Gruaja e Michael Schumacher jep informacion mbi ish -kampionin botëror të F1

foto

Gruaja e Michael Schumacher, Corinna ka zbuluar se ish-kampioni botëror i F1 është ende duke luftuar për tu shëruar nga dëmtimi i trurit i shkaktuar nga një aksident me ski, por mbetet “këtu por ndryshe”, në një dokumentar të Netflix që do të transmetohet javën e ardhshme.

Përditësimet mbi shëndetin e ish -shoferit Ferrari kanë qenë të rralla që nga aksidenti i tij në 2013, veçanërisht nga familja e tij dhe kjo është deklarata më e shtrirë publike për gjendjen e tij që nga viti 2014.

“Të gjithëve na mungon Michael, por Michael është këtu, ndryshe, por këtu,” thotë Corinna në dokumentarin e titulluar “Schumacher”, i cili do të dalë më 15 shtator. “Ai akoma më tregon se sa i fortë është çdo ditë.

“Ne jemi bashkë. Ne jetojmë së bashku në shtëpi. Ne bëjmë terapi. Ne bëjmë gjithçka që mundemi për ta bërë Michael më të mirë dhe për t’u siguruar që ai është i rehatshëm. Dhe thjesht për ta bërë atë të ndiejë familjen tonë, lidhjen tonë. Dhe pa marrë parasysh se çfarë, unë do të bëj gjithçka që mundem. Ne të gjithë do. Ne po përpiqemi të vazhdojmë si familje, ashtu siç i pëlqeu Michaelit dhe ende e bën. Dhe ne po vazhdojmë me jetën tonë. “

Schumacher tani është 52 vjeç, ndërsa djali i tij Mick, i cili ishte 14 vjeç dhe me të në kohën e aksidentit tani garon për Haas në F1. Corinna u martua me Schumacher në 1995 dhe ata gjithashtu kanë një vajzë, Gina, por gjithmonë kanë qenë mbrojtëse të ashpra të privatësisë së tyre. Ai ka qenë në shërim në kujdesin privat në shtëpinë e familjes në Liqenin e Gjenevës në Zvicër.

Schumacher është ende shumë i admiruar në këtë sport, por është aksidenti që ka pasur ndikimin e madh tek ata që janë më afër tij. “‘Më mungon Michael çdo ditë,” thotë Corinna. “Por nuk jam vetëm mua që më mungon. Janë fëmijët, familja, babai i tij, të gjithë rreth tij. “

Schumacher konkurroi në 19 sezone në F1 midis 1991 dhe 2012, duke fituar 91 gara dhe pësoi vetëm një dëmtim të madh, një këmbë të thyer pas një përplasje në GP Britanik në 1999. “Ne gjithmonë i kishim kaluar garat e tij në mënyrë të sigurt,” thotë Corinna në film. “Kjo është arsyeja pse unë isha i sigurt se ai kishte disa engjëj mbrojtës që po kujdeseshin për të. Unë nuk e di nëse është vetëm një lloj muri mbrojtës që e vendosni vetë ose është sepse jeni në një farë mënyre naive, por thjesht nuk më shkoi në mendje se diçka mund t’i ndodhte Michael -it.

“Unë kurrë nuk e fajësova Perëndinë pse ndodhi kjo tani. Ishte [aksidenti] thjesht fat i keq, i gjithë fati i keq që dikush mund të ketë ndonjëherë në jetën e tij. “

Përditësimet e mëparshme mbi gjendjen e Schumacher kanë qenë të kufizuara dhe shpesh vijnë nga shoku i familjes Jean Todt, tani president i FIA -s, i cili ishte drejtori i ekipit në Ferrari kur Schumacher fitoi pesë tituj të tij midis 2000 dhe 2004. Todt shfaqet në film ashtu si babai i Schumacher Rolf dhe vëllai Ralf, së bashku me ndriçuesit e tjerë të F1, përfshirë shoferët Sebastian Vettel, Mika Hakkinen, Damon Hill dhe David Coulthard.

Ndërkohë, ekipi i Williams ka nënshkruar me Alex Albon për sezonin 2022. Ai do të zëvendësojë George Russell i cili do të bashkohet me Lewis Hamilton në Mercedes. Shoferi britaniko-tajlandez u hoq nga Red Bull në fund të vitit 2020 dhe ka qenë shoferi i tyre rezervë këtë vit. Ai do të jetë partner nga Nicholas Latifi, kontrata e të cilit është zgjatur në një sezon të tretë.