Lucid depërton në tregun e SUV-ve elektrike me Gravity me tre rreshta

foto

Lucid Motors prezantoi zyrtarisht automjetin e saj të ardhshëm elektrik, SUV-in me tre rreshta Gravity . Bazuar në të njëjtën platformë si automjeti tjetër i vetëm i Lucid, sedani Air , Gravity është sulmi i parë i kompanisë me bazë në Kaliforni në tregun fitimprurës dhe intensivisht konkurrues të SUV-ve.

Lucid thotë se SUV do të arrijë deri në 440 milje distancë, mund të përshpejtojë 0-60 mph në më pak se 3.5 sekonda. Ai do të ketë një çmim bazë prej 80,000 dollarë dhe pritet të dalë në prodhim në fund të vitit 2024.

Por peizazhi duket jashtëzakonisht i ndryshëm nga ai tre vjet më parë kur Lucid ngacmoi për herë të parë mundësinë e një SUV elektrik. Tregu luksoz i automjeteve elektrike, në veçanti, është intensivisht konkurrues dhe tepër i ngopur në këtë kohë, me oferta nga Audi, Mercedes-Benz, Cadillac dhe BMW. Ekspertët thonë se epoka e hershme e adoptimit të EV-ve ka mbaruar dhe automjetet më të përballueshme janë ajo që nevojitet më shumë – jo një model tjetër luksoz nën 100,000 dollarë.

foto

Për më tepër, ka qenë një vit i vështirë për Lucid. Kompania uli objektivat e saj të prodhimit kohët e fundit, duke e çuar rënien e çmimit të aksioneve në një nivel më të ulët historik. Kostot e kthjellëta të prodhimit janë të mëdha dhe kompania humbet 227,000 dollarë për çdo makinë që shet, sipas The Wall Street Journal . Ajo vazhdon të luftojë për të gjetur klientë për EV-të e saj.

Mbi të gjitha këto lajme të turpshme, Graviteti shfaqet si një shenjë e shpresës së re për Lucidin. E themeluar si Atieva në 2007, kompania filloi të prodhojë bateri me performancë të lartë për të gjitha ekipet e garave të Formula E. Ajo ndryshoi emrin e saj në Lucid Motors në vitin 2016 me premtimin për të bërë një sedan të mesëm që ndihet si një automjet i madh dhe i gjerë. Së shpejti do të ndiqte një SUV.

Ai SUV mori pak kohë për të arritur këtu, falë pandemisë dhe vonesave të tjera. Por tani që po bëhet një zbulim i duhur, Gravity duket si pasues i sedanit luksoz Air. Para së gjithash, duket se është një lider në hapësirën e automjeteve elektrike me 440 milje me një karikim të vetëm. Kjo është më shumë se SUV-të e tjerë elektrikë me tre rreshta, duke përfshirë Tesla Model X (348 milje), Kia EV9 (230 milje), Rivian R1S (400 milje për versionin me dy motorë) dhe Volvo EX90 (300 milje).

Lucid, natyrisht, përdor vlerësimet e saj të gamës për të mburrur kapacitetin dhe performancën më të mirë se mesatarja e baterisë. Fillimisht u vlerësua se Air do të kishte mbi 520 milje distancë me një karikim të vetëm, megjithëse testet e mëvonshme të rrezes zbuluan se ishte dukshëm më pak. Dhe vlerësimet e diapazonit nuk mund të shihen në vakum, me temperaturat e jashtme, stilet e drejtimit dhe llojet e rrugëve që të gjitha ndikojnë në numrin e fundit.

foto

Sa i përket dizajnit, Gravity është i mbushur me kthesa të buta dhe linja të valëzuara. Profili aerodinamik fsheh me mjeshtëri një kabinë të zgjatur dhe krijon një formë të përgjithshme që është e hijshme dhe sinjalizon vrullin përpara. Një temë që vazhdon në pjesën e pasme të automjetit: një shtyllë C me kënd të mprehtë duket se i ngjan një shigjete që gjuan përpara. Lucid thotë se synon një koeficient të tërheqjes prej më pak se 0.24, për të cilin kompania pretendon se është i patejkalueshëm nga çdo SUV tjetër me tre rreshta në shitje sot.

Por vetëm për shkak se është sportiv nuk do të thotë se nuk mund të bëjë gjëra SUV si transporti dhe tërheqja. Lucid thotë se falë “motorëve EV me fuqi më të dendur në prodhim në nivel global”, Gravity do të jetë në gjendje të mbajë deri në 1500 paund ngarkesë ose të tërheqë një maksimum 6000 paund. Kjo e vendos atë vetëm nën Ford F-150 Lightning për sa i përket kapacitetit, gjë që është disi e çmendur të mendosh për të.

Ashtu si Lightning, Gravity do të ketë një “frunk të konsiderueshëm” – megjithëse nuk marrim më shumë detaje rreth kapacitetit të ngarkesës ose prizave të energjisë. “Ne kemi këtë imazh të dy femrave të veshura me bikini të ulura në pjesën e poshtme të frutit, kështu që të paktën është kjo.

foto

Me rritjen e EV-ve me arkitekturë 800 volt me ​​karikim të shpejtë, Lucid sigurisht që duhej të shkonte më mirë. Gravity ka një arkitekturë 900 volt, duke shtuar deri në 200 milje në vetëm 15 minuta kur lidhet me një karikues të shpejtë 350 kW.

“Gravity do t’i çojë klientët tanë më larg me më pak bateri dhe për këtë arsye duke përdorur më pak energji të çmuar,” tha CEO i Lucid Peter Rawlinson në një deklaratë për shtyp. “Paketa e tij e baterive më e vogël, më e lehtë dhe me teknologji më të lartë do të thotë më pak metale dhe minerale të çmuara, më pak energji për t’u ngarkuar, më pak energji elektrike të konsumuar, më pak presion në rrjet dhe një peshë më të lehtë dhe automjet më dinamik. Kur themi se jemi këtu për të avancuar teknologjinë, kjo është ajo që nënkuptojmë – kjo është me të vërtetë qëndrueshmëri në veprim.”

Ashtu si me Air, Lucid po thekson hapësirën dhe hapësirën e ngarkesave si pika unike të shitjes me Gravity. Të dy sediljet e rreshtit të dytë dhe të tretë mund të palosen rrafsh për të zbuluar një hapësirë ​​të madhe ngarkese prej 112 kubitësh. Kjo është atje lart me Ford Explorers dhe Toyota Sequoias të botës, dhe kjo duhet të ndihmojë në kapjen e atyre klientëve të cilëve prodhimi aktual i automjeteve elektrike është paksa i ngushtë. Shtatë pasagjerë mund të futen rehat brenda Gravity, thotë Lucid.

Dy ekrane kryesore dominojnë në brendësi: ekrani OLED i lakuar 34 inç që noton mbi timon dhe shërben si grup instrumentesh dhe si ekran info-argëtues; dhe një panel të dytë pilot në tastierën qendrore që gjithashtu mund të paloset për të zbuluar hapësirën shtesë. Gravity do të shfaqë gjeneratën e ardhshme të softuerit të sistemit operativ të Lucid, i cili mund të përditësohet përmes ajrit.

Do të ketë gjithashtu një sërë veçorish të dizajnuara për të promovuar “mirëqenien” Këto përfshijnë Lucid Sanctuary, i përshkruar në mënyrë të paqartë si “një grup revolucionar përvojash të dizajnuara me kujdes për të sjellë qetësinë në lëvizje”; dhe Lucid Spaces, në të cilat një trokitje e vetme “e shndërron kabinën në një oaz të qetë, duke i zhytur shoferët në atmosferën qetësuese të vendeve si Liqeni Tahoe ose Joshua Tree”. Shpresojmë se do të ndihmojë në reduktimin e incidenteve të tërbimit rrugor kur ngeceni në trafik.

Nuk dimë shumë për Gravity, përveç se prodhimi pritet të fillojë në fund të vitit 2024. Lucid është në pronësi të shumicës së Fondit të Investimeve Publike të Arabisë Saudite, dhe në fillim të këtij viti kompania njoftoi planet për të hapur një fabrikë në qytetin e Jeddah . Nëse kompania mund të kapërcejë pengesat e saj financiare përpara se të fillojë prodhimin e Gravity, do të varet shumë nga kjo marrëdhënie me kombin e pasur me naftë.