Abba me albumin e ri me 10 këngë dhe koncert virtual

foto

Abba Voyage do të publikohet në Nëntor, para një koncerti “revolucionar” ku avatarët virtualë do të luajnë hite si Mamma Mia dhe Waterloo.

Kuarteti, i cili u nda në vitin 1982, tha se ata përfunduan përsëri në studion e regjistrimit ndërsa punonin në shfaqjen skenike.

“Në fillim ishin vetëm dy këngë, dhe më pas thamë:” Epo, ndoshta duhet të bëjmë edhe disa të tjera “, tha Benny Andersson.

Në fund, ata regjistruan 10 këngë – dy prej të cilave u shfaqën premierë gjatë një konference shtypi të transmetuar globalisht të enjten.

“Kur Benny luajti melodinë, unë thjesht e dija se duhej të ishte për ne”, tha Bjorn Ulvaeus, duke shpjeguar origjinën e këngës.

“Ka të bëjë me të kuptuarit se është e paimagjinueshme të jemi këtu ku jemi. Asnjë imagjinatë nuk mund ta ëndërrojë këtë, të lëshojë një album pas 40 vjetësh dhe të jetë akoma shokët më të mirë, dhe të gëzojë shoqërinë e njëri -tjetrit, dhe të ketë një besnikëri të plotë.

Pjesa e dytë, Mos më Mbyll, është një mini-melodramë e krijuar nga klasikja Abba The Day Before You Came, ku një grua kthehet te partneri i saj vite pasi del jashtë.

“Ju më kërkuat të mos largohesha, ja ku jam përsëri – dhe ju dua akoma”, këndojnë Agnetha Faltskog dhe Anni -Frid Lyngstad në harmonitë e tyre të vendosura në markën e tyre tregtare.

Të dy këngët do të shfaqen në Abba Voyage kur të dalë më 5 nëntor, me një sy në tregun fitimprurës të Krishtlindjeve. Regjistrimi madje do të përfshijë “një melodi të vogël të Krishtlindjeve”, tha Benny, si dhe “një numër këngësh pop”.

Ai shtoi: “Unë mendoj se është mjaft mirë. Ne kemi bërë aq mirë sa mundëm, në moshën tonë.”

Ribashkimi, për shumë vite, dukej i pamundur. Thuhet se grupi refuzoi 1 miliard dollarë për turne në vitin 2000.

Në një intervistë për BBC në 2013, Agnetha tha se ajo preferonte të linte Abba në të kaluarën. “Ishte shumë kohë më parë, dhe ne po plakemi, dhe ne kemi jetët tona të ndryshme,” shpjegoi ajo.

Në një deklaratë që shoqëronte njoftimin e së enjtes, këngëtarja tha se “nuk kishte ide se çfarë të priste” kur ata më në fund u mblodhën përsëri në 2018.

“Por studioja e regjistrimit të Benny është një mjedis kaq miqësor dhe i sigurt, dhe para se ta kuptoja, vërtet po kënaqesha!”

“Ishte kaq e gëzueshme të ishim përsëri në studio, ne të katër, dhe të dëgjonim Frida dhe Agnetha të shkonin përsëri për të,” shtoi Benny.

Por pianisti pranoi se kishte nerva para seancës fillestare të regjistrimit.

“Pesë minuta para se të hynin në studio, unë po mendoja,” duhet të kisha pyetur nëse ata ende mund të këndojnë, “tha ai. “Por ata mundën dhe munden dhe ju do ta dëgjoni kur të dëgjoni regjistrimet.”

Sidoqoftë, asnjë këngëtar nuk mori pjesë në nisjen e shtypit në Parkun Olimpik Mbretëreshës Elizabeth të Londrës.

“Ata duhet të kishin qenë këtu,” tha Bjorn, duke bërë gjysmë shaka, “por ata nuk e shijojnë këtë [publicitet] aq sa Benny bën.”

Këngët e reja të grupit do të luhen gjithashtu gjatë koncertit virtual të grupit, i titulluar gjithashtu Abba Voyage, i cili do të hapet vitin e ardhshëm në një arenë të ndërtuar posaçërisht në lindje të Londrës.

Duke luajtur gjashtë netë në javë, do të shfaqë versione dixhitale të anëtarëve të grupit Abba, të shoqëruar nga një grup live prej 10 pjesësh që interpretojnë 22 nga hitet e tyre më të mëdha. Biletat dalin në shitje më 7 shtator, duke filluar nga 21 £, me natën e hapjes më 27 maj.