Roboti i shtëpisë Amazon Astro: Si të porosisni robotin Alexa prej $ 1,000

foto

Amazon zbuloi një linjë të re të pajisjeve të mençura të shtëpisë dhe sigurisë në lansimin e produktit të saj vetëm për ftesa këtë vjeshtë (shiko më poshtë). Por zbulimi i madh ishte një robot i zgjuar prej 1.000 dollarësh i quajtur Astro, një asistent Alexa-takon-kamerë sigurie mbi rrota që mund të lëvizë nëpër shtëpinë tuaj për të kontrolluar të dashurit tuaj, për të bërë thirrje, për të luajtur muzikë dhe më shumë. Por me grupin e veçorive të këtij boti vijnë më shumë shqetësime për privatësinë.

Amazon thotë se Astro do të ketë “zona jashtë kufijve” dhe aftësinë për të çaktivizuar mikrofonët dhe altoparlantët. Në përgjithësi, Astro është vetëm një nga mënyrat e shumta që robotët po vijnë në jetë. Ne do t’ju tregojmë se si mund të porositni botin inteligjent dhe kur do të dërgohet më poshtë.

Ashtu si Astro, Amazon prezantoi Echo Show 15 të ri dhe një grup fitnesi të azhurnuar Halo View me një ekran. Një vit pasi u njoftua për herë të parë, kamera fluturuese Ring Always Home është gati për para -porosi. (Vini re se linja e Unazës i është nënshtruar kritikave në lidhje me shqetësimet e privatësisë.) Dhe një kamion me veçori dhe pajisje të reja po vijnë gjithashtu. Hey Disney po sjell karaktere dhe komanda ndërvepruese të Disney në pajisjet Echo (këtu më shumë në fjalët e zgjimit të Echo) dhe Alexa Together është një shërbim i ri abonimi për kujdestarët dhe të dashurit e tyre.

Ka shumë për të para -porositur dhe shpaketuar nga ngjarja e djeshme. Ne do t’ju tregojmë se çfarë është në dispozicion tani, si të kërkoni pajisjet speciale vetëm për ftesa dhe kur linja e re e produkteve do të jetë e disponueshme. Kjo histori u përditësua kohët e fundit.

Astro është një robot i ri që sjell AI në shtëpinë tuaj. Ju mund të regjistroheni për të kërkuar një ftesë sot dhe Astro do të dërgojë më vonë këtë vit. Shtë një robot i adhurueshëm që ndjek komandat zanore dhe mban nën kontroll shtëpinë tuaj me kamerën e tij periskopike. Astro mund të shfaqë një pamje të drejtpërdrejtë përmes aplikacionit celular, kështu që ju mund të kontrolloni shtëpinë tuaj kur jeni larg. Astro punon me Alexa Together dhe Ring Protect Pro, dhe vjen me një provë gjashtë mujore falas të këtij të fundit. Duke parashikuar kritikat, Amazon ofron disa veçori të privatësisë me Astro: