Orët inteligjente Android më të mira për 2021-shin

foto

Pavarësisht nëse e përdorni për veçoritë e tij të gjurmimit të fitnesit, ose si një alternativë më pak tërheqëse për telefonin tuaj, një orë inteligjente mund të jetë një shtesë e shkëlqyeshme për arsenalin tuaj të teknologjisë në 2021. Sidoqoftë, nëse keni një telefon Android dhe nuk dëshironi të kaloni në një iPhone , do të duhet të heqësh dorë nga Apple Watch popullor në favor të një pajisjeje që mund të vishet, e cila është e përputhshme me sistemin tënd operativ të preferuar. Për fat të mirë, ka mjaft pretendues të denjë për orët inteligjente Android për pothuajse çdo buxhet që ofrojnë karakteristika kryesore si gjurmimi i aktivitetit dhe karakteristika të tjera të fitnesit, një sensor i rrahjeve të zemrës, Samsung Pay dhe më shumë.

Nëse jeni duke kërkuar orën inteligjente më të mirë Android, shikoni rekomandimet më poshtë. Do të vini re se nuk po rekomandojmë ndonjë orë të mundësuar nga Wear OS të Google për dy arsye: Nuk kemi shqyrtuar shumë të reja vitin e kaluar dhe Google dhe Samsung po rindezin platformën më vonë në 2021. Çdo pajisje e renditur këtu është një veshje e qëndrueshme me karakteristika të shkëlqyera të orës inteligjente që çiftohet në mënyrë të përsosur me pajisjen tuaj Android ose telefonin Android. Ne do të azhurnojmë këtë listë më të mirë të orëve inteligjente Android në mënyrë periodike ndërsa rishikojmë produktet e reja.

Versa Fitbit 3

Alternativa më e mirë e Apple Watch

Versa 3 është në përputhje me të dy iOS dhe telefonat Android dhe ju lejon të zgjidhni midis Alexa ose Google Assistant si ndihmësin tuaj të zërit. Nuk ofron të gjitha aplikacionet dhe veçoritë inteligjente që bëjnë disa nga konkurrentët e saj, por është një orë inteligjente e rrumbullakosur me shumë karakteristika të shëndetit dhe të fitnesit për t’ju mbajtur në rrugën e duhur, të tilla si GPS në bord dhe njoftime të monitorimit të rrahjeve të zemrës drejtpërdrejt. Theshtë më e mira në këtë listë për gjurmimin e gjumit, dhe madje ju jep një ndarje të të dhënave tuaja për SpO2 dhe temperaturën e trupit brenda natës (për përdoruesit e Fitbit Premium). Jetëgjatësia e baterisë është gjithashtu më e mirë se shumica: Kam rreth katër ditë (dhe netë) të plota përdorimi me ekranin gjithnjë të ndezur. Lexoni përmbledhjen tonë të Fitbit Versa 3.

Garmin Venu 2

Ora inteligjente më e mirë hibride e fitnesit për Android

Garmin krijon shumë orë të shkëlqyera inteligjente për entuziastët e fitnesit, por ato nuk kanë gjithmonë aq shumë tipare inteligjente. Venu 2 ofron më të mirën e të dy botëve. Ju mund t’u përgjigjeni njoftimeve nga ora me përgjigje të shpejta, të përdorni pagesa pa kontakt me Garmin Pay dhe të ruani muzikë nga aplikacione si Spotify. Ekrani rrethor AMOLED i ndritshëm shihet lehtë jashtë dhe bateria zgjat 5 ditë ose më shumë. Lexoni rishikimin tonë Garmin Venu 2.

Samsung Galaxy Watch Active 2

Ora inteligjente Android me vlerën më të mirë

Active 2 ofron pothuajse të gjitha tiparet e orës inteligjente të njëjtë me Galaxy Watch 3, duke përfshirë një aplikacion ECG dhe zbulimin e rënies, për rreth gjysmën e çmimit. Nuk është aq bie shumë në sy sa Watch 3 me kornizën e tij rrotulluese fizike dhe kornizën më të trashë, por është më pak e rëndë dhe më komode për tu veshur natën dhe gjatë stërvitjeve. Active 2 merret me thirrjet, mesazhet dhe njoftimet e aplikacioneve dhe kjo orë inteligjente Samsung ofron mbështetje Spotify si dhe të gjitha tiparet themelore të fitnesit për gjurmimin e aktivitetit që do t’ju duhen. Ju gjithashtu mund të merrni një botim LTE të kësaj ore inteligjente, e cila ju jep lidhjen LTE për të marrë telefonata në lëvizje pa smartphone tuaj Android afër. Lexoni rishikimin tonë Samsung Galaxy Watch Active 2.

Sheshi Garmin Venu

Ora më e mirë e fitnesit brenda buxhetit

Nëse jeni duke kërkuar për një orë Android të përqendruar në fitnes pa shumë shpërqendrime, e cila funksionon si me Android ashtu edhe me iOS, Garmin Venu Sq është ora që duhet të merrni. Ka një GPS të integruar, shumë mundësi stërvitje për të zgjedhur dhe shumë të dhëna për gjurmimin e gjendjes fizike në lidhje me stërvitjen tuaj si zonat e rrahjeve të zemrës dhe dinamikën e funksionimit në aplikacionin celular.

Ai gjithashtu dyfishohet si një gjurmues shëndetësor me alarme të rrahjeve të zemrës të larta dhe të ulëta, një analizë gjithëpërfshirëse të gjumit dhe ndjekjen e SpO2. Ai mat nivelet e oksigjenit në gjak sipas kërkesës, ose automatikisht gjatë ditës dhe natës ashtu si Apple Watch Series 6 më i fundit, por për gjysmën e çmimit. Por ju bëni kompromis për dizajnin. Ora ka një kornizë plastike dhe ekrani i fytyrës së orës nuk është aq i madh apo aq i gjallë sa ato në disa nga orët e tjera në listë.

Amazfit Bip S

Ora inteligjente Android më e volitshme

Nëse po kërkoni të merrni më shumë vlerë për para, do të jeni të ngutshëm për të gjetur një marrëveshje më të mirë se Amazfit Bip S. Kjo orë inteligjente prej 70 dollarësh është e përputhshme me një pajisje iOS ose Android dhe kontrollon shumicën e kutive kur vjen te tiparet: sensori i rrahjeve të zemrës, ekrani gjithmonë i ndezur, gjurmimi i integruar GPS dhe jeta më e mirë e baterisë e çdo pajisjeje në këtë listë. Ju mund të merrni deri në 40 ditë përdorim me pagesë, ose rreth dy javë përdorimi të rëndë me GPS të ndezur dhe shkëlqim (një kohë që është ende mbi dhe përtej pjesës tjetër).

Ndoshta do të duhet të bëni disa sakrifica kur bëhet fjalë për estetikën, megjithëse ka një shtresë plastike dhe ekrani nuk është aq i ndritshëm ose i përgjegjshëm sa orët nga Samsung dhe Apple. Ekziston edhe një model më i ri i quajtur Bip U Pro, por ende nuk e kemi shqyrtuar atë orë.