Një version i ri i Galaxy S23 po vjen

foto

Samsung thuhet se po rikthen formulën “Fan Edition” për një flamur buxhetor këtë vit duke u ofruar blerësve të smartfonëve me një buxhet një version të reduktuar të Galaxy S23. Një gazetë koreane raporton se Samsumg ka të ngjarë të lançojë një Botim Fan Galaxy S23 diku në gusht ose shtator të këtij viti.

Formula Fan Edition mbërriti për herë të parë në vitin 2020 për të zëvendësuar trendin e versioneve “Lite” të flamurëve të Samsung. Galaxy S20 FE shënoi fillimin dhe Samsung më pas premtoi të lëshojë versionet Fan Edition të flamurëve të tij për të ardhmen e parashikueshme. Galaxy S21 FE vazhdoi trendin, por për shkak të pasigurive të zinxhirit të furnizimit dhe problemeve të prodhimit, Samsung nuk i dha të njëjtin trajtim serisë Galaxy S22.

foto

Tani duket se Samsung është kthyer në rrugën e duhur dhe po përgatit një version më të lirë të Galaxy S23. Nëse historia e mëparshme e telefonave Fan Edition është diçka për të shkuar, Samsung ka shumë të ngjarë të shkojë me një çip të fundit Qualcomm për Galaxy S23 FE. Kjo është hera e parë që po dëgjojmë për një telefon Fan Edition të planifikuar për vitin 2023, kështu që ne jemi ende në errësirë se si do të duket dhe çfarë do të sjellë në tryezë.

Duke pasur parasysh shpatullën e ftohtë që i është dhënë kohët e fundit çipave të brendshëm Exynos, mund të presim ose Snapdragon 8+ Gen 1 të Qualcomm, ose Snapdragon 8 Gen 2 më të fundit dhe më të mirë. Sigurisht, do të bëhen disa shkurtime, ka shumë të ngjarë në kamerë dhe departamentet e ekranit, kështu që do të jetë interesante të shihet se si e vlerëson Samsung-u.

Galaxy S23 fillon nga 799 dollarë, por ardhja e tij shënoi gjithashtu një ulje të çmimit për Galaxy S22, i cili tani shkon për 699 dollarë. Ky është një çmim fantastik për telefonin. Me një Galaxy S23 FE që vjen në foto, Samsung ka të ngjarë ta çmojë atë edhe më të ulët për të shmangur kanibalizimin e portofolit të vet. Pavarësisht, duhet të jetë shumë më i lirë se Galaxy S23 Ultra me vlerë 1200 dollarë.

Një rrugë alternative është që Samsung do të ndërpresë Galaxy S22 deri në kohën kur Galaxy S23 FE të jetë gati për të dalë në raftet. Samsung lançoi Galaxy S21 FE në SHBA për 699 dollarë, kështu që padyshim ka disa mbivendosje atje. Telefoni fitoi disa dafina për grupin solid të specifikave që ofroi, të kombinuara me një përvojë të pasur me karakteristika Android.

foto

Veçanërisht, Galaxy S23 FE mund të vijë me koston e vëllezërve të tij premium Galaxy-A. Konkretisht, formacioni Galaxy A7x. Samsung thuhet se po planifikon të heqë Galaxy A74, i cili supozohej të pasonte Galaxy A73. Ai telefon, pavarësisht pamjes së tij të këndshme dhe specifikimeve tërheqëse, u fut në fushën e lojës së Galaxy S21 FE. Do të kishte kuptim që Samsung të shkurtojë linjën.

Pavarësisht se çfarë pajisje futet në bllokun e prerjes, jam shumë i emocionuar të shoh se çfarë ofron Galaxy S23 FE. Një rifreskim i dizajnit do të ishte një ndryshim i mirëpritur, përmirësimi i çipit gjithashtu duket i shkëlqyeshëm dhe – duke pasur parasysh trajektoren aktuale të përditësimit të softuerit të pajisjeve Samsung – telefoni i ardhshëm po fiton një vlerë të madhe. Le të shpresojmë që algoritmet e kamerës të jenë të lëmuara dhe përdoruesit të mos kenë probleme me ngrohjen.