SpaceX është gati për lëshimin e dytë të mega raketës Starship

foto

SpaceX është gati të shtunën për lëshimin e dytë provë të Starship, raketa më e madhe e ndërtuar ndonjëherë që Elon Musk shpreson se një ditë do të kolonizojë Marsin, ndërsa NASA pret një version të modifikuar për të ulur njerëzit në Hënë.

foto

Ai vjen pasi një përpjekje e parë për të fluturuar anijen kozmike në konfigurimin e saj plotësisht të grumbulluar në prill përfundoi në një shpërthim spektakolar mbi Gjirin e Meksikës.

foto

SpaceX ka këmbëngulur se shpërthimet gjatë fazave të hershme të zhvillimit të raketave janë të mirëseardhura dhe ndihmojnë në informimin e zgjedhjeve të projektimit më shpejt se testet tokësore – megjithëse koha po shkon drejt që një Starship i modifikuar të jetë gati për një ulje të planifikuar në Hënë në 2025.

Shpërthimi nga Starbase i kompanisë në Boca Chica, Teksas, është caktuar për në orën 7:00 të mëngjesit me orën lokale (1300 GMT) me një dritare lëshimi prej 20 minutash.

Ngjarja do të transmetohet drejtpërdrejt në faqen e internetit të SpaceX dhe në X, platforma e mediave sociale në pronësi të Musk.

Kur kombinohen dy fazat e Starship, raketa është 397 këmbë (121 metra) e lartë – duke mposhtur Statujën e Lirisë me një lartësi prej 90 këmbësh.

Përforcuesi i saj Super Heavy prodhon 16.7 milionë paund (74.3 Meganewton) shtytje, pothuajse dyfishi i raketës së dytë më të fuqishme në botë, Sistemit të Nisjes Hapësinore të NASA-s (SLS) — megjithëse ky i fundit është tashmë plotësisht funksional.

Të dy sistemet janë projektuar të jenë plotësisht të ripërdorshëm, një element kyç i dizajnit të SpaceX që synon të reduktojë ndjeshëm kostot.

Nëse fluturimi është i suksesshëm, përforcuesi do të ulet në Gjirin e Meksikës disa minuta pas nisjes, ndërsa faza e sipërme do të përfundojë një udhëtim të pjesshëm rreth Tokës, pothuajse duke marrë shpejtësinë orbitale, përpara se barku të bjerë në Oqeanin Paqësor afër Hawaiit pas 90. minuta.

SpaceX u detyrua të hidhte në erë Starship gjatë fluturimit të tij të parë testues katër minuta pas nisjes më 20 prill, sepse dy fazat nuk ndaheshin. Raketa u shpërbë në një top zjarri dhe u përplas në Gjirin e Meksikës, duke dërguar një re pluhuri mbi një qytet disa milje (kilometra) larg .

Pas një hetimi prej një muaji, Administrata Federale e Aviacionit të mërkurën më në fund e la të lirë SpaceX për të provuar përsëri, pavarësisht kundërshtimeve nga grupet e ruajtjes, të cilët po padisin rregullatorin duke pretenduar se nuk ishte në përputhje me ligjin mjedisor.

Ndryshimi më i madh që nga nisja e parë lidhet me mënyrën se si anija kozmike ndahet nga përforcuesi.

Starship është modifikuar për të përdorur “instalimin e nxehtë”, që do të thotë se motorët e fazës së sipërme do të ndizen ndërsa është ende i lidhur me përforcuesin, një qasje që përdoret zakonisht në raketat ruse dhe mund të zhbllokojë fuqi shumë më të madhe.

Ndryshime të tjera përfshijnë përmirësime të ventilimit për të zvogëluar gjasat e një shpërthimi.

Lëshimi i parë shkaktoi gjithashtu dëme masive në platformën e lëshimit të kompanisë në Starbase, dhe kjo tani është përforcuar me beton me rezistencë të lartë dhe një sistem që do të lëshojë ujë për të mbrojtur kundër nxehtësisë dhe forcës së madhe të krijuar nga lëshimi.