Fotografitë e krahëve hidraulikë gjigandë në bazën e SpaceX konfirmojnë sistemin Mechazilla

foto

Një strukturë masive, e ngjashme me thua, e fotografuar në një vend lëshimi të SpaceX në jug të Teksasit, ka nxitur spekulimet në internet se mund të jetë pjesë e sistemit të kapjes së raketave “Mechazilla” të kompanisë.

Struktura-e parë fillimisht nga fotografi Nic Ansuini për uebfaqen e lajmeve NASASpaceFlight-thuhet se ndodhet pranë një kantieri ndërtimi ku inxhinierët po punojnë në një kullë kapëse raketash për SpaceX.

Ansuini postoi fotografi të strukturës si kthetra në Twitter të Dielën.

SpaceX kishte thënë më herët se ishte duke punuar për të “kapur” raketa duke përdorur “shkopinj robotikë” ose krahë mekanikë të bashkangjitur në një kullë lëshimi.

Ekipet janë në procesin e përshtatjes së kullës me sisteme hidraulike, linja karburanti dhe krahë aktivizues që do të shndërrojnë strukturën masive në atë që themeluesi i kompanisë Elon Musk e quajti “Mechazilla”, ka të ngjarë të rrjedhë nga personazhi “Mechagodzilla” që i përket ekskluzivitetit të filmit Godzilla Me

Kulla pritet të ndihmojë në drejtimin e raketave të përdorura përsëri në dysheme dhe mund të jetë pjesë e një prove të madhe të anijes Starship të drejtuar nga Marsi më vonë këtë vit.

It’sshtë e paqartë nëse kthetrat e shikuara në fotografi do të jenë pjesë e krahut të shkëputjes së shpejtë të kullës ose sistemit të kapjes së “shkopinjve” që Musk përmendi.

Një përdorues i Twitter që përdor emrin e përdoruesit “Erc X” postoi një animacion në platformën e mikro-blogjeve muajin e kaluar, duke treguar një kullë plotësisht funksionale që “kap” një përforcues Super Heavy të SpaceX ndërsa kthehet nga vendosja e një Starship në orbitë. Pastaj transferon raketën e shpenzuar në stendën e lëshimit.

Në animacion, krahët e aktivizuesit mund të shihen duke kapur një Starship tjetër dhe duke e vendosur atë në majë të raketës Super Heavy, pas së cilës një krah sekondar lëviz në vend pasi të dy të grumbullohen.

Musk iu përgjigj cicërimit duke thënë se animacioni ishte “shumë afër” dhe shtoi se përforcuesi dhe armët e raketave “do të lëvizin më shpejt”.

“Krahu QD do të jetë përforcues i qëndrueshëm për shokun e anijes. Dhe anija do të kapet nga Mechazilla gjithashtu. Ashtu si me përforcuesin, pa ulur këmbët. Ato janë të nevojshme vetëm për Hënën dhe Marsin derisa të ketë infrastrukturë lokale, ”shkroi shefi i SpaceX në Twitter.

Ndërsa disa përdorues të Twitter spekulojnë se struktura e thonjve në fotografitë e fundit mund të jetë pjesë e mekanizmit që forcon përforcuesit, disa thanë se dizajni mund të jetë pjesë e sistemit të kapjes së “shkopinjve”.

Pavarësisht funksionit, pritet të jetë pjesë e planit të kullës “Mechazilla”, sipas NASASpaceflight.