Ky email i vjetër 2020 nga Mark Zuckerberg mund të jetë thjesht shpjegimi për ndryshimin e tij ekstrem

foto

Mark Zuckerberg sigurisht që ka mahnitur botën me transformimin e tij nga një budalla i dashuruar me kapuç në një vëlla teknologjik që vesh zinxhir.

foto

Megjithatë, ndryshimi ekstrem mund të ketë më pak të bëjë me shijen në zhvillim të Zuckerberg në modë sesa me një plan të bashkërenduar për ta bërë miliarderin më të afërt me njerëzit e moshës së tij.

foto

Në janar 2020, CEO i Meta-s shkëmbeu një sërë email-esh me kolegët e tij dhe anëtarin e atëhershëm të bordit Peter Thiel se si mund t’ua shisnin më mirë Facebook-un millennials.

Por ajo që është më interesante ishte marka personale që Zuckerberg shpresonte të kultivonte si pjesë e planit të Metës për të joshur mijëvjeçarët, siç përshkruhet në një shkëmbim emaili.

“Ndërsa kompania jonë ka një rol të veçantë në jetën e kësaj gjenerate, kjo ka të ngjarë të jetë veçanërisht e rëndësishme për mënyrën se si paraqitem, sepse unë jam personi më i njohur i brezit tim”, shkroi Zuckerberg në një email më 4 janar 2020.

Emailet e Zuckerberg, të raportuara fillimisht nga gazeta Internal Tech Emails, ishin ndër dokumentet dhe korrespondencat e kompanisë që shteti i Tenesit paraqiti si provë në padinë e tij kundër Metës.

Në tetor, Prokurori i Përgjithshëm i Tenesit, Jonathan Skrmetti ngriti një padi kundër gjigantit të mediave sociale. Padia, e cila u ngrit së bashku me 41 shtete të tjera, akuzoi produktin e kompanisë Instagram për shkaktimin e “dëmve të shëndetit mendor për përdoruesit e saj të rinj”.

Është interesante se Zuckerberg nuk ishte i vetmi që e shihte veten si një ikonë rinore.

Në një email më 31 dhjetor 2019, Thiel tha se popullariteti i kompanisë në mesin e të rinjve nënkuptonte që Zuckerberg “është zgjedhur si zëdhënësi i brezit të Mijëvjeçarit”.

Zuckerberg, tha Thiel, shihet si “personi i vetëm që u jep zë shpresave dhe frikës dhe përvojave unike të këtij brezi, të paktën në SHBA”.

“Unë mendoj se ky ndryshim i përgjithshëm është diçka që duhet ta konsiderojmë për mënyrën se si kompania jonë komunikon dhe shfaqet më gjerësisht, por është diçka për të cilën patjetër do të mendoj më shumë për sa i përket mënyrës se si komunikoj,” shkroi Zuckerberg në përgjigje disa ditë më vonë. 4 janar.

Sigurisht, Meta mund të mos jetë më platforma më e njohur e mediave sociale për mijëvjeçarët. Kompania ka parë konkurrencë të shtuar nga TikTok, i cili tërhoqi përdoruesit me fokusin e tij në videot me formë të shkurtër.

Zuckerberg, nga ana tjetër, mund të ketë qenë në gjendje t’i përmbahet planit. Miliarderi ka hequr dorë nga uniforma e tij dikur standarde e bluzave gri për xhaketa ngjyrë kafe dhe zinxhirë ari.

Rezultatet flasin vetë. Vetëm këtë vit, Zuckerberg është bërë viral çdo dy javë me zgjedhjet e tij mahnitëse të modës.

Javën e kaluar, Zuckerberg tërhoqi vëmendjen kur postoi një video në Instagram të tij duke u hedhur me smoking në Ditën e Pavarësisë.

“Gëzuar ditëlindjen, Amerikë!” shkruan Zuckerberg në postimin e tij.

Përmirësimi i imazhit ka dhënë gjithashtu një nxitje të madhe PR për Zuckerberg, i cili nuk shihej gjithmonë si njeriu më i lezetshëm në teknologji.

Në fund të fundit, reputacioni i Zuckerberg u dëmtua gjatë skandalit të Cambridge Analytica të vitit 2018, kur Facebook u akuzua se lejoi që të dhënat e miliona përdoruesve të aksesoheshin në mënyrë të pahijshme nga firma e analitikës politike.

Rinovimi i imazhit të shefit të Meta nuk kaloi pa u vënë re nga kolegët e tij miliarderë. Themeluesi i Spotify, Daniel Ek i tha Forbes në një intervistë vitin e kaluar se ai mendon se personi i ri publik i Zuckerberg është “shumë më autentik”.

“Ai ka mësuar shumë gjatë këtyre viteve të fundit dhe ka një zjarr të ri në bark,” tha Ek, i cili e njeh Zuckerberg për vite me rradhë. “Ai e ka kuptuar se duhet të veprojë me përgjegjësi sepse ai ka këtë platformë të madhe.”

Përfaqësuesit e Zuckerberg nuk iu përgjigjën menjëherë një kërkese për koment nga BI të dërguar jashtë orarit të rregullt të punës.