha Canon në një deklaratë për shtyp.

Sistemi mund të përdoret për dasma, gazetari, sport, stërvitje, ngjarje dhe më shumë, ndërsa ofron një numër avantazhesh ndaj kamerave aktuale VR. Për të filluar, është krijuar për të ofruar cilësi më të mirë sesa kamerat VR të pavarura me lente dhe sensorë më të vegjël si Insta360 Pro $ 5,000 dollarë. Në të njëjtën kohë, ju merrni të gjitha mjetet e R5 si shkrepja e regjistrit, regjistrimi RAW, video 10-bit dhe më shumë Me Dhe kur nuk jeni duke përdorur lentet VR, R5 mund të përdoret për prodhimin e rregullt të videove ose xhirimet e fotografive, ndryshe nga kamerat e dedikuara VR.

Në të njëjtën kohë, procesi i prodhimit është më i thjeshtë dhe më i lirë sesa me kamerat e dyfishta të përdorura në prodhime të nivelit më të lartë. Ato kamera duhet të jenë të manipuluara, të sinkronizuara, të fokusuara dhe të pozicionuara në mënyrë korrekte, me rezultatin përfundimtar të jenë dy skedarë në shumë raste. Sistemi EOS VR i Canon, në të kundërt, jep cilësi të ngjashme, por ofron fokus dhe konfigurim si një aparat fotografik i zakonshëm, ndërsa ju lë me një skedar të vetëm për tu redaktuar në fund.

I gjithë sistemi nuk është saktësisht i lirë, duke pasur parasysh që duhet të paguani 1,999 dollarë për lentet dhe 3,899 dollarë nëse nuk keni një aparat fotografik R5, për një total prej 5,898 dollarë. Sidoqoftë, duke pasur parasysh se sa e ngrohtë dhe e pazakontë është lente, kushton më pak se sa prisja. Ekziston gjithashtu çështja e mbinxehjes R5 që kufizon kohëzgjatjen e regjistrimit 8K në 20 minuta, me një periudhë shërimi 10-minutëshe. Ju mund ta përmirësoni atë duke kapur 8K në një regjistrues të jashtëm Ninja V+ RAW, por kjo do të shtojë 1.500 dollarë në koston tuaj.

Sidoqoftë, duket shumë premtuese për prodhimin VR, i cili ka lulëzuar në popullaritet gjatë pandemisë COVID-19 (megjithëse ende nuk është saktësisht i zakonshëm). Ka qenë veçanërisht e kërkuar për trajnim dhe bashkëpunim biznesi, një venë potencialisht e pasur për prodhuesit e videove. Shumë nga ata njerëz, veçanërisht nëse ata tashmë kanë një Canon EOS R5, mund të jenë të gatshëm të hyjnë në punë VR nëse sistemi i ri i Canon është aq i lehtë për t’u përdorur sa premton. Lentet dhe sistemi EOS VR do të mbërrijnë në fund të dhjetorit 2021.