Motorola po bëhet serioze me Edge 40 Pro

foto

Motorola nuk ka pasur shumë prani në hapësirën kryesore të telefonave në dy vitet e fundit, por kjo mund të jetë gati të ndryshojë. Kompania po zbulon Edge 40 Pro, i cili është një version global i X40 që lëshoi në Kinë në fund të vitit të kaluar. Ai vjen me një çip Snapdragon 8 Gen 2, një ekran 6,67 inç me shpejtësi rifreskimi deri në 165 Hz dhe një vlerësim IP68 për rezistencën ndaj motit dhe pluhurit.

foto

Me pak fjalë, duket si një sfidues serioz në peizazhin kryesor të Android – të paktën në letër. Ajo do të vijë në tregjet evropiane “në ditët në vijim” për 899,99 € (rreth 980 dollarë) dhe tregjet e Amerikës Latine menjëherë më pas.

foto

Po në lidhje me SHBA, atëherë? Motorola po tregohet pak dinak për këtë, me një deklaratë në njoftimin e sotëm për shtyp se është “e emocionuar të ndajë angazhimin e saj për të zgjeruar familjen Edge në Amerikën e Veriut këtë vit”. Pra, po e sjell këtë telefon në SHBA… apo ndoshta jo? Çfarëdo që të thotë kjo, Motorola është e përkushtuar ndaj saj.

Unë, për një, shpresoj që Edge 40 Pro të vijë në SHBA. Përveç vlerësimit të duhur IP68 – të cilin Edge Plus i vitit të kaluar nuk e ofroi – ai përfshin 12 GB RAM, një kamerë kryesore 50 megapikselë me stabilizim optik, karikim shumë të shpejtë me tel 125 W dhe karikim me valë 15 W. Ekziston një kamerë telefoto 12 megapikselë, 2x “portret”, e cila është një tjetër përmirësim në krahasim me Edge Plus – nuk kishte një kamerë telefoto.

Kjo është e gjithë muzika për veshët e mi, por ka një veçori të rëndësishme që shpresoj që Motorola ta ketë përmirësuar gjithashtu: politika e saj e mbështetjes së softuerit. Edge Plus iu premtuan vetëm dy përmirësime të sistemit operativ dhe tre vjet përditësime sigurie. Nëse me të vërtetë do të shkojë nga këmbët në këmbë me Samsung, do të duhet të bëjë shumë më mirë që të përputhet me katër përditësimet tipike të OS dhe pesë vjet mbështetje të sigurisë.