WhatsApp më në fund do t’ju lejojë të transferoni biseda nga iPhone në Android

foto

Është çështje kohe. WhatsApp më në fund po bën të mundur transferimin e historisë suaj të bisedave WhatsApp nga iPhone juaj në një telefon Android. Ne kemi parë raporte për një mjet migrimi iOS-Android që vjen në WhatsApp që nga prilli, por nuk kishte asnjë konfirmim nga kompania në pronësi të Facebook deri dje. Por tani ne kemi fjalën zyrtare se funksioni ekziston dhe po vjen së pari në palosjet më të reja të Samsung.

Gjatë ngjarjes Galaxy Unpacked dje, Samsung zbuloi se përdoruesit që kalojnë nga iOS në Android do të jenë në gjendje të sjellin të dhënat e tyre WhatsApp, përfshirë bisedat dhe mediat, në një smartphone Galaxy.

WhatsApp më pas konfirmoi për The Verge se mjeti i ri i migrimit do të lejonte transferimin e të dhënave nga iOS në Galaxy Z Fold 3 dhe Z Flip 3. Gjithashtu do të vijë në pajisjet e tjera Samsung me Android 10 dhe më lart “në javët e ardhshme”. Sidoqoftë, WhatsApp nuk ka zbuluar se kur do të arrijë funksioni për telefonat e tjerë Android.

Për të lëvizur të dhënat tuaja WhatsApp nga iPhone juaj në një telefon Galaxy, do t’ju duhet një kabllo Lightning në USB-C. Vini re se nëse keni dy kopje rezervë të veçanta të WhatsApp (një në Google Drive dhe një në iCloud), mjeti i ri i transferimit nuk do t’i bashkojë ato. Në vend të kësaj, ajo që do të ndodhë është që kur transferoni të dhënat tuaja WhatsApp në një telefon Android dhe pastaj i bëni kopje rezervë, rezervimi i ri do të mbishkruajë rezervën tuaj të vjetër Android.