SpaceX Starship: Pika kryesore për raketën më të fuqishme në botë

foto

Programi Starship i SpaceX, i cili mburret me raketën më të lartë dhe më të fuqishme në botë, përfundimisht do të vendosë njerëz dhe ngarkesa në Mars. Prototipi i fundit, SN20, është duke pritur mundësinë për të shkuar në orbitë. Disa prototipe të tjera kanë bërë fluturime, teste tokësore dhe ndonjëherë edhe testime të gabimeve në përpjekjen për të përmirësuar fluturimet e ardhshme. Këtu keni një përmbledhje të pikave kryesore në rrugën e Starship drejt Planetit të Kuq.

Miliarderi Elon Musk krijoi SpaceX në 2002 nga shitjet e dy bizneseve të mëparshme: kompanisë së shërbimit të softuerit në internet Zip2 dhe ofruesit të pagesave online PayPal. Qëllimi i tij përfundimtar ishte krijimi i një kompanie të zgjidhjes së Marsit. Thënë kështu, SpaceX ka qenë shumë i zënë në sferat e tjera të hapësirës: Kompania ndërtoi anije mallrash Dragon dhe anije kozmike Crew Dragon për Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar dhe lëshoi ​​satelitë për klientë të shumtë në raketat Falcon 9 dhe Falcon Heavy.

Sa i përket Marsit, Musk lëshon periodikisht vizione të reja larg Marsit (dhe nganjëherë ndryshon emrat dhe metrikën e sistemeve) për dërgimin e ekuipazheve, ngarkesave dhe raketave. Musk riemërtoi sistemin e tij të fluturimit hapësinor të kolonizuar në Mars si Starship në 2018. “Teknikisht, dy pjesë: Starship është anija kozmike/faza e sipërme dhe Super Heavy është përforcuesi i raketave i nevojshëm për të shpëtuar mirë nga graviteti i thellë i Tokës (nuk nevojitet për planetët ose hënat e tjera), “Tha Musk në një cicërimë në vitin 2018.

Në fillim, Musk planifikoi të bënte Starship nga fibra karboni, por në janar 2019, ai njoftoi se zanati do të ndërtohej nga çelik inox, në vend të kësaj, raportoi Space.com. Ndërsa çeliku inox është më i rëndë se fibrat e karbonit – fillimisht duke rritur karburantin e nevojshëm për lëshim, së bashku me koston e lidhur – Musk tha se çeliku inox ka veti termike më të mira për fluturimin në hapësirë, dhe kështu do të zvogëlonte koston në afat të gjatë. Musk më vonë tha se ky ndryshim i dizajnit ishte vendimi më i mirë që ai mori për projektin.

Starship ka pësuar disa ndryshime të tjera në dizajn që nga viti 2019, gjithashtu. Musk zgjodhi të vendoste gjashtë motorë Raptor në automjetin Starship në vend të shtatë. Ai gjithashtu ndryshoi numrin e Raptors në Super Heavy, fillimisht e uli numrin nga 35 në 31 dhe më pas e rriti përsëri për të përfshirë deri në 37 Raptors. (Jo të gjithë motorët do të nevojiten në çdo fluturim, por të paktën 24 Raptors kërkohen për të transportuar anijen e madhe në hapësirë, ka thënë Musk.)

Një ndryshim i befasishëm i dizajnit në Starship u zbulua në vitin 2021, raportoi Space.com, kur Musk tha se shikimi i filmit të Sacha Baron Cohen të vitit 2012 “Diktatori” e frymëzoi atë për ta bërë automjetin më pikant. “Raundi nuk është i frikshëm. Pointy është i frikshëm,” tha admirali i Cohen, gjeneral Aladeen, një diktator imagjinar, për një raketë që krijuan inxhinierët e tij.

Miliarderi japonez Yusaku Maezawa, themeluesi i gjigantit japonez të tregtisë elektronike Zozo, bleu një udhëtim gjatë hënës, i quajtur i dashur muaj, në bordin e Starship në shtator 2018-një biletë për të fluturuar vetë dhe disa artistë në një sipërmarrje hënore. (Në atë kohë, Starship u quajt Big Falcon Spaceship, dhe Super Heavy u quajt Big Falcon Rocket.) Ndërsa Starship nuk kishte filluar testimin ende, Musk tha se ai priste që ai të ishte gati për misionin sa më 2023.