Vendet e lira të zyrave në San Francisko arritën rekord, pavarësisht bumit të AI

foto

Sipas një raporti, më shumë se një në tre zyra në San Francisko janë bosh, pavarësisht një bumi të inteligjencës artificiale që ka rritur stoqet e gjigantëve të mëdhenj të teknologjisë me bazë në Silicon Valley.

Firma e pasurive të paluajtshme Cushman & Wakefield zbuloi se shkalla e vendeve të lira të punës për hapësirat e zyrave në San Francisko arriti një rekord prej 34.5% në tremujorin e dytë – nga 33.9% në tremujorin e parë.

Kjo përkundër përpjekjeve të qytetit për të joshur punëtorët e teknologjisë që u zhvendosën gjatë pandemisë COVID në vende të tjera me kosto më të lirë jetese, taksa më të ulëta dhe më pak incidente krimi.

foto

Në tremujorin e dytë të vitit të kaluar, shkalla e vendeve të lira të punës në qytet ishte 28.1%. Përpara pandemisë COVID, shkalla e vendeve të lira të zyrave ishte vetëm 5%, sipas CNBC.

Gjendja e rëndë e hapësirave të zyrave në San Francisko i ka detyruar pronarët të ulin çmimet e kërkuara të qirasë në nivelin më të ulët në gati një dekadë.

Qiraja mesatare ra në tremujorin e dytë në 68,27 dollarë për këmbë katrore – më e ulëta që nga viti 2015, sipas Cushman & Wakefield.

Kjo është më pak nga 72,90 dollarë për këmbë katror vitin e kaluar dhe 84,70 dollarë për këmbë katrore para pandemisë.

Në fillim të këtij viti, firma komerciale e pasurive të paluajtshme CBRE parashikoi se mund të duhen vite që tregu i zyrave të qytetit të rimëkëmbet plotësisht.

Raporti i kompanisë zbuloi se ndërsa shkalla totale e vendeve të lira po rritej, ritmi me të cilin po rritej ishte ngadalësuar pak.

foto

Qendra e San Franciskos arriti të tërheqë startup-et e inteligjencës artificiale që zunë hapësirë ​​për zyra në zonë.

Vitin e kaluar, Anthropic, rivali i mbështetur nga Amazon i krijuesit të ChatGPT OpenAI, dha me nënqira 230,000 metra katrorë hapësirë ​​​​zyre që dikur shërbente si seli për Slack.

OpenAI, kompania më e vlefshme në botë e inteligjencës artificiale, njoftoi vjeshtën e kaluar se do të jepte me qira rreth 500,000 metra katrorë hapësirë ​​zyre në seksionin Mission Bay të qytetit – dhënia më e madhe e hapësirës për zyra në San Francisko që nga viti 2018.

foto

Në maj, Scale AI nënshkroi një kontratë qiraje për t’u transferuar në ndërtesën e zyrës së Airbnb, ku do të zërë rreth 180,000 metra katrorë hapësirë.

Ndërsa firmat e AI kanë hedhur një votë besimi në San Francisko, deri më tani kompanitë nuk kanë qenë në gjendje të shpëtojnë sektorin e pasurive të paluajtshme komerciale të qytetit nga gjendja e tij e rëndë.

“San Francisko është sigurisht qendra e AI, por AI nuk do të shpëtojë tregun e pasurive të paluajtshme komerciale të San Franciskos”, tha për CNBC Robert Sammons, drejtor i lartë i kërkimit në Cushman & Wakefield.

foto

“Do të ndihmojë.”

Zona e Gjirit ka mbretëruar prej kohësh si qendra kryesore e vendit për kompanitë e teknologjisë. Por pandemia shënoi një pikë kthese për qytetin.

Që nga viti 2020, të paktën 53 kompani kanë lëvizur selitë e tyre nga San Francisko dhe Zona e Gjirit.

foto

Ndër firmat më të profilit të lartë që morën pjesë në eksod ishin prodhuesi i makinave elektrike Tesla, firma e sigurisë kibernetike McAfee, gjigandi i softuerit Oracle, prodhuesi i kompjuterave Hewlett Packard dhe analitika e të dhënave unicorn Palantir.

Ardhja e orareve të punës në distancë dhe hibride ka nxitur gjithashtu dhjetëra kompani të tjera të teknologjisë si Meta, PayPal, Google mëmë Alphabet, Slack dhe Salesforce të zvogëlojnë gjurmën e zyrave të saj në qytet.

San Francisko ka parë gjithashtu disa dyqane të markave të njohura të shitjes me pakicë, duke përfshirë Nordstrom, Whole Foods, Old Navy dhe qendrën tregtare Westfield San Francisco Center.