Medalja e artë olimpike e Tokios u zëvendësua pasi u kafshua

foto

Një medaliste ari olimpike do t’i jepet një medalje e re pasi kryebashkiaku i qytetit të saj të lindjes kafshoi të parën.

Takashi Kawamura, kryebashkiaku i qytetit japonez Nagoya, ndezi zemërimin në internet kur uli maskën dhe kafshoi medaljen e atletit të softball Miu Goto.

Ai u akuzua për injorimin e kufizimeve të Covid-19 dhe “mungesë respekti”.

Tani, zyrtarët olimpikë thonë se do të ndërrojnë medaljen e zonjës Goto me një të pa njollosur, pasi kryebashkiaku kërkoi falje dhe tha se do të paguante për një zëvendësim.

Kryebashkiaku u përball me një reagim të ashpër pasi vuri medaljen mes dhëmbëve në një ceremoni javën e kaluar për të festuar fitoren e Japonisë ndaj SHBA -së në finalen e softballit të grave.

Përdoruesit e mediave sociale thanë se akti ishte johigjienik dhe i pasjellshëm ndaj atletit.

“Përveç shfaqjes së mungesës së respektit për atletët, ai e kafshoi atë edhe pse [atletët] po vënë medalje vetë ose shokët e tyre të skuadrës gjatë ceremonive të medaljeve si pjesë e masave parandaluese të infeksionit. Na vjen keq, nuk mund ta kuptoj,” Fituesi japonez i medaljes së argjendtë Yuki Ota shkroi në Twitter.

“Medalja e germit” u bë së shpejti në trend në mediat sociale në Japoni.

Edhe Toyota, pronarët e ekipit për të cilin luan zonja Goto, e dënuan gjestin, duke e quajtur atë “të papërshtatshëm” dhe “jashtëzakonisht për keqardhje”.

Kryebashkiaku 72-vjeçar kërkoi falje më vonë për veprimet e tij, të cilat thuhet se nxitën mbi 7,000 ankesa tek autoritetet e qytetit.

“Kam harruar pozicionin tim si kryebashkiak i Nagoya dhe veprova në një mënyrë jashtëzakonisht të papërshtatshme,” tha ai, duke shtuar se ai donte të paguante për një medalje zëvendësuese.

Një deklaratë nga organizatorët e Tokios 2020 të enjten tha se zëvendësimi ishte rënë dakord midis Komitetit Olimpik Ndërkombëtar dhe zonjës Goto. IOC do të mbulojë shpenzimet, tha ajo.

Kafshimi i medaljeve është një tipar i zakonshëm në Lojërat, por zakonisht është i rezervuar për fituesit.

Organizatorët e Tokio 2020 u dukën për të kuptuar incidentin javën e kaluar kur ata postuan në Twitter: “Ne thjesht duam të konfirmojmë zyrtarisht se medalet #Tokio2020 nuk janë të ngrënshme!”

As zoti Kawamura dhe as zonja Goto nuk kishin ndonjë koment të menjëhershëm.