Pekini do të ndalojë filmin e ri të heroit aziatik Marvel për shkak të lidhjeve të tij me Fu Manchu

foto

Kina ka kundërshtuar filmin e fundit superhero të Marvel, pavarësisht përpjekjeve për të qetësuar censurimet e Pekinit duke fshirë nga skenari personazhin e diskutueshëm Fu Manchu.

Shang-Chi dhe Legjenda e Dhjetë Unazave përmban një kast të udhëhequr nga Azia, dialog Mandarin dhe u lavdërua nga kritikët amerikanë për trajtimin ‘e ndjeshëm’ të kulturës kineze dhe u përshëndet si një “përparim” për Marvel.

Por censuruesit e Partisë Komuniste ende nuk e kanë miratuar atë për shkak të lidhjeve të saj me zuzarin e ‘arketipit racist’ dhe do të ndalojnë filmin pas marrjes së 90 milionë dollarëve gjatë fundjavës së Ditës së Punës në SHBA.

Studio në pronësi të Disney e prodhoi filmin si pjesë e përpjekjeve të vazhdueshme për të thyer tregun kinez, por edhe një herë ka dështuar. Kjo pason lëshimin e dështuar të Mulanit vitin e kaluar.

Shang-Chi tashmë ka tërhequr zemërimin e kritikëve kinezë për shkak të lidhjeve të tij me Fu Manchu, supervillain i krijuar nga romancieri anglez Sax Rohmer, i cili e përshkroi atë si mishërim të “gjithë dinakërisë mizore të një race të tërë Lindore”.

Organizatori kriminel me mustaqe u portretizua nga britanikë të bardhë si Boris Karloff, Peter Sellers dhe Christopher Lee dhe konsiderohet arketipi i ndjenjës perëndimore anti-kineze.

Fu Manchu nuk shfaqet në filmin e ri, por në universin Marvel ai është babai i Shang-Chi, për shkak të ekskluzivitetit komik amerikan që bleu të drejtat për personazhin e Rohmer në vitet 1970.

Por shumë kinezë besojnë se filmi i ri nuk mund të shkëputet nga kjo trashëgimi.

Shi Wenxue, një kritik filmi në Pekin, i tha zëdhënësit të shtetit Global Times: ‘Fu Manchu është një përfaqësim i pabesë i stereotipit të’ rrezikut të verdhë ‘. Publiku kinez nuk mund të pranojë një karakter paragjykues. ‘

Marvel zëvendësoi Fu Manchu me një personazh të ri, Xu Wenwu, të luajtur nga ylli i Hong Kong Tony Leung, megjithëse lëvizja ka bërë pak për të ndikuar në censurimet e Pekinit.

Kevin Feige, president i Marvel Pictures, muajin e kaluar i tha një kritiku kinez se Fu Manchu ‘është shumë ofendues’ dhe shtoi se Wenwu ‘as nuk mund të quhet [një] horr’.

Skenaristi Dave Callaham tha për Inverse, “Ne e dinim që donim t’i ndryshonim ato gjëra,” duke shtuar se kineastët kishin një “listë fizike” të gjërave “që ne po kërkonim t’i shkatërronim.”

Megjithatë, zgjedhja e kinezo-kanadez Liu Semu për rolin kryesor zemëroi disa kritikë kinezë të cilët e shikuan atë si ‘jo mjaft kinez’. Semu lindi në Kinë, por u transferua në Kanada në moshën pesë vjeç.

Të tjerë pohuan se 32-vjeçari kishte pamjen stereotipike të asaj që perëndimorët i lidhnin me njerëzit kinezë.

Në dekadën e fundit, studiot amerikane kanë përqendruar gjithnjë e më shumë vëmendjen e tyre në tregun kinez – me vlerë 9 miliardë dollarë vitin e kaluar.

Disney, e cila zotëron Marvel, u kritikua vitin e kaluar me versionin e saj të drejtpërdrejtë të Mulan, i cili u qëllua pjesërisht në provincën Xinjiang, i njohur për kampet e tij të paraburgimit Ujgur.

Studioja madje ndryshoi skenarin për të qetësuar censuruesit kinezë. Por, pavarësisht një komploti të bazuar në folklorin kinez dhe një kast të madh kinez, ai u refuzua nga kritikët kinezë dhe u rrëzua në arkë.

Romancieri anglez Sax Rohmer tha se ai pyeti një dërrasë në Ouija se si do ta bënte pasurinë e tij dhe ajo tha: ‘Kinezian’.

Rohmer nuk kishte qenë kurrë në Kinë dhe kështu u mbështet në kishat e fillimit të shekullit të 19 -të të histerisë së “etheve të verdha”, të cilat i hodhën kinezët si një armik keqdashës, ekspansionist, i cili kërcënoi hegjemoninë e bardhë perëndimore.

Në vitin 1913, u botua romani i tij i parë në seri, Misteri i Dr. Fu-Manchu.

Imagjinoni një person, të gjatë, të dobët dhe të maces, me shpatulla të larta, me një vetull si Shekspiri dhe një fytyrë si Satanai, një kafkë të rruar mirë dhe sy të gjatë magnetikë … Investoni atë me gjithë dinakërinë mizore të një race të tërë Lindore , i grumbulluar në një intelekt gjigant, me të gjitha burimet e shkencës së shkuar dhe të tashme… Imagjinoni atë qenie të tmerrshme dhe keni një fotografi të Dr. Fu Manchu, rreziku i verdhë i mishëruar në një njeri. ‘

Fu Manchu u bë një trillim, një goditje e frikshme dhe, megjithëse Rohmer do ta vriste personazhin në disa raste, ai ishte gjithmonë nën presion për ta sjellë atë në jetë.

Në total ishin 13 romane Fu Manchu nga Rohmer dhe personazhi frymëzoi spin-off të shumta në skenë, ekran, në seriale radio dhe libra komikë.

Organizatori kriminel me mustaqe u portretizua nga britanikë të bardhë si Boris Karloff, Peter Sellers dhe Christopher Lee.

Ai ndikoi në zuzarin e James Bond, Dr No dhe Flash Gordon’s Ming the Merciless.

Nga mesi i shekullit të 20-të personazhi ishte aq i ngulitur në kulturën popullore sa shkrimtari i Marvel Steve Englehart dhe artisti Jim Starlin u frymëzuan për të krijuar Shang-Chi në 1972.

Fu Manchu ishte babai i keq i Sang-Chi në librin komik të vjetër, Master i Kung Fu, i cili u zhvillua nga 1973 në 1983.

Ai u portretizua në një mënyrë kryesisht në përputhje me romanet e Rohmer: një zuzar i shkëlqyer dhe llogaritës që aspiron të sundojë botën.

Nga 1983 e tutje, Shang -Chi – i prezantuar si djali i Fu Manchu nga Marvel – kishte serinë e tij të librave komikë.