Tableti Nokia lançohet me 15 orë jetëgjatësi të baterisë dhe një çmim prej 250 dollarësh

foto

Kompania që prodhon telefona të markës Nokia të mërkurën zbuloi tabletin e saj të parë, Nokia T20, në një sfidë ndaj iPad-it të Apple.

HMD Global tha që tableti, i cili funksionon në sistemin operativ Android të Google, vjen me një ekran 2K 10.4 inç dhe një bateri të madhe 8,200 milipamp orë.

Firma premton deri në 15 orë përdorim me një pagesë të plotë. Për përdoruesit më të etur për energji, HMD thotë se T20 mbështet 10 orë video transmetim në platforma si YouTube dhe Netflix.

Ajo gjithashtu vjen me veçori miqësore për familjen, si Google Kids Space, një cilësim “modaliteti i fëmijëve” që tregon vetëm përmbajtje të sigurt për fëmijët, dhe Family Link, një sistem që prezanton kontrollet prindërore.

Nokia T20 fillon me një çmim prej 199 euro në Evropë, ose 249.99 dollarë në SHBA. Ai vjen në dy versione: një me vetëm mbështetje Wi-Fi dhe një tjetër me lidhje 4G. Ky i fundit kushton pak më shumë, me pakicë në 239 euro.

Kompania nuk zbuloi informacione mbi datën e lëshimit dhe disponueshmërinë.

Espoo, HMD me bazë në Finlandë ka licencën për të përdorur markën e celularëve të Nokia që nga viti 2016, kur kompania e bleu atë nga Microsoft.

Kompania, e cila është në pronësi të shumicës nga ish-ekzekutivi i Nokia-s, Jean-Francois Baril, numëron si investitorë Google, Qualcomm dhe Nokia.

Launchedshtë lansuar disa smartphone gjatë viteve, si dhe telefonat pa prekje për të cilët Nokia është më i mirënjohuri. Nisjet e dukshme të produktit përfshijnë ringjalljet e ikonës Nokia 3310 dhe “telefonit me banane” Nokia 8110, të cilat u shfaqën në filmin “The Matrix”.

Biznesi i telefonave me veçori të HMD ka ecur mirë. Sidoqoftë, kompania ka pasur më pak fat me telefonat e saj inteligjentë, të cilët zinin më pak se 1% të tregut vitin e kaluar.

Në korrik, HMD lançoi Nokia XR20, një smartphone “i thyer” i krijuar për t’i bërë ballë kushteve intensive të mjedisit. Kompania thotë se modeli tashmë i ka tejkaluar pritjet e tij për sa i përket shitjeve.

Tani, HMD po shpreson të përfitojë nga kërkesa në rritje për tableta pasi puna nga shtëpia dhe mësimi në distancë u bë normë për shumë njerëz gjatë pandemisë.

Shitjet globale të tabletave ishin parashikuar të arrinin rritje në vitin 2020 për herë të parë në gjashtë vjet, sipas të dhënave nga Strategy Analytics.

Me 250 dollarë, Nokia T20 mund të shihet si një përpjekje për të joshur konsumatorët nga Apple. Sidoqoftë, shefi i marketingut të produkteve HMD Adam Ferguson thotë se ky nuk është qëllimi.

“Ne nuk kemi tendencë të ndërtojmë strategjinë tonë rreth kujt mund të vjedhim,” tha Ferguson, duke shtuar se tableti ka të ngjarë të tërheqë përdoruesit e Android më shumë sesa klientët e Apple.

Përtej jetëgjatësisë së gjatë të baterisë, T20 vjen gjithashtu me katër vjet përditësime mujore të sigurisë dhe tre vjet azhurnime të Android.

HMD po synon klientët e biznesit, si dhe konsumatorët me pajisjen. Thotë se T20 është përfshirë në skemën e Rekomanduar të Ndërmarrjeve të Android për bizneset.

Ferguson tha se T20 ishte vetëm një në serinë e planifikuar të tabletave që kompania planifikon të lançojë dhe la të kuptohet se një model i ardhshëm ka të ngjarë të vijë me mbështetje për rrjetet e reja 5G.