Modeli i ri i Chevy Corvette Z06 me performancë të lartë

foto

General Motors zbuloi të martën një version të ri me performancë të lartë Z06 të makinës së saj të famshme sportive amerikane që e kthen atë në rrënjët e saj.

Chevrolet Corvette Z06 i vitit 2023 – një model i rëndësishëm i fokusuar në pista – do të fuqizohet nga një motor i ri 5.5-litërsh V-8 me aspirim natyral me 670 kuaj fuqi dhe 460 paund-feet çift rrotullues. Është motori më i fuqishëm i këtij lloji në çdo makinë prodhimi, sipas GM.

Është një rikthim në normalitet për entuziastët e Vette. Z06 i mëparshëm, i cili u prodhua për herë të fundit për vitin e modelit 2019, ishte i vetmi në historinë e tij – që daton në vitin 1963 – që kishte një motor V-8 me një superngarkues. Mbushësi pompon performancën e një motori, por është më i rëndë dhe mund të shihet si një shkurtore për të rritur fuqinë.

“Ne nuk menduam se mund të shkonim më larg në lidhje me aspirimin natyral, që ishte kur bëmë superngarkimin”, tha për CNBC Tadge Juechter, kryeinxhinieri ekzekutiv i Corvette. “Por këtë herë ne filluam me një fletë të bardhë. Kjo makinë është më shumë fletë letre bosh sesa kemi bërë ndonjëherë për një Z06.”

Zyrtarët refuzuan të publikonin çmime specifike, por thanë se do të ishte i krahasueshëm me premiumin prej 44% midis gjeneratës së fundit Z06 dhe modelit bazë. Kjo do të vendoste çmimin fillestar në rreth 86,400 dollarë.

Sipas GM, Corvette Z06 2023 pritet të fillojë prodhimin verën e ardhshme në uzinën e GM’s Bowling Green Assembly.

ai i ri Z06, duke përfshirë një version të konvertueshëm me majë të fortë, është më i gjerë se Corvette Stingray aktual me motor të mesëm dhe përmban një pamje të jashtme të freskuar që përfshin grila më të mëdha për qarkullimin e ajrit si dhe rrota më të gjera. Paketa shtesë për të rritur aerodinamikën dhe performancën e pista do të jenë gjithashtu të disponueshme.

“Corvette Z06 e re përcakton supermakinën amerikane”, tha presidenti i GM Mark Reuss në një deklaratë. “Ai bazohet në dizajnin dallues dhe dinamikën novator të prezantuar me Corvette me motor të mesëm dhe i ngre ato për të ofruar aftësi të rafinuara, por pa kompromis, me performancë të klasit botëror.”

Makina pritet të arrijë shpejtësinë 0-60 mph në 2.6 sekonda, duke e bërë atë Corvette më të shpejtë deri më sot. Kjo është e krahasueshme me supermakina të tjera që kushtojnë qindra mijëra dollarë nga Lamborghini dhe të tjerët, por më e ngadaltë se disa makina tërësisht elektrike Tesla si Model S Plaid me më pak se dy sekonda.

Kompania tha se detaje të tjera rreth Z06 si shpejtësia maksimale dhe ekonomia e karburantit do të publikohen më afër makinës që do të dalë në shitje.

Shitjet e modeleve Z06 arritën deri në 30% të shitjeve të Corvette, sipas Steve Majoros, nënkryetar i marketingut të Chevrolet. Ai tha se pret që kjo të vazhdojë, nëse jo më e lartë, me versionin e ri.

“Ka vetëm disa gjëra në portofolin tonë që mundeni, për të përdorur një term të mbipërdorur, ju mund të ‘mbështesni’ dhe të jeni vërtet magnet për markën. Dhe Z06 është sigurisht një prej tyre,” tha ai për CNBC.

GM zbuloi të martën në internet Corvette Z06 2023 përpara se një reklamë për makinën të planifikohet të transmetohet gjatë lojës së parë të Serisë Botërore më vonë gjatë ditës.

Ky është gjenerata e pestë e Z06. Është Z06 i parë që kur GM debutoi Corvette si një makinë me motor të mesëm në 2019. Para kësaj, motori ndodhej nën kapuçin e përparmë.

GM planifikon të bëhet një prodhues automobilistik tërësisht elektrik deri në vitin 2035, duke i dhënë fund prodhimit të kamionëve dhe makinave të lehta me motorë me djegie të brendshme, të cilat do të përfshijnë Corvette.

Ndërsa GM ka thënë pak ose asgjë për të konfirmuar një Corvette elektrike, thashethemet dhe raportet në lidhje me automjetin – potencialisht një hibrid i elektrizuar i quajtur E-Ray – kanë qarkulluar prej vitesh. Më e rëndësishmja, Presidenti Joe Biden ka thënë të paktën dy herë se i është thënë se një version elektrik i makinës sportive po vjen.

Kur u pyet për një Corvette elektrike, Juechter tha “vetëm e ardhmja do ta tregojë”. Ai më vonë tha se ai është “shumë i sigurt” se kompania po arrin kufijtë e një motori V-8 dhe se Z06 mund të jetë goditja e mirë për makinën tradicionale me benzinë.

“Askush nuk po investon më në këtë hapësirë,” i tha ai CNBC. “Ne po e zbutim trendin këtu. Nuk e di për sa kohë do ta bëjmë, por jemi të lumtur që po e bëjmë tani.”

Parashikuesit e makinave presin të paktën një version hibrid të Corvette përpara një versioni elektrik të makinës dhe potencialisht një SUV elektrike Corvette në fillim të vitit 2025. AutoForecastSolutions pret një variant hibrid që në vitin e modelit 2023, ndërsa LMC Automotive pret një të gjithë – SUV elektrik i kryqëzuar Corvette nga mesi deri në fund të 2025.