Kështu festojnë astronautët në hapësirë Ditën e Falënderimeve

foto

Pushimet vazhdojnë ende në hapësirë, thjesht duken pak më ndryshe. Por ndjenjat janë të njëjta.

“Unë do të bëj gjithçka që mundem për të treguar se sa mirënjohës jam për shokët e mi të ekuipazhit,” tha astronauti i NASA-s Mark Vande Hei në një video të NASA-s të shpërndarë nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor të hënën. “Është e mrekullueshme të kesh të gjithë këta njerëz këtu. Nuk kemi qenë këtu së bashku kaq gjatë, por wow sigurisht që ka qenë tashmë e mrekullueshme.”
Stacioni hapësinor do të presë shtatë anëtarë të ekuipazhit gjatë gjithë sezonit të festave.
Ekuipazhi ndërkombëtar përfshin kozmonautë rusë Anton Shkaplerov dhe Pyotr Dubrov, astronautët e NASA-s Raja Chari, Thomas Marshburn, Kayla Barron dhe Vande Hei dhe astronautin e Agjencisë Evropiane të Hapësirës Matthias Maurer.

“Ne do të punojmë, por mezi presim një vakt të mrekullueshëm së bashku,” tha Barron. “Ne do t’i ftojmë kolegët tanë kozmonautë të bashkohen me ne, kështu që është një Ditë Falënderimesh shumë ndërkombëtare.”
Astronautët ndanë traditat që zakonisht ndajnë me familjet e tyre. Chari tha se ai dhe familja e tij zakonisht shkojnë rreth tryezës dhe i kërkojnë secilit person të thotë për çfarë është mirënjohës, kështu që ai do të telefonojë “dhe ta bëjë këtë nga distanca” këtë vit.
Astronautët zakonisht thërrasin në shtëpi për të biseduar me miqtë, familjen dhe të dashurit gjatë pushimeve të kaluara larg shtëpisë.
Chari tha gjithashtu se ndërsa vrapimet me temën e Falënderimeve si Turqia Trots ndodhin në Tokë, ai solli shirita të veçantë me ngjyra për të dhe ekuipazhin që t’i mbanin teksa iknin nga vakti i pushimeve në rutine të stacionit hapësinor.
Këtë vit, menyja e astronautëve për Ditën e Falënderimeve përfshin biskota të gaforreve, gjelit të detit të pjekur, patate au gratin, karamele ëmbëlsirash dhe këpucar boronicë qershie.
“Unë thjesht dua që familja ime të dijë se sa shumë e vlerësoj dashurinë dhe mbështetjen e tyre. Edhe pse do të jem shumë larg dhe do të eci shumë shpejt, zemra ime është padyshim me ta,” tha Vande Hei.

Astronautët kanë shënuar traditën e festimit të festave në hapësirë që nga ditët e misionit Apollo, kur ekuipazhi i Apollo 8 ndau në mënyrë të famshme mesazhin e tyre në prag të Krishtlindjeve në një transmetim të drejtpërdrejtë televiziv në vitin 1968, duke lexuar me radhë nga Libri i Zanafillës në Bibël.

Dita e parë e Falënderimeve në hapësirë ​​u festua më 22 nëntor 1973, kur astronautët e Skylab 4 Gerald P. Carr, Edward G. Gibson dhe William R. Pogue hëngrën secili nga dy vakte në darkë, megjithëse asgjë e veçantë nuk ishte në menunë për këtë rast. Të tre punuan dhe mbështetën një ecje hapësinore që zgjati gjashtë orë e 33 minuta më herët gjatë ditës dhe humbën drekën.
Tjetra nuk ndodhi deri më 28 nëntor 1985, kur shtatë anëtarët e ekuipazhit STS-61B të Brewster H. Shaw, Bryan D. O’Connor, Jerry L. Ross, Mary L. Cleave, Sherwood C. ” Woody” Spring, Charles D. Walker dhe Rodolfo Neri Vela shijuan një vakt special në anijen kozmike Atlantis.
Përveç koktejit të karkalecave, gjelit të detit të rrezatuar dhe salcës së boronicës së kuqe, Neri Vela solli në mënyrë të famshme tortilla në hapësirë. Ndryshe nga buka, e cila shkërmoqet lehtësisht, tortillat janë një shtesë e përsosur për menunë hapësinore dhe ato janë një astronaut i preferuar edhe sot e kësaj dite. Kohët e fundit, tortillat ishin mjeti i përsosur për tacot hapësinore të bëra duke përdorur specat e parë të çilit të rritur në hapësirë.

Dita e parë e Falënderimeve në stacionin hapësinor u zhvillua më 23 nëntor 2000, vetëm tre javë pasi mbërriti treshja e astronautit të NASA-s William M. Shepherd dhe kozmonautëve rusë Yuri P. Gidzenko dhe Sergei K. Krikalev. Vakti festiv nisi një festë që është mbajtur në stacion çdo nëntor që atëherë.
Stacioni hapësinor priti festën më të madhe dhe më të larmishme të Ditës së Falënderimeve në vitin 2009. Një ekuipazh prej gjashtë astronautësh, duke përfshirë Jeffrey N. Williams, Maksim V. Suraev, Nicole P. Stott, Roman Y. Romanenko, Frank L. DeWinne dhe Robert B. Thirsk, ishin tashmë në bord. Më pas, ata mirëpritën gjashtë anëtarë të ekuipazhit të anijes kozmike STS-129, e cila solli në bord Charles O. Hobaugh, Barry E. Wilmore, Michael J. Foreman, Robert L. Satcher, Randolph J. Bresnik dhe Leland D. Melvin.
12 anëtarët e ekuipazhit përfaqësonin Shtetet e Bashkuara, Rusinë, Belgjikën dhe Kanadanë dhe ata festuan së bashku dy ditë më herët që kur anija u nis nga stacioni hapësinor në vetë Ditën e Falënderimeve.

Se si shënohen dhe festohen këto festa varet nga çdo ekuipazh individual dhe veteranët e hapësirës priren të ndajnë sugjerime dhe ide me fillestarët përpara se të shkojnë lart, tha astronauti i NASA-s Dr. Andrew Morgan për CNN në 2020.
Morgan kaloi të gjithë sezonin e festave në stacionin hapësinor në vitin 2019 së bashku me shokët e ekuipazhit Jessica Meir, Christina Koch, Alexander Skvortsov, Oleg Skripochka dhe Luca Parmitano.

Ishte një kohë e ngarkuar në stacionin hapësinor me shumë shëtitje në hapësirë ​​dhe eksperimente në orar, por astronautët ishin në gjendje të mblidheshin për një vakt special atë fundjavë me anëtarët e ekuipazhit të tyre ndërkombëtar dhe të flisnin për atë që do të thoshte për ta Dita e Falënderimeve.
Gjeli i detit, mbushja dhe pureja e patateve janë në menunë standarde për astronautët e NASA-s në hapësirë, por ata gjithashtu ruajtën ushqime të veçanta si salmon i tymosur dhe salcë boronicë për t’i ndarë me njëri-tjetrin. Në hapësirë, salca e boronicës së kuqe ruan në mënyrë perfekte formën e kanaçes në të cilën hyri. Meir dhe Koch bënë gjithashtu gjela dore për dekorimin e tryezës së tyre.
Në vitin 2020, menyja përfshinte salcë me bukë misri, gjelin e tymosur, bishtajat dhe pure patatesh. Astronauti i Agjencisë Japoneze të Kërkimit të Hapësirës Ajrore Soichi Noguchi solli disa “ushqime për festë” japoneze për të ndarë, duke përfshirë oriz kerri, oriz fasule të kuqe dhe disa ushqime të veçanta deti që një nxënës i shkollës së mesme japoneze në Tokë përgatiti për ekuipazhin.
Për astronautin e NASA-s, Mike Hopkins, ishte Dita e dytë e Falënderimeve në hapësirë ​​pasi kaloi festën në stacion në 2013.
“Për mua, Dita e Falënderimeve ka të bëjë me familjen”, tha Hopkins. “Këtë vit, po e kaloj atë me familjen time ndërkombëtare. Ne të gjithë ndihemi shumë të bekuar që jemi këtu dhe jemi shumë mirënjohës për gjithçka që kemi.”