X90 Pro i Vivo-s dhe sensori i tij masiv i kamerës 1 inç marrin një lansim ndërkombëtar

foto

X90 Pro i Vivo-s, i shpallur për tregun kinez nëntorin e kaluar, po merr një lëshim ndërkombëtar. X90 Pro shquhet për faktin se është i fundit që përdor sensorin e kamerës IMX989 50 megapikselë 1 inç të Sony-t, dhe Vivo është i prirur të theksojë aftësitë e fotografisë në dritë të ulët që lejon një sensor kaq i madh (për një smartphone). Atij i bashkohet edhe X90 jo-Pro, i cili po merr një lëshim më të kufizuar jashtë Kinës.

foto

Sidoqoftë, Vivo është jashtëzakonisht i paqartë se kur telefonat do të jenë në të vërtetë të disponueshëm për t’u blerë jashtë Kinës. Tani për tani, thuhet vetëm se ata do të lëshohen gradualisht nëpër tregje, duke filluar me Malajzinë, ku X90 Pro do të kushtojë 4,999 MYR (rreth 1,174 $ / 1,073 €) dhe X90 do të kushtojë 3,699 MYR (rreth 869 $ / 794 €).

X90 Pro është larg nga smartfoni i parë që vjen me një sensor të tipit 1 inç, as nuk është i pari që përdor këtë komponent specifik nga Sony. Por ndërsa pamë Xiaomi të shpallte Xiaomi 12S Ultra dhe Xiaomi 13 Pro duke përdorur sensorin IMX989 të Sony vitin e kaluar, asnjëri prej tyre nuk është lëshuar ende ndërkombëtarisht. Kjo e bën prezantimin e sotëm të Vivo-s më domethënës për blerësit ndërkombëtarë.

foto

Fatkeqësisht, si shumë nga aparatet e mëparshëm të Vivo-s, as X90 dhe as X90 Pro nuk janë në linjë për një lançim në SHBA. X90 Pro po lëshohet në tregje të zgjedhura evropiane – duke përfshirë MB, Francë, Gjermani, Itali, Spanjë, Poloni, Republikën Çeke, Austri, Rumani, Kroaci, Slloveni, Greqi dhe Serbi – si dhe në Indi dhe disa Azinë Juglindore vende. Ndërkohë X90 po lansohet vetëm në Indi dhe tregje të tjera aziatike. Nuk ka asnjë shenjë të një lansimi ndërkombëtar për X90 Pro Plus, modeli më i lartë i shpallur në Kinë vitin e kaluar.

Siç është gjithmonë rasti me fotografimin e smartfonëve (dhe siç e pamë kur provuam 12S Ultra të Xiaomi vitin e kaluar) hardueri i kamerës është vetëm pjesë e historisë kur bëhet fjalë për cilësinë e fotografive të një smartphone. Kjo është arsyeja pse Vivo po bën një këngë dhe vallëzim kaq të madh për çipin e personalizuar V2 të përdorur në gamën X90, i cili, pretendon, mund të zvogëlojë zhurmën vizuale në cilësimet e larta ISO për shkrepje më të mira në dritë të ulët dhe të prodhojë imazhe HDR me pamje më natyrale.

Ekzistojnë gjithashtu disa veçori të kamerës softuerike më dredharake të përfshira për masë të mirë. Një efekt “Cine-flare Portrait” i markës Zeiss përpiqet të prodhojë një efekt të ndezjes së lenteve kinematografike në fotot e portretit, ndërsa një “Efekt miniaturë” duket se krijon një efekt të stilit të ndryshimit të animit, duke turbulluar në mënyrë selektive një foto në një mënyrë që mund të bëjë ndërtesat dhe rrugët e qytetit duken të vogla.

Krahas sensorit të tij kryesor 50 megapiksel të tipit 1 inç me gjatësi fokale 23 mm, X90 Pro ka gjithashtu një sensor shtesë 50 megapikselë me një gjatësi fokale më të gjatë ekuivalente 50 mm për portrete dhe një kamerë ultra të gjerë 12 megapikselë. Të tre janë të përfshira brenda një përplasjeje të madhe rrethore të kamerës në pjesën e pasme të telefonit, dizajni i së cilës sjell në mendje 12S Ultra të Xiaomi.

Brenda, X90 Pro mundësohet nga një procesor MediaTek Dimensity 9200, me 12 GB RAM dhe 256 GB memorie të brendshme. Mbështet karikim me tela deri në 120 W dhe karikim me valë 50 W, me Vivo që pretendon se i pari mund të ndryshojë plotësisht baterinë e tij në më pak se gjysmë ore. Ka një ekran OLED 6,78 inç 1260p dhe altoparlantë të dyfishtë stereo. Është i disponueshëm vetëm në të zezë ndërkombëtarisht, me një strukturë lëkure vegane dhe ka një vlerësim IP68 për rezistencën ndaj pluhurit dhe ujit. Vivo fillimisht nuk ishte në gjendje të ofronte detaje se sa vite përditësime të mëdha Android dhe sigurie do të marrë X90 Pro pas lëshimit, por ne do ta përditësojmë këtë pjesë nëse dhe kur zëdhënësit e tij të kthehen tek ne.