A ja vlen vërtet një monitor ultrawide?

foto

Kur vendosni të blini një nga monitorët më të mirë të lojrave, ka fjalë për fjalë qindra opsione të ndryshme atje. Të gjitha llojet e madhësive, rezolucioneve, teknologjive të ekranit dhe madje edhe raporteve të aspekteve janë në dispozicion për ju për të projektuar lojërat më të mira të kompjuterit.

Dhe një nga llojet më të reja të monitorëve që janë bërë gjithnjë e më popullor kohët e fundit është monitori me ekran të gjerë. Këto ekrane janë shumë më tërheqëse dhe madje mund të rrisin produktivitetin kur jeni duke përfunduar një punë. Por a ia vlejnë në të vërtetë koha, paratë dhe hapësira juaj?

Kur bëhet fjalë për monitorët, raporti më i zakonshëm i aspektit është 16: 9, i cili është një raport i zakonshëm i aspektit me ekran të gjerë, i cili është gjithashtu ajo që shumica e televizorëve ofrojnë këto ditë. Kjo është në kontrast me mënyrën se si ishin gjërat në fillim të viteve 2000 dhe 1990, kur shumica e monitorëve ishin 4: 3, dhe gjithçka kishte një formë pak më katrore.

Sidoqoftë, ka gjithnjë e më shumë ekrane të disponueshme këto ditë që kanë një raport aspekt 21: 9 që është shumë më i gjerë se ajo që ofron një monitor 16: 9. Në vend të një ekrani 1,920 x 1,080 në këtë raport, ju do të merrni një 2,560 x 1080, gjë që ju jep më shumë hapësirë ​​horizontale.

Por edhe kohët e fundit ne kemi parë që këto ekrane të zgjerohen edhe më shumë nga jashtë, me disa, si Samsung Odyssey Neo G9 që ofron një raport aspekt 32: 9 tronditës, ose një rezolutë prej 5,120 x 1,440. Këta monitorë super-ultra të gjerë me të vërtetë do të marrin të gjithë fushën tuaj të shikimit.

E gjithë kjo tingëllon shumë mbresëlënëse, me siguri, por nuk është e gjitha rreze dielli dhe trëndafila për monitorët shumë të gjerë. Ka shumë faktorë që mund t’i bëjnë disa njerëz të mendojnë dy herë para se të vendosin një nga këto monitorë gjigantë në tryezën e tyre – dhe po, madhësia është e madhe.

Do ta keni shumë të vështirë të gjeni një monitor ultra-gjerë që është më pak se 34 inç, dhe madje edhe kur ato janë të lakuara (dhe shumë prej tyre janë) ato mund të zënë shumë hapësirë ​​horizontale në tryezën tuaj, e cila mund të jetë një problem nëse nuk keni shumë hapësirë. Për shembull, monitori ultrawide që përdorim çdo ditë në shtëpi, AOC Agon AG352UCG6 Black Edition mat gati 34 inç të gjatë horizontalisht. Kjo është kryesisht falë kornizave të mëdha të ekranit, por është diçka që duhet të keni parasysh nëse keni një tavolinë më të vogël.

Ata janë gjithashtu shumë më të vështirë për t’u fuqizuar. Nëse jeni duke kërkuar të merrni një monitor 1440p, një monitor me atë rezolutë do të kërkojë pak më shumë kuaj fuqi grafike për ta drejtuar atë. Në fund të fundit, një ekran 3,440 x 1,440 ka 34% më shumë pixel sesa homologu i tij 16: 9 2,560 x 1,440. Ju jeni shumë afër 4K në atë rezolucion, kështu që ju do të dëshironi një kartë grafike të fuqishme për ta fuqizuar atë.

Dhe nëse po blini monitorin për të luajtur kryesisht lojën tuaj të preferuar në PC, mund të dëshironi të kontrolloni për t’u siguruar që lojërat që dëshironi të luani në të vërtetë mbështesin rezolucione ultrawide. Ndërsa mbështetja ultrawide po bëhet më e mirë çdo ditë, ka ende shumë lojëra të njohura që do t’ju lënë me shirita të mëdhenj të zi në të dyja anët e ekranit.

Overwatch, Paladins dhe madje edhe Psychonauts 2 janë të gjitha lojëra që i përmbahen një raporti të ngurtë 16: 9 në lojë. Shumë lojëra konkurruese do të bllokojnë këtë raport më të gjerë të aspektit sepse zhvilluesit (ose komuniteti) mendojnë se mund të japë një avantazh konkurrues të padrejtë. Dhe madje edhe me lojëra jo konkurruese, ndonjëherë mbështetja ultrawide është diçka që zhvilluesi nuk ka menduar ta zbatojë.