Ekipi i Futbollit i Premier League do të veshë këmisha Dogecoin në sezonin e ardhshëm

foto

Lojtarët nga ekipi anglez i futbollit Watford F.C. do të veshin Dogecoin në fanellat e tyre këtë sezon, sipas mediave sportive britanike The Athletic. Dogecoin do të shfaqet në të tre këmishat e Watford.

Shfaqja e monedhës meme paguhet nga faqja e basteve sportive dhe kriptoja kazino Stake.com. Marrëveshja vlen të paktën 700,000 £ (970,500 dollarë) dhe do të paguhet në kriptovaluta, raportoi The Athletic.

Për të krijuar një zhurmë në lidhje me partneritetin, Stake.com gjithashtu planifikon të dhurojë 10 milion DOGE (me vlerë 2 milion dollarë).

Dogecoin nuk është shfaqur kurrë në ngjarje sportive të profilit të lartë në Britani. Por nuk është e pazakontë që Shiba Inu të hyjë në stadiume sportive.

Mbështetësit e zjarrtë të monedhës kanë sponsorizuar atletë dhe ngjarje sportive disa herë që nga viti 2014, kur mbajtësit e Dogecoin u koordinuan në Reddit për të sponsorizuar shoferin e NASCAR Josh Wise dhe sponsorizuan ekipin e bobsled të Olimpiadës Dimërore të Xhamajkës.

Marrëveshja e Stake.com nuk është sponsorizimi i parë kripto i Watford.

Në sezonin e futbollit 2019-2020, ekipi i futbollit veshi këmisha Bitcoin për të promovuar kriptomonedhën. Kjo ishte pjesë e një marrëveshjeje me një faqe tjetër bastesh sportive, Sportsbet.io.

Spencer Field, një Watford F.C. zëdhënësi, i tha Decrypt në atë kohë se ka një “diskutim të gjatë dhe të vazhdueshëm të kriptomonedhës” në Watford F.C. Forum. Dëshmia e vetme për këtë ishin tifozët e Watford duke shiling EOS në një Watford F.C. fije kriptomonedhë tre vjet më parë.

Sot, forumi nuk është shtëpia e diskutimeve rreth Dogecoin. Por në një fije të krijuar pasi u njoftua partneriteti me Stake.com më 22 korrik, disa tifozë spekuluan se pagesa mund të ishte bërë në Dogecoin.

“Ashtë një kumar për një klub me financa disi ropey,” shkroi një tifoz për vendimin e klubit për të pranuar pagesën e sponsorizimit në kripto menjëherë pasi ata postuan një humbje prej 35 milion dollarësh. A shpreson klubi që sponsorizimi i Dogecoin do t’i dërgojë ata në Hënë?