50 vjet më parë, NASA vendosi roverin e parë në Hënë

foto

Dave Scott nuk ishte gati të kalonte pranë një shkëmbi interesant pa u ndalur. Ishte 31 korrik 1971 dhe ai dhe Jim Irwin, shoku i tij astronauti Apollo 15, ishin njerëzit e parë që vozitën në Hënë. Pas një vrapimi 6-orësh inaugurues në roverin e ri hënor, të dy po shkonin përsëri në ulësen e tyre, Falcon, kur zoti Scott bëri një ndalesë të paplanifikuar.

Në perëndim të një krateri të quajtur Rhysling, zoti Scott doli nga roveri dhe shpejt mori një shkëmb lavë të zezë, plot vrima të formuara nga gazrat që ikin. Zoti Scott dhe Irwin ishin trajnuar në gjeologji dhe e dinin se ekzemplari, një shkëmb vezikular, do të ishte i vlefshëm për shkencëtarët në Tokë. Ata gjithashtu e dinin se nëse do të kërkonin leje për ta ndaluar dhe për ta marrë atë, menaxherët e misionit që shikonin orën do të thoshin jo. Kështu zoti Scott krijoi një histori që ata ndaluan roverin sepse ai po frikohej me rripin e sigurimit. Mostra u zbulua kur astronautët u kthyen në Tokë, zoti Scott përshkroi atë që kishte bërë, dhe “Shkëmbi i Rripit të Seatit” u bë një nga gjetjet gjeologjike më të çmuara nga Apollo 15.

Ashtu si shumë mostra hënore të kthyera në Tokë nga misionet e fundit Apollo, Seatbelt Rock kurrë nuk do të ishte mbledhur nëse astronautët nuk do të kishin sjellë një makinë me ta. Apollo 11 dhe Apollo 13 janë misionet hënore të NASA -s që priren të mbahen mend më gjallërisht. Por në 50 vjetorin e Apollo 15, i cili filloi në 26 korrik 1971, disa entuziastë të hapësirës, ​​historianë dhe autorë po i japin roverit hënor si një nga simbolet më të qëndrueshëm të programit amerikan të eksplorimit të hënës.

I palosshëm, i qëndrueshëm, i mundësuar nga bateria dhe i ndërtuar nga Boeing dhe General Motors, automjeti shihet nga disa si duke bërë tre misionet e fundit në arritjen kurorëzuese të epokës Apollo.

“Çdo mision në programin hapësinor të ekuipazhit, që daton që në fluturimin e parë të Alan Shepard, kishte krijuar bazën për tre misionet e fundit Apollo,” tha Earl Swift, autor i një libri të ri në lidhje me roverin hënor, “Across the Wildless Wilds: Rover Lunar dhe Triumfi i uljeve përfundimtare të Hënës. ”

“Ju e shihni NASA -n të marrë të gjithë atë mençuri të grumbulluar, të grumbulluar gjatë dekadës së mëparshme në hapësirë, dhe ta zbatojë atë,” tha z. Swift. “It’sshtë një shkencë shumë më e ashpër.”

Pasi hapi i vogël i Neil Armstrong kënaqi qëllimet gjeopolitike të Projektit Apollo, NASA theksoi shkencën, tha Teasel Muir-Harmony, kuratore e koleksioneve Apollo në Muzeun Kombëtar të Ajrit dhe Hapësirës të Institucionit Smithsonian në Uashington. Ndërsa këmbësorët e parë të hënës morën mostra pranë vendeve të tyre të uljes, shkencëtarët kishin shpresuar prej kohësh për një udhëtim hënor në rrugë që premtonte shkëmbinj të rrallë. Planet për një rover hënor më në fund u dhanë dritën jeshile vetëm dy muaj para se Armstrong dhe Buzz Aldrin të bëheshin njerëzit e parë në Hënë.

Megjithëse kamionët e hënës ishin imagjinuar për vite me radhë, ngasja e një makine në Hënë është më e komplikuar sesa tingëllon. Përgjatë viteve 1960, inxhinierët studiuan një sërë konceptesh: automjete të gjurmuara si tanke, makina fluturuese, madje edhe një monstruozitet të kalbur, siç e përshkruan z. Swift, “si një Tootsie Pop i stërmadhuar, me kabinën e tij sferike në majë të një të vetme të gjatë këmbë, e cila nga ana tjetër ishte montuar në një këmbë të shkelur nga vemja. ” Në fund, një karrocë e ngjashme me makinën doli në krye.

“Kishte ide të tjera të çuditshme, si një shkop pogo, ose një motor-gjëra për të cilat jam i kënaqur që nuk i ndoqën,” tha Dr. Muir-Harmony. “Roveri hënor është, në një farë mënyre, relativisht praktik.”

Makina e hënës ishte gjithashtu thelbësisht amerikane. Shasia e ekspozuar e roverit, antena e ngjashme me ombrellën dhe rrotat e telit nënkuptonin se nuk dukej si makinë në Tokë, megjithatë lidhja e saj me industrinë e automobilave amerikanë dhe lidhja e dashurisë së kombit me automobilët tërhoqi vëmendjen e publikut si asgjë që nga Apollo 11, Dr. Muir- Tha Harmony.

Duke filluar me Project Mercury në vitet 1960, një tregtar i makinave në Florida lejoi astronautët të merrnin me qira makina Chevrolet për 1 dollarë, të cilat më vonë u shitën për publikun. Ekuipazhi i Apollo 15 zgjodhi Corvettes të kuqe, të bardhë dhe blu. Një fotografi e shpërndarë në revistën Life tregoi astronautët që pozonin me makinat e tyre ikonike të muskujve amerikanë së bashku me kamionin e hënës, duke e bërë roverin hënor të duket i ftohtë nga shoqëria, tha Dr. Muir-Harmony. “Ka shumë për të shpaketuar në atë fotografi,” shtoi ajo.