Soyuz mbërrin në stacionin hapësinor për xhirime filmash jashtë kësaj bote

foto

Duke ngritur një hapësirë ​​të llojit të parë, një aktore ruse, kameramani i saj dhe një kozmonaut veteran u qëlluan në orbitë, ndoqën Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar dhe u vendosën me sukses të martën, duke vendosur terrenin për një xhirim filmi jashtë kësaj bote.

E veshur me një kostum të kuq të ndezur të fluturimit, Yulia Peresild, e cila do të luajë rolin e një kirurgeje që bën një telefonatë urgjente në stacionin në filmin “Sfida”, ishte e gjitha buzëqeshje që lundronte në kompleksin e laboratorit, duke u thënë shikuesve të televizionit rus se ndihej sikur ajo po ëndërronte.

“Gjithçka ishte e re për ne sot, çdo 30 sekonda solli diçka krejtësisht të re,” tha ajo gjatë një video -konference të shkurtër nga moduli rus Zvezda. “Ne sapo takuam pjesën tjetër të ekuipazhit, kozmonautët dhe astronautët që kanë jetuar në bordin e stacionit për ca kohë tani. Por unë jam ende në një ëndërr.

“Unë ende mendoj se e gjithë kjo është vetëm një ëndërr dhe jam në gjumë,” u mrekullua ajo. “Almostshtë pothuajse e pamundur të besosh se e gjithë kjo erdhi në realitet.”

Drejtori i saj, Klim Shipenko shtoi: “Ishte e pabesueshme. Ishte e vështirë, por ishte mirë të arrish në bordin e stacionit. Ne u takuam nga miqtë. “

Komandanti i Soyuz MS-19/65S Anton Shkaplerov tha se dy shokët e tij fillestarë të hapësirës performuan “saktësisht ashtu siç kërkohej nga stërvitja e tyre. Ata bënë një punë të madhe. ”

Duke shtuar një dramë të vërtetë në takimin dhe ankorimin, Shkaplerov duhej të merrte kontrollin manual gjatë qasjes përfundimtare kur sistemi i automatizuar i takimit të anijes kozmike Soyuz nuk ishte në gjendje të përballonte “të dhënat e shpejta”.

“Ashtu siç jeni stërvitur”, tha një kontrollues rus i fluturimit. “Do të jesh mirë.”

Pavarësisht ndërprerjeve të shpeshta të komunikimit dhe një “Zoti qoftë me ne” nga dikush në kanalin radio rus, Shkaplerov, një veteran me tre fluturime, nuk kishte probleme të drejtonte manualisht anijen kozmike Soyuz MS-19/65S për t’u ankoruar në stacionin hapësinor rus Moduli Rassvet.

Lidhja u konfirmua pak më shumë se tre orë pasi Shkaplerov, Peresild dhe Shipenko shpërthyen nga kozmodromi Baikonur në Kazkhstan, mbi një raketë Soyuz 2.1a në 4:55 të mëngjesit në Egjipt.

Videoja e drejtpërdrejtë nga kabina tregoi që të tre anëtarët e ekuipazhit të monitoronin instrumentet dhe ekranet ndërsa përforcuesi nxitonte të dilte nga atmosfera e dendur më e ulët përmes një qielli të qartë blu.

Pas një ngritjeje tetë minutëshe pa probleme prej 45 sekondash, anija kozmike u nda nga faza e tretë e përforcuesit, vargjet diellore u shpalosën dhe ekuipazhi u nis në një takim me dy orbita me stacionin hapësinor.

Laboratori fluturoi drejtpërdrejt mbi vendin e lëshimit rreth 33 sekonda pas ngritjes, por duke lëvizur me gati pesë kilometra në sekondë, stacioni kërceu përpara Soyuz dhe ishte 1,200 milje përpara kur koha e ekuipazhit arriti orbitën e tij paraprake.

Kozmonauti Oleg Novitskiy fotografoi pendën e largët të shkarkimit Soyuz nga stacioni hapësinor, duke postuar në Twitter: “ju presim për 3 orë!”

Duke fluturuar në një lartësi pak më të ulët, dhe rrjedhimisht duke lëvizur më shpejt se stacioni hapësinor, Soyuz shpejt kapi laboratorin për atë që doli të ishte një ankorim manual. Hapjet u hapën pas kontrolleve të gjera të rrjedhjeve për të verifikuar një vulë strukturore hermetike.

Komandanti i stacionit francez Thomas Pesquet dhe tre shokët e tij të ekuipazhit të SpaceX Crew Dragon – Shane Kimbrough, Megan McArthur dhe astronauti japonez Akihiko Hoshide – së bashku me Novitskiy, Pyotr Dubrov dhe astronautin e NASA -s, Mark Vande Hei, të cilët përshëndetën në orbitë prillin e kaluar anija kozmike Soyuz MS-18/64S.

Peresild dhe Shipenko planifikojnë të kalojnë 12 ditë në stacionin hapësinor, duke filmuar në segmentin rus të laboratorit para se të kthehen në Tokë në anijen kozmike Soyuz MS-18 me Novitskiy, i cili do të përfundojë një mision 190-ditor.

Shkaplerov do të qëndrojë në stacion dhe do të kthehet në Tokë marsin ose prillin e ardhshëm në bordin e anijes kozmike MS-29 me Dubrov dhe Vande Hei, të cilët do të kenë hyrë 355 ditë në orbitë që nga nisja më 9 prill.

Në filmin “Sfida”, Peresild do të luajë një mjek rus të nisur në stacionin hapësinor me një njoftim të shkurtër për të trajtuar një kozmonaut të sëmurë rëndë. Novitskiy do të luajë pacientin ndërsa Shipenko vepron si artist grimi, drejtor ndriçimi dhe kameraman.

“Kjo punë do të kishte qenë e madhe edhe në Tokë,” tha Peresild para nisjes. “Do të kemi dhjetë ditë. Por nuk do të jetë si dhjetë ditë të rregullta xhirimi 12-orëshe, më tepër se dy deri në tre orë në ditë, kur kozmonautët do të jenë në gjendje të punojnë me ne. Pjesën tjetër të kohës, Klim dhe unë do të xhirojmë vetëm me mua në kornizë.

“Detyra jonë e vetme atje është xhirimi i filmit pa ndërhyrë me ekuipazhin.”

Rusët përmendin shpesh Tom Cruise kur diskutojnë misionin e tyre, duke cituar pretendime të raportuara gjerësisht por të pabazuara se aktori amerikan po planifikon një udhëtim të ngjashëm.

“Kishte një konkurrencë të caktuar”, tha Shipenko në një përkthim të siguruar nga Channel One Russia. “Po na bënte të përshpejtonim prodhimin, procesin e përgatitjes. Duke pasur një kundërshtar të fortë mund të konkurrosh me të vërtetë me rëndësi. Fakti që Tom Cruise është i etur për projektin e tij hapësinor e bëri atë një konkurrent të fortë. “